Fotowoltaika dla małych firm – krok ku lepszej przyszłości
7 marca, 2023 |Czy fotowoltaika dla małych firm się opłaca? Co przedsiębiorstwo może zyskać? Takie pytania zadaje sobie większość osób zastanawiających się nad montażem paneli. W dobie gwałtownie rosnących cen za energię kwestia ta zyskuje nowy wydźwięk.
Koszt energii elektrycznej to znaczna część wydatków ponoszonych w związku z działalnością gospodarczą. Podwyżki z 2022 roku szczególnie dotkliwie odczuli właściciele małych i średnich przedsiębiorstw. Wiele z nich nie poradziło sobie z rosnącymi kosztami prowadzenia działalności.Inne by przetrwać – musiały znacznie podnieść ceny usług i towarów, co zwykle wiążę sie z utratą części klientów. W takiej sytuacji nie dziwi, że przedsiębiorcy poważnie zastanawiają się nad inwestycją w panele fotowoltaiczne. Co przemawia za tym, że fotowoltaika dla małych firm to krok we właściwą stronę?
Spis treści
Fotowoltaika dla małych firm – niższe rachunki za energię
Rok 2022 to gwałtowny wzrost cen prądu, które szczególnie odczuły małe firmy – ceny wzrosły średnio o 280%. Stąd też konieczność szukania sposobów na obniżenie rachunków. Jednym z nich może być własna instalacja fotowoltaiczna, która w znacznym stopniu pozwala uniezależnić się od dostawców energii. Przedsiębiorca może przestać martwić się wahaniami cen, . Zmniejszenie wydatków na zakup energii pozwoli lepiej zaplanować budżet, a zaoszczędzone środki dobrze zainwestować.
Argumentów, które przemawiają na korzyść inwestycji w fotowoltaikę w przypadku małej firmy, jest znacznie więcej:
- wytworzona energia jest najczęściej wykorzystywana na bieżące zapotrzebowanie firmy – właśnie w takim przypadku instalacja daje największe korzyści;
- małe firmy mogą liczyć na szybszy zwrot z inwestycji – ceny prądu dla małych działalności są znacznie wyższe niż dla dużych firm kupujących znaczne ilości energii;
- przedsiębiorca ma możliwość odliczenia podatku VAT w całości (zakup + montaż instalacji);
- planując inwestycję przedsiębiorca może starać się o dofinansowanie – propozycją są ogólnopolskie i regionalne programy wsparcia, a także leasing oraz pożyczki na preferencyjnych warunkach.
Fotowoltaika dla małych firm – na co zwrócić uwagę?
Fotowoltaika dla małych firm to nie tylko realne oszczędności i sposób na zabezpieczenie przyszłości, ale również na budowanie pozytywnego wizerunku, umacnianie marki. Głośno mówi się o konieczności wprowadzenia rozwiązań, które nie będą miały negatywnego wpływu na środowisko. Korzystanie z zielonej energii to jedno z bardziej cenionych działań na rzecz klimatu. Dziś firmy wykazujące zainteresowanie kwestią ochrony środowiska zyskują w oczach konsumentów, wyróżniają się na tle innych przedsiębiorstw i stają się bardziej konkurencyjne.
Aby w pełni korzystać z dobrodziejstwa własnej przyzakładowej elektrowni, trzeba odpowiednio zaplanować inwestycję. Tylko elementy dobrej jakości, właściwie dobrana wielkość instalacji, zrozumienie przepisów i wybór formy finansowania sprawiają, że inwestycja przyniesie wspomniane wyżej korzyści. Przygotowując się do położenia instalacji, warto skonsultować się ze specjalistami, którzy przeprowadzą audyt, ocenią warunki w przedsiębiorstwie i pomogą dopasować instalację do możliwości i oczekiwań inwestora.
Fotowoltaika dla małych firm – od czego zależy opłacalność?
Opłacalność fotowoltaiki dla przedsiębiorstwa uzależniona jest od kilku czynników. Co trzeba wziąć pod uwagę:
- lokalizację budynku,
- stopień nasłonecznienia;
- ukształtowanie terenu, ewentualne przeszkody powodujące zacienienie;
- specyfikę działalności, zapotrzebowanie na energię;
- godziny najintensywniejszego zużycia prądu;
- aktualne ceny energii;
- rodzaj modułów oraz pozostałych elementów instalacji (parametry techniczne paneli, inwertera, sposób montażu);
- sposób pozyskania środków na inwestycję.
Kluczowy jest dobrze opracowany plan inwestycji uwzględniający wspomniane czynniki. Aby w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje fotowoltaika, warto na tym etapie skorzystać ze wsparcia firm specjalizujących się w doborze i montażu systemów fotowoltaicznych.
Zielona energia to sposób na uniezależnienie się przedsiębiorcy, znalezienie oszczędności i stanie się pożądanym kontrahentem. To droga, którą zaczyna podążać coraz więcej średnich i małych firm.