Fotowoltaika dla wyciągów narciarskich. Ekologiczne działania na rzecz zachowania środowiska górskiego

20 lipca, 2022 |

Działalność ośrodków narciarskich nie pozostaje bez wpływu na przyrodę polskich gór. Trzeba o niej wspomnieć nie tylko w kontekście ingerencji w krajobraz, ale także w kwestii degradacji środowiska. Jak wynika z raportu z 2013 r. dotyczącego rozbudowy stacji narciarskiej Małe Ciche, energia, jakiej codziennie potrzebuje do funkcjonowania kompleks w sezonie zimowym, wynosi 15 MWh. W skali roku te wartości wzrastają do 950 MWh. Oznacza to, że tzw. białe szaleństwo przyczynia się do ogromnej emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Fotowoltaika dla wyciągów narciarskich i pozyskiwanie energii ze słońca są w stanie zdecydowanie ograniczyć to zjawisko.

Fotowoltaika dla wyciągów narciarskich – sytuacja w branży

Aby funkcjonować, ośrodek narciarski potrzebuje zarówno energii elektrycznej, jak i paliwa oraz gazu. Wymienione przez nas surowce w ciągu ostatnich miesięcy mocno zdrożały, a nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała ulec poprawie. Mówiąc delikatnie, scenariusze nie są optymistyczne, bo według prognoz na 2023 roku ceny prądu wzrosną o 100%!


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️️


Tymczasem dla dużych stacji narciarskich w szczycie sezonu rachunki za energię stanowią nawet 15% kosztów prowadzenia firmy. W innych okresach ta kwota jest mniejsza, ale to nadal do 10% wszystkich kosztów. Za granicą już kilka lat temu postawiono na odnawialne źródła energii. Przykładem może być szwajcarskie miasteczko Tenna, w którym wybudowano wyciąg w całości zasilany panelami słonecznymi. Fotowoltaika dla wyciągów narciarskich jest jednak możliwa również na “polskim podwórku”!

Instalacja fotowoltaiczna – dofinansowanie

Ośrodek narciarski ma bardzo dobre warunki do instalowania fotowoltaiki. Jednym z atutów jest między innymi mile widziane nachylenie terenu. Mimo wszystko warto skontaktować się ze specjalistami Da Vinci Green Energy, by ocenili możliwości oraz oszacowali koszty. Firmy mogą liczyć na różne formy wsparcia:


Zamów darmową konsultację


  📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


  • program Energia Plus;
  • programy regionalne wspierające rozwój OZE;
  • Gwarancja Biznesmax;
  • niskooprocentowane pożyczki;
  • leasing na fotowoltaikę.
  Przeczytaj:  Fotowoltaika dla serwerowni. Dlaczego warto się na nią zdecydować?

  Również w tym zakresie przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie Da Vinci Green Energy. Firma współpracuje bowiem z Centrum Kreacji i Strategii INTERAKCJA, specjalizującym się w doradztwie w zakresie pozyskiwania dotacji. Dzięki temu masz możliwość pozyskania do 85% ich wartości.


  📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


  Bądź innowacyjny! Zaufaj Da Vinci Green Energy

  Da Vinci Green Energy jest firmą, która stawia na innowacyjne rozwiązania i współpracę z najlepszymi, dzięki czemu otrzymujesz najnowsze rozwiązania na rynku OZE. Za Da Vinci Green Energy, o kapitale zakładowym 2,5 mln zł, stoi WP2 Investments, wspierający innowacyjne przedsięwzięcia. Nasza filozofia i podejście do biznesu przekonały nawet Justynę Kowalczyk-Tekieli i Kacpra Tekielego. Małżeństwo sportowców, mocno związane z górami, promujące ekologiczny i bliski naturze styl życia, pełni funkcję ambasadorów marki Da Vinci Green Energy. Jeżeli interesuje Cię fotowoltaika dla wyciągów narciarskich, zaufaj wiedzy i doświadczeniu naszych ekspertów!