Zamień auto na elektryczne!

Prawie każdy producent samochodów ma już w swojej ofercie na polski rynek samochód elektryczny. Zarówno w segmencie niewielkich aut miejskich, jak i dużych luksusowych.

I nawet jeśli bariery ekonomiczne są jeszcze wysokie, to coraz więcej świadomych osób szuka rozwiązań pozwalających je pokonywać. Jedną z nich są zapewne wiaty fotowoltaiczne, redukujące znacznie codzienne koszta posiadania i używania „elektryka”. 

Dlaczego warto wziąć pod uwagę zmianę samochodu na elektryczny?

– Nie emitują spalin, które to zawierają dużo niezdrowych związków chemicznych – są więc jednym z naszych największych sprzymierzeńców w walce ze smogiem.

– Niski koszt ładowania w porównaniu do tradycyjnego „tankowania”. Szczególnie jeśli korzystamy z odnawialnych źródeł energii – w tym przypadku fotowoltaiki (a konkretnie wiaty fotowoltaiczne) – bilans rachunków jest naprawdę bardzo korzystny.

– W centrach miast dedykowane są specjalne miejsca do parkowania, co przy obecny obłożeniu parkingów pozwala oszczędzić mnóstwo czasu na szukanie miejsca.

– Możliwość jazdy buspasem.

– Wjazd do strefy o ograniczonym ruchu (zwykle w centrach dużych, historycznych miast, do których mogą wjeżdżać tylko samochody elektryczne lub hybrydowe).

Technologia gontowa

Technologia shingled polega na innowacyjnym sposobie układania ogniw fotowoltaicznych, tak aby ich wąskie paski (specjalnie cięte) nakładały się na siebie. Są one klejone specjalnym przewodzącym klejem ECA. I tak każdy pasek ogniwa lekko zachodzi na kolejny, a ich łączenie ukrywa pojedynczy szynoprzewód (busbar).

Na rynku funkcjonują już specjalnie zaprojektowane moduły gontowe. Dostępne są w kilku wersjach: z ramą, bez ramy, szkło-szkło oraz bifacjalnych.

Zalety technologii gontowej skupiają się wokół zwiększenia wydajności instalacji:

– większy obszar aktywny modułu  – co oznacza zwiększoną wydajność, 

– brak szyn zbiorczych – także zwiększa wydajność modułu, 

– w przypadku zacienienia jego efekt nie jest tak odczuwalny jak w tradycyjnej technologii układania paneli. Wszystko dzięki temu, że długie ogniwa łączone są równolegle, a każda komórka działa niezależnie. 

– konkurencyjna cena produkcji takich ogniw, co przekłada się na cenę instalacji.

W ofertach dostępnych na rynku można znaleźć moduły o mocach od 70 do 440 Wp. Sprawności modułów wahają się od 16% – w przypadku modułu Sun Power o mocy 330 Wp – do 20,9% – w przypadku modułu TW Solar o mocy 440 Wp.

Mikroinwertery

Dlaczego mikroinwertery stają się coraz bardziej popularne w instalacjach fotowoltaicznych?

Mikroinwertery to małe falowniki umiejscowione na dachu, bezpośrednio pod modułami, więc niewidoczne „gołym okiem”. Ich zadaniem jest przekształcić prąd stały w prąd zmienny, taki jaki płynie w naszych gniazdkach.

Na coraz większą ich popularność wpływają ich niekwestionowane zalety:

  • oszczędność miejsca w garażu lub w innym pomieszczeniu domu, w którym miałby być zamontowany duży falownik;
  • każdy moduł jest niezależnym obwodem, co oznacza, że nawet jeśli jeden moduł jest zacieniony lub z innego powodu przestaje działać, nie wpływa to na pozostałe i reszta instalacji pracuje normalnie;
  • nieograniczona możliwość rozbudowy instalacji (dzięki gotowym złączom w mikroinwerterach możemy co chwilę dopinać kolejne urządzenia), co w dzisiejszych, dynamicznie zmieniających się możliwościach rozbudowy domu czy kupna samochodu elektrycznego jest bardzo cenne. Nie musimy wówczas robić dodatkowych dziur i bruzd na dachu czy wymieniać tradycyjnego falownika;
  • sprawniejszy montaż instalacji. Mikroinwertery pozwalają sprawniej i bardziej estetycznie zamaskować instalację na dachu już istniejącego domu niż tradycyjne falowniki;
  • możliwość monitorowania każdego pojedynczego modułu. To istotny argument w sytuacji gdy zdarza się usterka, ponieważ zdecydowanie łatwiej jest ją ustalić już z poziomu aplikacji gdy każdy moduł ma niejako „własny” falownik.

Program Mój Prąd 3.0

Program Mój Prąd 3.0 wchodzi w życie 1 lipca br. Co to w praktyce oznacza i dlaczego warto w związku z tym spieszyć się z instalowaniem systemu fotowoltaicznego?

Kogo obejmie ten Program?

Inwestorów, którzy ponieśli/poniosą koszty kwalifikowane od 1 lutego 2020 do 31 grudnia 2023 r. Nabór wniosków będzie trwał od 1 lipca do 20 grudnia 2021 r. lub do wyczerpania środków.

Jakich instalacji będzie dotyczył Program Mój Prąd 3.0?

Zakończonych projektów fotowoltaicznych, podłączonych do sieci OSD (Operator Systemu Dystrybucyjnego). I podobnie jak w poprzednich edycjach programu – małych, przydomowych mikroinstalacji, o mocy 2-10 kW, wytwarzających energię elektryczną na własny użytek.

Jakie nowości zawiera ten program w stosunku do poprzednich edycji Mój Prąd?

W Programie Mój Prąd 3.0 planowane jest rozszerzenie dofinansowania (oprócz instalacji fotowoltaicznych) na punkty ładowania samochodów elektrycznych, inteligentne systemy zarządzania energią i magazyny ciepła/chłodu.

Niezbędne formularze i więcej informacji znajdziesz na: Mój Prąd – Ministerstwo Klimatu i Środowiska – Portal Gov.pl (www.gov.pl)