Technologia gontowa

Technologia shingled polega na innowacyjnym sposobie układania ogniw fotowoltaicznych, tak aby ich wąskie paski (specjalnie cięte) nakładały się na siebie. Są one klejone specjalnym przewodzącym klejem ECA. I tak każdy pasek ogniwa lekko zachodzi na kolejny, a ich łączenie ukrywa pojedynczy szynoprzewód (busbar).

Na rynku funkcjonują już specjalnie zaprojektowane moduły gontowe. Dostępne są w kilku wersjach: z ramą, bez ramy, szkło-szkło oraz bifacjalnych.

Zalety technologii gontowej skupiają się wokół zwiększenia wydajności instalacji:

– większy obszar aktywny modułu  – co oznacza zwiększoną wydajność, 

– brak szyn zbiorczych – także zwiększa wydajność modułu, 

– w przypadku zacienienia jego efekt nie jest tak odczuwalny jak w tradycyjnej technologii układania paneli. Wszystko dzięki temu, że długie ogniwa łączone są równolegle, a każda komórka działa niezależnie. 

– konkurencyjna cena produkcji takich ogniw, co przekłada się na cenę instalacji.

W ofertach dostępnych na rynku można znaleźć moduły o mocach od 70 do 440 Wp. Sprawności modułów wahają się od 16% – w przypadku modułu Sun Power o mocy 330 Wp – do 20,9% – w przypadku modułu TW Solar o mocy 440 Wp.

Mikroinwertery

Dlaczego mikroinwertery stają się coraz bardziej popularne w instalacjach fotowoltaicznych?

Mikroinwertery to małe falowniki umiejscowione na dachu, bezpośrednio pod modułami, więc niewidoczne „gołym okiem”. Ich zadaniem jest przekształcić prąd stały w prąd zmienny, taki jaki płynie w naszych gniazdkach.

Na coraz większą ich popularność wpływają ich niekwestionowane zalety:

  • oszczędność miejsca w garażu lub w innym pomieszczeniu domu, w którym miałby być zamontowany duży falownik;
  • każdy moduł jest niezależnym obwodem, co oznacza, że nawet jeśli jeden moduł jest zacieniony lub z innego powodu przestaje działać, nie wpływa to na pozostałe i reszta instalacji pracuje normalnie;
  • nieograniczona możliwość rozbudowy instalacji (dzięki gotowym złączom w mikroinwerterach możemy co chwilę dopinać kolejne urządzenia), co w dzisiejszych, dynamicznie zmieniających się możliwościach rozbudowy domu czy kupna samochodu elektrycznego jest bardzo cenne. Nie musimy wówczas robić dodatkowych dziur i bruzd na dachu czy wymieniać tradycyjnego falownika;
  • sprawniejszy montaż instalacji. Mikroinwertery pozwalają sprawniej i bardziej estetycznie zamaskować instalację na dachu już istniejącego domu niż tradycyjne falowniki;
  • możliwość monitorowania każdego pojedynczego modułu. To istotny argument w sytuacji gdy zdarza się usterka, ponieważ zdecydowanie łatwiej jest ją ustalić już z poziomu aplikacji gdy każdy moduł ma niejako „własny” falownik.

Program Mój Prąd 3.0

Program Mój Prąd 3.0 wchodzi w życie 1 lipca br. Co to w praktyce oznacza i dlaczego warto w związku z tym spieszyć się z instalowaniem systemu fotowoltaicznego?

Kogo obejmie ten Program?

Inwestorów, którzy ponieśli/poniosą koszty kwalifikowane od 1 lutego 2020 do 31 grudnia 2023 r. Nabór wniosków będzie trwał od 1 lipca do 20 grudnia 2021 r. lub do wyczerpania środków.

Jakich instalacji będzie dotyczył Program Mój Prąd 3.0?

Zakończonych projektów fotowoltaicznych, podłączonych do sieci OSD (Operator Systemu Dystrybucyjnego). I podobnie jak w poprzednich edycjach programu – małych, przydomowych mikroinstalacji, o mocy 2-10 kW, wytwarzających energię elektryczną na własny użytek.

Jakie nowości zawiera ten program w stosunku do poprzednich edycji Mój Prąd?

W Programie Mój Prąd 3.0 planowane jest rozszerzenie dofinansowania (oprócz instalacji fotowoltaicznych) na punkty ładowania samochodów elektrycznych, inteligentne systemy zarządzania energią i magazyny ciepła/chłodu.

Niezbędne formularze i więcej informacji znajdziesz na: Mój Prąd – Ministerstwo Klimatu i Środowiska – Portal Gov.pl (www.gov.pl)