Fotowoltaika dla fabryk i zakładów produkcyjnych. Czy warto inwestować w OZE?
5 kwietnia, 2022 |Własna elektrownia słoneczna daje większą niezależność energetyczną. To ważne zarówno w kontekście rekordowych podwyżek cen prądu, jak i rosnącego ryzyka wprowadzania wyższych stopni zasilania. Coraz powszechniejsze używanie klimatyzacji w pomieszczeniach latem konsumuje mnóstwo energii – niektórzy eksperci przewidują, że polskim elektrowniom zacznie brakować węgla. Własna fotowoltaika dla fabryk pozwala utrzymać standardowy tryb pracy na wypadek odgórnych ograniczeń w poborze energii z sieci. Przy okazji takiej inwestycji warto rozważyć rozbudowanie całego systemu o przemysłowe magazyny energii oraz pompy ciepła. Wyższe wydatki zostaną zrekompensowane poprzez większe dotacje.
Spis treści
Zyskowne OZE. Fotowoltaika na fabryce = mniejszy ślad węglowy
Spadek ilości wytwarzanych gazów cieplarnianych oznacza większe możliwości biznesowe. W wielu krajach bierze się pod uwagę to, jaki wpływ na środowisko naturalne wywiera cały cykl życia produktu. Zakłady produkcyjne, które dzięki fotowoltaice dla fabryki zredukują emisję CO₂, stają się atrakcyjniejszym partnerem dla zagranicznych kontrahentów – mają też większe szanse na sukces ekspansji poza granice Polski. Zmniejszenie śladu węglowego i ekologia mają już biznesowe, nie „tylko” wizerunkowe znaczenie. Patrzą na to zarówno firmy, jak i konsumenci. Kolejna korzyść z OZE to redukcja kosztów prowadzenia działalności.
Fabryki charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną, które zapewne pokryje elektrownia słoneczna o mocy przekraczającej 1 MWp. Wysoki poziom autokonsumpcji wytworzonego prądu sprawia, że inwestycja zwraca się jeszcze szybciej. Panele fotowoltaiczne działają bez znaczącej obniżki sprawności nawet przez 25 lat. Magazyny energii pozwalają zatrzymać nadwyżki w zakładzie produkcyjnym (zamiast sprzedawać je do publicznej sieci) i wykorzystać je w sytuacji, gdy wydajność w naturalny sposób spada. Krótkie dni zimą czy zachmurzone niebo nie wpływają wtedy na koszty czy dostępność energii.
Fotowoltaika dla fabryk – przykłady zakładów produkcyjnych z instalacją PV
Jeden z polskich producentów win przeznaczył 1,3 ha swoich terenów niedaleko Biłgoraja na elektrownię z dwustronnymi panelami. Zamontowano również moduły na dostępnych dachach. Takie rozwiązanie pozwoliło zwiększyć poziom produkcji prądu średnio o 7% w porównaniu z początkowymi analizami. Moc instalacji to 1 MW, ale docelowo ma wynieść 2 MW. Dzięki fotowoltaice dla fabryki firma planuje zaoszczędzić 19 milionów złotych w ciągu 30 lat, a całość inwestycji zwróci się już po 5–7 latach. Innym przykładem jest zakład produkujący grzejniki w Poznania. Poniżej przedstawiamy dane upublicznione przez wykonawcę instalacji fotowoltaicznej:
Zamów darmową konsultację
- moc – 49,7 kWp;
- liczba paneli – 129;
- miejsce montażu – dach fabryki;
- ograniczenie emisji CO2 – 85 t na rok.
Przykłady płyną także z zagranicy. – Międzynarodowy koncern motoryzacyjny wyposażył swoją francuską fabrykę w ogromny carport, wybudowany na parkingu na 10 tys. aut. Instalację fotowoltaiczną tworzy 64 tys. modułów PV o łącznej powierzchni ok. 22 ha – mówi Grzegorz Buraczyński, Dyrektor Regionalny w Da Vinci Green Energy. – Moc tej elektrowni solarnej to 29 MW, co pokryje ok. 30% zapotrzebowania energetycznego tamtejszego zakładu produkcyjnego. Władze firmy planują uczynić go całkowicie emisyjnym w perspektywie najbliższych 10–15 lat – tłumaczy p. Grzegorz.
Wykonanie fotowoltaiki dla fabryki trzeba powierzyć specjalistom
Od podjęcia decyzji do zamontowania paneli minie trochę czasu. Najpierw należy wykonać audyt energetyczny i zastanowić się nad wszystkimi możliwościami. Inwestycje, które przynoszą największe oszczędności, nie kończą się na fotowoltaice dla fabryk – większe koszty można zamortyzować poprzez dostępne dofinansowania. Da Vinci Green Energy współpracuje z Centrum Kreacji i Strategii INTERAKCJA, które specjalizuje się w pozyskiwaniu dotacji w wysokości nawet do 85% wartości całej inwestycji. Nasza spółka zrealizowała już sporo ciekawych projektów – i wciąż się rozwijamy! Chcesz dowiedzieć się więcej o OZE i perspektywach dla Twojego zakładu produkcyjnego? Umów się na rozmowę i spotkanie z przedstawicielami Da Vinci Green Energy!