fotowoltaika dla szkół

Fotowoltaika dla szkół – niższe ceny energii, edukacja i świadomość ekologiczna

22 sierpnia, 2022 |

Nowoczesne szkoły zużywają coraz więcej energii. Nowe hale sportowe, stanowiska doświadczalne, wewnętrzne stacje radiowe i telewizyjne, zaplecze informatyczne… Doposażenie często oznacza wyższe koszty funkcjonowania całej placówki. Własna fotowoltaika dla szkoły nie tylko obniża rachunki – zapewnia też większe bezpieczeństwo energetyczne i przynosi wymierne korzyści dla środowiska naturalnego. Inwestycja w OZE nie należy do tanich, ale przecież można skorzystać z zewnętrznego wsparcia finansowego. A w sprzyjających okolicznościach i przy odrobinie szczęścia placówka otrzyma elektrownię słoneczną bez wydawania ani złotówki.

Fotowoltaika dla szkoły – inwestycja celu publicznego lub… nagroda konkursowa

Wiele miast w ramach jednego projektu instaluje panele PV nawet na 5–10 budynkach szkolnych. Impulsem do zmian są głównie perspektywy istotnych oszczędności. Warto podkreślić, że teraz fotowoltaika opłaca się szkole tym bardziej, im więcej produkowanego prądu zużywa samodzielnie. Autokonsumpcję zwiększają m.in. magazyny energii i pompy ciepła. Szkoła w Chotomowie (gm. Jabłonna), która w 2014 zainwestowała w kompleksową infrastrukturę OZE, wydatki rzędu 17,6 mln zł zrekompensowała sobie już jakiś czas temu. Tylko na ogrzewaniu w pierwszym roku po oddaniu całości do użytku zaoszczędziła ponad milion złotych.


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️️


Lokalnego samorządu nie stać na takie inwestycje? Wtedy warto zgłaszać się do rozmaitych konkursów. W 2019 r. w Katowicach kilka firm i instytucji zorganizowało akcję „Słoneczne szkoły dla lepszego miasta” – działania na rzecz środowiska i promocji postaw ekologicznych uczniów z PSP nr 28 poskutkowały ufundowaniem instalacji fotowoltaicznej. Moc 4,7 kWh zmniejsza ślad węglowy o 2,8 t w ciągu roku. To tak, jakby posadzić 130 drzew lub spalić 992 kg paliwa mniej.

Przeczytaj:  Fotowoltaika dla firm 2022 – czy warto się zdecydować?

Wyposażanie szkół w fotowoltaikę to długofalowo opłacalna inwestycja

Przesiadka na OZE stanowi najlepszą odpowiedź na lawinowo rosnące koszty energii. Kolejne podwyżki cen prądu są nieuniknione, mimo że wzrosty stawek na początku 2022 r. – w niektórych taryfach o kilkaset procent – pobiły szereg niechlubnych rekordów


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Zamów darmową konsultację






    Fotowoltaika daje szkole większą niezależność energetyczną i pozwala uwolnić część środków w budżecie placówki edukacyjnej. Być może szerszy program wdrażania OZE w oświacie pozwoliłby na większe podwyżki dla nauczycieli? Obecnie źródłem finansowania inwestycji mogą być przede wszystkim:


    📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


    • unijne, krajowe i lokalne programy dotacji;
    • celowe pożyczki, udzielane m.in. przez WFOŚiGW;
    • kredyty komercyjne (szkoły publiczne muszą uzyskać odpowiednie zgody i gwarancje).

    Stopa zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę dla szkoły wynosi aktualnie ok. 10–20% w ciągu roku – to zależy od wielu zmiennych. Przy obecnych cenach prądu wszystkie wydatki mogą zwrócić się w 5–10 lat, a wysokość opłat za energię spada o 60–90% od razu po uruchomieniu własnej elektrowni. Nieocenioną korzyścią będzie też przykład dla podopiecznych. Uczniowie zobaczą, że troska o środowisko to nie tylko szczytne hasła, ale też konkretne działania. Może niewielkie w skali świata, ale istotne dla lokalnej społeczności.

    Montażem fotowoltaiki dla szkoły muszą zająć się sprawdzeni specjaliści

    Tryb wyłaniania wykonawcy inwestycji placówek publicznych określają stosowne przepisy. Podczas organizacji przetargu lub negocjacji zamówienia z wolnej ręki zarządcy muszą zadbać, by instalacja fotowoltaiczna na szkole była nie tylko wydajna. Duże znaczenie mają także kwestie bezpieczeństwa – z prądem i dziećmi nie ma żartów – oraz żywotność całego systemu. Panele PV powinny wytwarzać energię nawet przez 25 lat, bez konieczności zaawansowanych napraw czy wymiany kluczowych komponentów.

    W firmie Da Vinci Green Energy mamy odpowiednie doświadczenie, zaplecze technologiczne oraz fachowe umiejętności, by kompleksowo zająć się fotowoltaiką dla szkół. Nasi menedżerowie to eksperci z wieloletnim doświadczeniem w branży OZE, a część zespołu wywodzi się z branży bankowo-finansowej. Pomagamy klientom zdobyć jak najwyższe dofinansowanie, w czym pomaga nam renomowana agencja Interakcja. Ambasadorami marki Da Vinci Green Energy jest mistrzyni olimpijska Justyna Kowalczyk–Tekieli oraz himalaista Kacper Tekieli. Nasi przedstawiciele chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania!

    Przeczytaj:  Fotowoltaika dla stacji kontroli pojazdów – czy warto w nią zainwestować?