aplikacje do fotowoltaiki

Aplikacje do fotowoltaiki – najlepsze propozycje. Przykłady, dodatkowe funkcje systemów monitorowania

19 września, 2022 |

Najważniejszą informacją, jakiej oczekują posiadacze mikroelektrowni słonecznej, są dane na temat ilości wyprodukowanej energii. Duże znaczenie mają także szczegółowe statystyki, np. o poziomie wytwarzania prądu w poszczególnych dniach i godzinach oraz stopniu pokrycia całego zapotrzebowania na energię przez instalację PV. Podstawowa aplikacja do fotowoltaiki daje dostęp do informacji, które można sprawdzić też na wyświetlaczu inwertera, jednak nie każdy falownik jest wyposażony w ekran. Producenci coraz częściej odchodzą od ekranów i paneli na urządzeniach na rzecz oprogramowania dla urządzeń mobilnych. To zmiana, która może wpłynąć zarówno na komfort użytkownika, jak i lepsze możliwości wyeksponowania korzystnych liczb. Sprawdź, jakie funkcje takiej aplikacji są najbardziej przydatne!

Aplikacja do fotowoltaiki musi być kompatybilna z falownikiem instalacji PV

Istnieje wiele programów dedykowanych fotowoltaice, które pozwalają oszacować, czy inwestycja w OZE będzie opłacalna. Przykładem mogą tu być rozwiązania od NRG Labs – My Solar Panel (w wersji płatnej i darmowej) oraz PV Forecast: Solar Power & Gen. Pamiętaj jednak, że takie rozwiązania nie zastąpią kompleksowego audytu energetycznego. Systemy do działającej już instalacji fotowoltaicznej stanowią odrębną kategorię. Każdy polski operator energii dysponuje aplikacją dla klientów indywidualnych, wyposażoną w funkcje przeznaczone dla prosumentów, którzy skorzystali z oferty danej firmy i mają elektrownię solarną typu on-grid. Najczęściej wyszukiwane i pobierane są:


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️️


  • Mój Licznik (Energa);
  • Mój Tauron;
  • PGE mBOK.

Ogólna zasada działania takich programów jest dość prosta. Falownik zbiera wszelkie dane na temat stanu i produkcji prądu przez instalację, a następnie za pośrednictwem łącza internetowego (stacjonarnie lub bezprzewodowo) wysyła je do operatora, który może wyświetlić je użytkownikowi zalogowanemu w aplikacji do fotowoltaiki. Rejestrację i uwierzytelnianie da się przeprowadzić w kilku prostych krokach. Dostęp można otrzymać zwykle po kilku dniach, jednak czasami trzeba poczekać nawet do 60 dni od założenia licznika dwukierunkowego. Instalacje typu off-grid bazują na programach od producentów inwerterów lub korzystają z oprogramowania tworzonego przez firmy zewnętrzne. W tym przypadku konfiguracja powinna przebiegać nieco sprawniej.

Przeczytaj:  Odnawialne źródła energii w Polsce – najważniejsze informacje o OZE

Monitorowanie pracy całej instalacji i poszczególnych paneli to podstawowe zadanie aplikacji do fotowoltaiki

Im mniej czynności wykonuje użytkownik, zanim zdobędzie potrzebne dane, tym lepiej. Projektanci interfejsu umieszczają więc informacje o produkcji i zużyciu energii z paneli fotowoltaicznych już na pierwszym ekranie po uruchomieniu apki. Czytelny podział na autokonsumpcję oraz ilość prądu pobranego/wysłanego do sieci energetycznej i/lub akumulatorów ułatwia szybką ocenę pracy całości. Operatorzy Systemu Dystrybucyjnego dają również możliwość sprawdzenia szczegółowych statystyk z konkretnego dnia, tygodnia, miesiąca czy roku. Nie może oczywiście zabraknąć opcji uregulowania faktury za pośrednictwem płatności mobilnych.


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Zamów darmową konsultację






    Ważną funkcją aplikacji do fotowoltaiki jest także raportowanie błędów. Kody z falownika mają niebagatelne znaczenie dla pracowników serwisu. Być może dany problem jest tylko chwilowy i wynika np. z zabrudzenia albo zasłonięcia paneli przez opadające liście. Poważniejszym kłopotem będą wyłączenia instalacji z powodu zbyt wysokiej temperatury ogniw lub innych podzespołów. Dokładny monitoring parametrów oferuje m.in. aplikacja Photovoltaic Monitor, przeznaczona do 6 serii falowników marki Fronius. 


    📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


    Nowoczesna aplikacja do fotowoltaiki powinna udostępniać użytkownikom dodatkowe funkcjonalności

    Aż 5 różnych programów przygotowała firma Solar Edge, która produkuje również inwertery. Podstawowymi aplikacjami do fotowoltaiki z falownikami tej marki będą SolarEdge Monitoring oraz mySolarEdge. Zakres dostępnych opcji pokrywa się niemal całkowicie, a podział wynika z dostosowania konkretnych urządzeń do instalacji PV.

    Poza monitorowaniem pracy całości instalacji aplikacje oferują m.in. prognozę pogody – wraz z przewidywaniem wydajności elektrowni na następne dni, co pozwala np. zaplanować zakupy energii z sieci z odpowiednim wyprzedzeniem – a także zdalne sterowanie ładowarką samochodu elektrycznego. Wystarczy jedno dotknięcie ekranu, by zdecydować o ładowaniu lub zakończeniu ładowania baterii auta podłączonego do stacji.

    Inne aplikacje do fotowoltaiki z Google Play i App Store

    Oto krótka lista pozostałych aplikacji wraz z wymienionymi najważniejszymi funkcjami:

    • solarman – monitorowanie energii w czasie rzeczywistym, szacunki zysków, funkcje społecznościowe dla zwolenników ekologii;
    • KOSTAL Solar App – monitoring, prognoza zużycia prądu i oszczędności (przy dłuższym korzystaniu);
    • Oxley Solar – monitorowanie wielu systemów PV jednocześnie;
    • PV Optimizer & Solar Compass – monitoring, optymalizacja wydajności przez sterowanie ustawieniem paneli;
    • PV Flow – monitoring, przeliczanie prądu z fotowoltaiki na ograniczanie emisji CO₂.
    Przeczytaj:  Skąd pochodzi cena energii i dokąd nas prowadzi?

    Warto zwrócić uwagę na programy z kategorii Smart Home, które sterują zużyciem energii. Potrafią m.in. dopasować oświetlenie, parametry ogrzewania/chłodzenia pompami ciepła czy przełączyć w tryb uśpienia włączone urządzenia. Przyszłość aplikacji do fotowoltaiki rysuje się w jasnych barwach!