pvpi luty 2023

Agrofotowoltaika – szybki zwrot i niskie rachunki

2 marca, 2023 |

Wyliczenia oparte na najnowszych danym mówią nawet o okresie krótszym niż 2 lata!

Jakich rozwiązań mogą szukać rolnicy, aby oszczędzać na rachunkach, a jednocześnie ze świadomością, że będą to rozwiązania ekologiczne, pewne i korzystne długoterminowo? Z pewnością warto zwrócić uwagę na agrofotowoltaikę, czyli rozwiązania technologiczne, logistyczne i finansowe opracowane z myślą o rolnikach i ich zapotrzebowaniu.

Fotowoltaika dla rolnika – czy się opłaca?

Społeczność rolnicza w Polsce obecnie to 1,3 mln gospodarstw, z czego  wielopowierzchniowych – czyli takich powyżej 100 ha, jest ok. 13 tysięcy. Zużycie energii elektrycznej w takich miejscach jest ogromne zarówno w gospodarstwie o profilu hodowlanym jak i sprofilowanym na uprawy. Po bardzo dużym wzroście rachunków za energię elektryczną w ostatnim roku, a także w związku z inflacją, wzrostem cen nawozów i paliwa, rolnicy nie są w łatwej sytuacji. Z pewnością na pierwszy ogień z pomocą przychodzi produkowanie energii ze słońca. 

Eksperci Da Vinci Green Energy opracowali indeks opłacalności fotowoltaiki z magazynem energii dla przeciętnej wielkości polskiego gospodarstwa rolnego. 


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Zamów darmową konsultację


  Fotowoltaika dla rolników – dofinansowanie

  Przyjmując założenie, że takie gospodarstwo rolne zużywa rocznie 30 000 kWh, niezbędna jest instalacja fotowoltaiczna o mocy 25,92 kWp. Aby w pełni skorzystać z możliwości, jakie daje zielona energia, i rozliczać ją w najkorzystniejszy ze sposobów, warto dołożyć magazyn energii o mocy 13,1 kWh.


  📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


  Kiedy już właściciel gospodarstwa rolnego zdecyduje się na taką konfigurację produktów opartych na OZE, może wnioskować o dofinansowanie w ramach programu “Poddziałanie 4.1.3 Modernizacja gospodarstw rolnych – w obszarze zielona energia w gospodarstwie”. Jednym z warunków otrzymania dofinansowania jest kompleksowe podejście do inwestycji i zamontowanie instalacji fotowoltaicznej wraz z magazynem energii. 

  Fotowoltaika dla rolnika – PVPI

  Cena instalacji o parametrach wyżej opisanych, z uwzględnieniem dofinansowania wyniesie wówczas 70 427,08 zł. Czas zwrotu z inwestycji w instalację fotowoltaiczną w połączeniu z magazynem energii, przy skorzystaniu z dofinansowania, wyniesie niecałe 2 lata! Niewiele inwestycji zwraca się w tak ekspresowym tempie!

  Przeczytaj:  Fotowoltaika dla krematorium. Czy inwestycja w instalację PV jest opłacalna dla branży funeralnej?

  Warto zainteresować się rozwiązaniami fotowoltaicznymi nie tylko ze względu na ceny energii, choć zdecydowanie to jedna z większych korzyści, ale też podpatrzeć nowości na rynku tych rozwiązań, które spełniają wiele dodatkowych funkcji. Jak na przykład ustawienie instalacji pv nad uprawami, które wymagają zacienienia, ochrony przed  i wiatrem, poprowadzenie systemu nawadniającego jednocześnie z konstrukcją pod panele fotowoltaiczne czy też systemy pv rozkładane wzdłuż kanałów melioracyjnych.

  Wyliczenia i źródła danych: