fotowoltaika

Czy fotowoltaika się opłaca w 2022 roku? Poznaj fakty o inwestycji w instalacje fotowoltaiczne i opłacalności fotowoltaiki!

25 lutego, 2022 |

Po uchwaleniu nowych przepisów w grudniu 2021 r. wiele osób zastanawia się, czy fotowoltaika będzie się nadal opłacać. Zmiana sposobu rozliczania nadwyżek energetycznych faktycznie będzie zupełnie inna, ale inwestycja w fotowoltaikę przyniesie spore oszczędności. Jak duże?

Opłacalność montażu instalacji fotowoltaicznych należy oceniać całościowo – w dłuższej i szerszej perspektywie. Począwszy od kosztów inwestycji i możliwych odliczeń, przez zużycie prądu w autokonsumpcji i wpływ na wysokość rachunków za prąd, a skończywszy na bezemisyjnym wyprodukowaniu energii elektrycznej. Odpowiedź na pytanie „czy fotowoltaika się opłaca?” brzmi zatem „tak, fotowoltaika jest opłacalna!”. W 2022 roku można skorzystać z programów dofinansowania instalacji fotowoltaicznych i magazynów energii. Własny prąd zapewnia większą niezależność od sieci energetycznej, a wytworzenie energii ze słońca nie zanieczyszcza powietrza i środowiska naturalnego. Co jeszcze przemawia za fotowoltaiką?

Czy fotowoltaika się opłaca – co wpływa na opłacalność instalacji fotowoltaicznej?

Głosy wieszczące totalny upadek OZE i fotowoltaiki w Polsce są mocno przesadzone. Określone w ustawie o OZE zasady rozliczania oraz odbioru nadwyżek energii z fotowoltaiki to nie jedyny czynnik, który decyduje o opłacalności inwestycji w panele fotowoltaiczne. Wpływają na to również:

  • możliwość pozyskiwania dotacji na fotowoltaikę;
  • koszty instalacji o mocy pokrywającej określone zapotrzebowanie na energię – ceny komponentów, robocizny;
  • jakość wykonania instalacji do przetwarzania energii słonecznej;
  • poziom zużycia energii w ramach autokonsumpcji;
  • ceny prądu na giełdzie (w ostatnim czasie pojawiają się kolejne podwyżki);
  • pozytywny wpływ paneli słonecznych na polepszenie stan powietrza i środowiska naturalnego;
  • charakterystyka miejsca, w którym planuje się montaż fotowoltaiki (poziom nasłonecznienia i zacienienia, nachylenie terenu, stan dachu itd.).
Przeczytaj:  Fotowoltaika – zmiany 2022, czyli wszystko, co warto wiedzieć

Opłacalność fotowoltaiki – nowe zasady rozliczania prądu z prosumentami

Inwestycje fotowoltaiczne, które zostaną ukończone do 31 marca 2022 roku, będą rozliczane przez 15 lat na zasadzie net-meteringu. Przekazywanie i odbiór nadwyżek bazuje bowiem do tej pory na ilości energii elektrycznej wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne. Od kwietnia wchodzi w życie zasada net-bilingu, uwzględniająca rynkową wartość tzw. depozytu prosumenckiego i energii pobieranej z sieci. Do lipca 2024 r. będą to średnie stawki z danego miesiąca, później już stawki godzinowe – adekwatne do bieżącej wyceny kWh na giełdzie energii.


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Czy fotowoltaika rozliczana na nowych zasadach się opłaca?

Taka zmiana mocno wpłynie na opłacalność fotowoltaiki, ale w jaki sposób? Według wyliczeń ekspertów Da Vinci Green Energy – bardzo pozytywnie. Wbrew temu, co przewiduje część mediów i polityków, którzy opowiadają o „zabiciu OZE w Polsce”. Koszt instalacji fotowoltaicznej od kwietnia 2022 spadnie o ok. 17% – znika potrzeba przewymiarowywania. Ponadto ceny energii rosną szybciej, niż to wcześniej prognozowano, a to czyni własny prąd jeszcze bardziej opłacalnym. Naturalnie prosumenci muszą przygotować się na różne scenariusze.


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Wzrosty cen energii elektrycznej kiedyś się zakończą, teoretycznie możliwe są również stawki ujemne. Kluczowe wyzwania, przed jakimi mogą stanąć przyszli prosumenci w gospodarstwach domowych oraz firmach, to:


Zamów darmową konsultację





    • zakup energii po cenach wyższych niż się sprzedało elektrowni;
    • konieczność dopłacania za przekazywanie kolejnych kWh energii do sieci publicznej.

    Remedium na potencjalne problemy będzie sterowanie poziomem autokonsumpcji – adekwatnie do cen w danym momencie. Generalnie im większą część własnego prądu zużywasz, tym bardziej fotowoltaika się opłaca. Ważne, by podczas pierwotnej instalacji paneli PV zapewnić sobie odpowiednią, „elastyczną” infrastrukturę – późniejsza modernizacja bywa mocno problematyczna.

    Jak zwiększyć opłacalność paneli fotowoltaicznych?

    Właściciele domków jednorodzinnych, gospodarstw rolnych czy zakładów produkcyjnych z instalacjami PV nie muszą biernie czekać na to, co przyniosą wolny rynek i geopolityka. Co robić, by inwestycja w rozwiązania fotowoltaiczne przyniosła oszczędności i zyski w przy nowym krajobrazie prawnym? Eksperci – pytani o to, czy fotowoltaika się opłaca po zmianie systemu rozliczeń nadwyżek – radzą, aby:

    • przystępować do montażu i podłączania ogniw fotowoltaicznych jak najszybciej (szybszy zwrot inwestycji);
    • korzystać z darmowej energii jak najwięcej:
    • stosować pompy ciepła i inne urządzenia do elektrycznego ogrzewania powietrza i wody;
    • instalować magazyny energii, które pomagają zwiększyć poziom zużycia własnego prądu nawet do 90%;
    • świadomie zarządzać odnawialną energią – włączać sprzęty elektroniczne wtedy, kiedy fotowoltaika produkuje najwięcej prądu;
    • wybierać niezawodne komponenty od renomowanych producentów z branży fotowoltaicznej;
    • montaż i serwis powierzać certyfikowanym fachowcom;
    • korzystać z każdego dostępnego dofinansowania – np. programów Mój Prąd, Czyste Powietrze.
    Przeczytaj:  Fotowoltaika na płaskim dachu – podstawowe informacje

    Czy fotowoltaika się opłaca – koszt instalacji PV i montażu paneli fotowoltaicznych

    Bartłomiej Tuleja i Krzysztof Laik z Da Vinci Green Energy przeanalizowali, czy po zmianie przepisów fotowoltaika się opłaci. Wnioski są krzepiące – średni okres zwrotu z inwestycji we własne OZE spadnie z 6–10 lat do ok. 4,5–7,5 roku. To znacznie mniej, niż przewidywało wielu innych specjalistów z dziedziny energetyki i ekonomii w swoich wyliczeniach. Skąd się wzięły te różnice? Najważniejsze zmienne to:

    • stawka za 1 kWh na giełdzie energii. Większość analiz przyjmuje 28 gr/kWh, podczas gdy w styczniu 2022 średnia cena godzinowa (czyli taka, jaka zacznie obowiązywać od lipca 2024 r.) to już 70 gr/kWh. A może być jeszcze drożej;
    • niższe koszty samej instalacji fotowoltaicznej. Nowe zasady sprawią, że powszechne przewymiarowywanie o 20% straci sens. Fotowoltaika na starcie będzie nieco tańsza i to pomimo drożejących komponentów;
    • poziom autokonsumpcji – łatwiej go zwiększyć, jeżeli do fotowoltaiki od razu podłączy się magazyny energii.

    A trzeba jeszcze przypomnieć o żywotności modułów fotowoltaicznych. Zachowują one sprawność rzędu 90% przez 25, 30, a nawet ponad 40 lat! Przez niecałe pół dekady inwestycja pracuje na siebie, a przez 2–3 kolejne dziesięciolecia masz niemal darmowy prąd. Opłacalne, prawda?

    Opłacalność inwestycji w fotowoltaikę – niższe rachunki za prąd, dofinansowania, ulgi, dotacje

    W optymalnych warunkach ogniwa fotowoltaiczne pomagają ograniczyć wysokość rachunków za energię elektryczną z sieci do opłat stałych. Liczne programy i dotacje służą amortyzacji wydatków na realizację inwestycji oraz kosztów zakupu poszczególnych komponentów – a czasami również konserwacji i rozbudowy infrastruktury fotowoltaicznej (np. wymiany inwertera albo podłączenia magazynu energii). Najważniejsze formy dotacji, dzięki którym fotowoltaika się opłaca, to:

    • program priorytetowy Mój Prąd;
    • Program Czyste Powietrze – STOP Smog;
    • ulga termomodernizacyjna.
    Przeczytaj:  Fotowoltaika 3 kW – ile kosztuje, ile mocy wyprodukuje dziennie?

    Czy fotowoltaika się opłaca? Sprawdź ofertę Da Vinci Green Energy na odnawialne źródła energii!

    Trudno oprzeć się wrażeniu, że wiele publikacji w mediach miało bardziej polityczny niż merytoryczny charakter. Ci, którzy po zmianach z 2021 roku twierdzą, że fotowoltaika się nie opłaca, zakładają bardzo mało prawdopodobny rozwój wypadków. Wytwarzanie prądu ogniwami fotowoltaicznymi również w przyszłości przyniesie wiele wymiernych korzyści – nie tylko finansowych. Warto jednak pospieszyć się z decyzją, by zyskać jak najwięcej.

    Jeśli zależy Ci na szybkim i profesjonalnym wykonaniu instalacji, która zapewni darmowy prąd na kolejne dekady, zgłoś się do Da Vinci Green Energy i poproś o przygotowanie indywidualnej wyceny!

    <— Powrót do BLOGA