Fotowoltaika dla szpitali

Fotowoltaika dla szpitali – czysta energia, czysty zysk dla finansów i zdrowia

5 kwietnia, 2022 |

Media donoszą, że NFZ zakończył 2021 rok z nadwyżką bagatela 10 miliardów złotych. Znaczna część tych środków to niezrealizowane plany leczenia – można się tylko domyślać, w jakim stopniu problemy systemu wynikają z podwyżek cen energii. Zabiegi i sama ciągłość działania generują coraz wyższe koszty, zniecierpliwieni brakiem podwyżek lekarze wyjeżdżają… Oczywiście fotowoltaika dla szpitali nie będzie cudownym remedium na wszystkie bolączki opieki zdrowotnej – jednak korzyści finansowe z OZE są bezdyskusyjne. Dyrektorzy z pewnością łatwo znajdą wiele innych obszarów, do których przesuną środki uwolnione dzięki oszczędnościom w budżecie na energię.

Fotowoltaika dla szpitali to nie nowość. Przykłady i dane inwestycji w OZE w polskich placówkach

W Bielsku-Białej i Szczecinie dzięki własnej elektrowni solarnej szpitale oszczędzają około 400 tys. złotych w skali roku. WSS z Radomia do paneli PV dołożył jeszcze turbiny wiatrowe i systemy kogeneracyjne do ocieplania obiektu. W efekcie płaci 1,5 mln zł mniej za prąd i ogrzewanie niż przed zrealizowaniem projektu za 6,7 mln zł – a to dane jeszcze sprzed rekordowych podwyżek na początku 2022 r. Dziś dzięki wszystkim instalacjom OZE i fotowoltaice szpital z pewnością oszczędza jeszcze więcej. Panele solarne, które pracują na potrzeby placówek medycznych, montuje się m.in. na:


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️️


 • dachach budynków;
 • ścianach zewnętrznych (płasko na elewacji lub tworząc wysunięte „baldachimy” z modułów);
 • gruncie należącym do szpitala.

Istnieje wiele możliwości dofinansowania ekologicznej energii na potrzeby instytucji publicznych. Programy wsparcia OZE, formy bezzwrotne i zwrotne, dopłaty do odsetek – to tylko niektóre spośród nich. Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu zainstalował panele fotowoltaiczne za 2,6 mln zł w ramach termomodernizacji wartej łącznie 13,5 mln zł. Środki na realizację pochodziły z:

 • dotacji UE;
 • budżetu własnego;
 • preferencyjnego kredytu Banku Gospodarstwa Krajowego.
Przeczytaj:  Dofinansowanie fotowoltaiki dla firm – 2023 rok. Lista programów

Korzyści z instalacji fotowoltaicznej w szpitalu – niższe koszty, zdrowsze społeczeństwo

Obniżenie rachunków lub nawet całkowite przestawienie się na energię wyprodukowaną we własnym zakresie może zdecydować o istnieniu lub zamknięciu niektórych zakładów lecznictwa w najbliższych latach. Rynkowe ceny energii rosną w rekordowym tempie – na początku 2016 r. było to 167,45 zł/MWh, 4 lata później 243,71 zł/MWh, średnia z 1. kwartału 2022 r. to 468,35 zł/MWh, a w lipcu przekroczyła 2500 zł/MWh. W takich okolicznościach fotowoltaika dla szpitala stanowi optymalne rozwiązanie, mimo że wiąże się ze sporymi kosztami. Wszystkie wydatki zwrócą się (przy obecnych cenach) po 3-6 latach, w zależności od wielu czynników.


Zamów darmową konsultację


  📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


  Do aspektu finansowego dochodzą kwestie związane ze środowiskiem naturalnym. Eksperci szacują, że obiekty zrzeszone w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej przyczyniają się do emisji 470 t CO2. Każde 100 kWh energii z fotowoltaiki dla szpitali to redukcja śladu węglowego o ok. 81 kg gazów cieplarnianych w skali roku. Pozornie to tylko kropla w morzu potrzeb, ale warto zrobić każdy kroczek w stronę takiej produkcji energii, która nie wpływa negatywnie na stan zdrowia ludzi mieszkających w pobliżu elektrowni.


  📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


  Montaż fotowoltaiki dla szpitala to wyzwanie, któremu sprostają doświadczeni fachowcy

  W Da Vinci Green Energy pracuje wielu specjalistów, którzy w branży OZE działają od wielu lat. Blisko współpracujemy z producentami komponentów do fotowoltaiki, dysponujemy ważnymi certyfikatami potwierdzającymi szerokie kompetencje techników. Możemy pomóc szpitalom w pozyskaniu jak najwyższego dofinansowania – współpracujemy bowiem z Centrum Kreacji i Strategii INTERAKCJA, specjalizującym się w doradztwie w zakresie pozyskiwania dotacji. Dzięki temu masz możliwość pozyskania do 85% ich wartości.

  W swoich działaniach kierujemy się troską o środowisko naturalne, a tym samym również o stan zdrowia publicznego. Nasze wartości podziela wybitna sportsmenka, Justyna Kowalczyk–Tekieli, która została oficjalną ambasadorką marki Da Vinci Green Energy. Skontaktuj się z naszymi przedstawicielami i zapytaj o audyt energetyczny pod fotowoltaikę dla szpitala!

  Przeczytaj:  PVPI Business  – wskaźnik PV Profitability Index Business grudzień 2023