Solary a fotowoltaika – różnice i podobieństwa, co lepiej wybrać?
19 sierpnia, 2022 |Z roku na rok wzrasta zainteresowanie OZE. Jest to podyktowane nie tylko troską o środowisko, ale także chęcią zapewnienia swojemu gospodarstwu domowemu bezpieczeństwa energetycznego. Jeżeli weźmiemy pod uwagę szybkie wzrosty cen prądu, taka inwestycja jest w tej chwili bardzo opłacalna. Według PVPI, autorskiego wskaźnika stworzonego przez specjalistów Da Vinci Green Energy, może się ona zwrócić już po 3,8 roku. Pozostaje decyzja co wybrać – solary czy fotowoltaikę? Aby ją podjąć, należy poznać założenia obu systemów. Oto podobieństwa i różnice między solarami a fotowoltaiką!
Spis treści
Solary a fotowoltaika – jakie są podobieństwa?
Decydując się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii, warto zrobić niezbędny research. Kolektory solarne (tzw. solary) łatwo można pomylić z instalacją PV, zwłaszcza jeżeli nie zna się specyfiki ich działania. Podobieństwo wynika z tego, że obie konstrukcje przetwarzają energię słoneczną i stanową ekologiczne rozwiązanie, na które można otrzymać dofinansowanie. Na tym jednak zbieżności się kończą.
Różnice pomiędzy kolektorami słonecznymi i panelami fotowoltaicznymi
Chociaż łatwo je ze sobą pomylić, zasada ich działania oraz wykorzystanie jest inne. To główna różnica między solarami a fotowoltaiką. Kolektory:
- montuje się tylko na dachach;
- służą do podgrzewania CWU (ciepła woda użytkowa);
- wspierają system ogrzewający dom;
- są najbardziej efektywne latem, natomiast kiedy psuje się pogoda, ich wydajność spada;
- zimą praktycznie w ogóle nie działają, nawet jeżeli inwestor założy więcej solarów, niż wynika to z zapotrzebowania.
Natomiast panele fotowoltaiczne służą do produkcji energii elektrycznej. Dzięki temu mogą uniezależnić gospodarstwo domowe od zewnętrznych dostawców, a przede wszystkim dyktowanych przez nich zaporowych cen.
Różnice w budowie konstrukcji solarów i fotowoltaiki
Aby móc wytwarzać prąd na własne potrzeby, należy zadbać o założenie zestawu fotowoltaicznego najwyższej jakości. Niezbędne są między innymi moduły z ogniwami, które powstają najczęściej z krzemu, selenu albo germanu, falownika przekształcającego prąd stały w prąd zmienny, a także silne ramy i wsporniki podtrzymujące konstrukcję. Co ważne, panele fotowoltaiczne można montować zarówno na dachu, jak i w dobrze nasłonecznionym miejscu na ziemi. Są wydajne niezależnie od pory roku, a oprócz tego nadwyżki wyprodukowanego przez nie prądu można sprzedać.
W przypadku kolektorów wyprodukowana, ale niewykorzystana energia zostaje utracona. Wynika to z ich budowy – solar składa się bowiem z absorbera oraz przewodów, którymi ciepło trafia do wężownicy podgrzewającej wodę. Funkcję przewodnika pełni roztwór glikolu propylenowego, ten niezamarzający płyn przenosi ciepło, a następnie schłodzony wraca do solara. Taką instalację zakłada się na dachu, powyżej trzech metrów od poziomu gruntu.
Fotowoltaika czy solary – co jest korzystniejsze?
Znasz już różnice pomiędzy solarami a fotowoltaiką. Trudno wyrokować, które rozwiązanie jest lepsze. Wszystko zależy bowiem od indywidualnych potrzeb inwestora. Jeżeli główny cel to zapewnienie swojemu gospodarstwu domowego bezpieczeństwa energetycznego, instalacja fotowoltaiczna stanowi oczywisty wybór. Nadwyżki energii sprzedajemy do sieci, a pieniądze za sprzedaż odkładają nam się w tzw. depozycie i zostaną wykorzystane przy zakupie w późniejszym terminie. Mimo że jest to droższe rozwiązanie, zwrot inwestycji następuje już po kilku latach. Co bardzo ważne, od momentu decyzji, do podłączenia mija niewiele czasu – instalacja PV montowana jest w dwa do trzech dni roboczych (realizacja następuje w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia). Jeżeli zastosowane zostaną najlepsze komponenty, a z takich korzystamy w Da Vinci Green Energy, można zyskać aż 25 lat gwarancji na działanie instalacji fotowoltaicznej. W przypadku gdy celem jest jedynie obniżenie kosztów ciepłej wody użytkowej, solary będą stanowić optymalne rozwiązanie. Nie ogrzeją natomiast domu, a wyprodukowana przez nie energia nie może być w żaden sposób magazynowana.
Wybór między solarami a fotowoltaiką powinien być dobrze przemyślany. Warto zdecydować się na rozwiązanie, które w perspektywie przyniesie większe oszczędności. Zachęcamy do kontaktu ze specjalistami Da Vinci Green Energy, którzy dobiorą optymalne rozwiązanie dopasowane do realnych potrzeb.