fotowoltaika dla rolnikow

Fotowoltaika dla rolników – dofinansowania w 2022 roku

4 lipca, 2022 |

Podwyżki cen prądu na początku 2022 r. – nawet 5-krotny wzrost stawek w ciągu 18 mies. – pobiły szereg rekordów. Te mogą nie przetrwać nawet 12 miesięcy – w mediach pojawiły się doniesienia, że 4 z 5 głównych Operatorów Systemu Dystrybucyjnego zwróciło się do Urzędu Regulacji Energetyki z wnioskiem o możliwość wprowadzenia kolejnych podwyżek cen energii dla odbiorców jeszcze przed 1 stycznia 2023 r. Wydajna fotowoltaika dla rolników pomoże gospodarstwom nie tylko zminimalizować wzrost kosztów utrzymania, ale też przyniesie im sporo innych korzyści. Dofinansowanie inwestycji umożliwia szereg unijnych, krajowych i regionalnych programów wsparcia. Właściwie wykonana instalacja PV działa niezawodnie przez kilkadziesiąt lat.

Dofinansowania fotowoltaiki dla rolników, korzyści z posiadania instalacji

Programy wsparcia finansowego przybierają różnorodną formę. Od pożyczek na 100% wartości kosztów kwalifikowanych (udzielanych na atrakcyjnych warunkach) w akcjach koordynowanych przez poszczególne województwa, aż po narzędzia ogólnopolskie i ulgi podatkowe. Nie wszystkie formy dofinansowania można ze sobą łączyć, dlatego należy wcześniej przeprowadzić dokładną analizę

Fotowoltaikę dla rolnika można dofinansować m.in. poprzez:

 • program Agroenergia – dla instalacji o mocy 10–50 kW, 13–20% wartości inwestycji, bezzwrotna dotacja w wysokości 15–25 tys. zł;
 • odliczenia od podatku rolnego – na odnawialne źródła energii, do 25% kosztów;
 • restrukturyzację małych gospodarstw – do 60 tys. zł dotacji na modernizację, w tym instalację fotowoltaiczną;
 • program Energia dla Wsi – wsparcie dla OZE, czeka na zatwierdzenie przez Komisję Europejską.

Dzięki fotowoltaice dla rolników można zagospodarować nieużytkowane powierzchnie. Nie tylko na dachach budynków, ale także na polach – mówi Bartłomiej Tuleja, Członek Zarządu w Da Vinci Green Energy. – Odpowiednie panele PV na pastwiskach mogą zapewnić zwierzętom schronienie przed upałami. Istnieją badania, dot. zieleni miejskiej, według których instalacje fotowoltaiczne w bezpośrednim sąsiedztwie roślin nawet nieco zyskują na wydajności. Naturalnie, o ile trawy nie wyrastają zbyt wysoko – tłumaczy p. Tuleja. 

Przeczytaj:  Fotowoltaika dla krematorium. Czy inwestycja w instalację PV jest opłacalna dla branży funeralnej?

Najważniejsze zalety fotowoltaiki w rolnictwie to także:

 • tania energia do zasilania urządzeń gospodarczych;
 • niezależność energetyczna (mniej dotkliwe podwyżki cen prądu);
 • poprawa stanu środowiska naturalnego;
 • polepszenie wizerunku, większe możliwości biznesowe (zmniejszenie śladu węglowego, który wielu producentów art. spożywczych bierze pod uwagę);
 • lepsze punktowanie wielu wniosków o inne dotacje.

Opłacalna fotowoltaika dla rolników – case study. Kalkulacja Da Vinci Green Energy

Poniżej kluczowe dane z kalkulacji opłacalności* paneli PV, jaką przeprowadziliśmy dla jednego z gospodarstw rolnych w Wielkopolsce. Nasz Klient specjalizuje się w produkcji mleka, w swoim gospodarstwie korzysta z nowoczesnego wyposażenie:

 • roczne zapotrzebowanie na energię (dojarki, podajniki itd.) – 545 MWh;
 • koszty prądu przy obecnej cenie 1516,76 zł/MWh – 826 643,2 zł;
 • moc instalacji fotowoltaicznej – 50 kWp w I etapie, docelowo 300 kWp (10–60% zapotrzebowania);
 • szacowany koszt zakupu i montażu, razem z magazynami energii – 2 mln zł netto bez dofinansowania, 0,3 mln zł po uwzględnieniu dotacji;
 • roczne oszczędności wygenerowane przez fotowoltaikę dla rolnika 363 903,86 zł;
 • okres zwrotu –  5,5 roku bez dotacji, 1 rok z dofinansowaniem.

Fotowoltaika dla rolnika o mocy 50 kWp nie wymaga starania o pozwolenie na budowę i uzgadniania warunków przyłączenia instalacji PV z operatorem sieci energetycznej – I etap inwestycji zamknie się w ok. 30–40 dni. Sama budowa „pod klucz” to kwestia 7–10 dni, termin 30-dniowy to ustawowy czas, jaki ma operator na przyłączenie instalacji od momentu złożenia wniosku. Etap II potrwa ok. 6–10 miesięcy. Projekt może uzyskać nawet 85% dofinansowania ze środków unijnych.

* do obliczeń przyjęliśmy stawkę zakupu energii na stałym poziomie 1499 ZŁ gr/MWh netto, opłaty dystrybucyjne 117,76 zł/MWh netto, cenę odsprzedaży energii 468,35 zł netto / MWh  (Średnia cena sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym) oraz autokonsumpcję w wysokości 77%.

Przeczytaj:  Fotowoltaika dla centrum ogrodniczego. Pokaż, że jesteś eko!

Rolnik zainteresowany fotowoltaiką potrzebuje odpowiedniego realizatora inwestycji

Moduły PV wysokiej jakości są w stanie pracować z wysoką sprawnością nawet przez 25 lat. Da Vinci Green Energy współpracuje z renomowanymi producentami, takimi jak Hyundai, LONGi, ML system GoodWe, Huawei, SMA. W pozyskaniu dotacji na fotowoltaikę dla rolnika pomoże nam ceniona agencja Interakcja. Nasz zespół tworzą fachowcy z doświadczeniem w branży OZE i bankowości. Cała marka to synonim uczciwości i niezawodności – gdyby było inaczej, mistrzyni olimpijska Justyna Kowalczyk–Tekieli i himalaista Kacper Tekieli nie zostaliby naszymi ambasadorami. Instalacje fotowoltaiczne to przyszłość nowoczesnego rolnictwa – żeby pozostać konkurencyjnym przy aktualnych cenach energii, trzeba postawić na własne źródła wytwarzania prądu. Specjaliści Da Vinci Green Energy czekają na kontakt z Twojej strony!