pvpi sierpień

PVPI – wskaźnik PV Profitability Index za lipiec 2022

26 sierpnia, 2022 |

Eksperci z firmy Da Vinci Green Energy przygotowali kolejną edycję autorskiego wskaźnika PVPI – PV Profitability Index, określającego opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Najnowszy odczyt wskaźnika, uwzględniający  aktualne ceny energii, pokazuje, że inwestycja w instalację fotowoltaiczną zwraca się wg danych z lipca 2022 już po 3,8 roku. Jak to możliwe?

Publikacja ma charakter ciągły i  porównuje dane z miesiąca na miesiąc. Z danych rynkowych wynika, że w sierpniu br. opłacalność fotowoltaiki mierzona czasem zwrotu z inwestycji poprawiła się o kolejne kilka miesięcy. Co ma na to wpływ? Od czego jesteśmy zależni na rynku energetycznym? Jak kształtują się trendy?

Od tego miesiąca, nasz wskaźnik PVPI opiera się nowych, ogólnodostępnych danych na RCEm  Miesięcznej Rynkowe Cenie Energii. Docelowa stawka odkupu energii z prosumenckich instalacji fotowoltaicznych dla których wnioski o przyłączenie zostały złożone po 1.04.2022 pierwszy raz została opublikowana 11.07.2022 na stronach PSE (Polskie Sieci Energetyczne) za miesiąc czerwiec i wyniosła 659,29 zł/MWh, a za miesiąc lipiec – 799,99 zł/MWh.


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️️


Znaczący wzrost cen spowodował że wskaźnik PVPI obliczony na podstawie cen lipcowych wyniósł 3,82 roku (szczegółowe parametry w ramce poniżej). Oznacza to, że jeżeli ceny energii utrzymałyby się na niezmienionym poziomie, instalacja fotowoltaiczna dla przeciętnej wielkości gospodarstwa domowego może zwrócić się w te 3,82 roku. To wciąż bardzo szybko!

Analizując trendy zarówno w skali roku – przeciętnej wielkości instalacja pv przed zmianą przepisów do pierwszego kwietnia br. zwracała się ok. 6  lat, więc obecne 3,8 roku wydaje się być naprawdę dobrym tempem. Biorąc pod uwagę nasz indeks PVPI miesiąc do miesiąca – od maja br. jej opłacalność zdecydowanie się zwiększała i oscyluje obecnie nieco poniżej 4 lat (w maju 4,7 roku, w czerwcu 4,4 roku, w lipcu 3,6 roku, w sierpniu 3,8 roku). 


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Przeczytaj:  Fotowoltaika na działkę – na jaką instalację się zdecydować?

Z pomocą przychodzą nam w tej trudnej sytuacji kosztowej odnawialne źródła energii. Nie ma lepszego rozwiązania niż produkty oparte na zielonej, bezpiecznej, stosunkowo taniej energii. Na pierwszy plan wśród nich wysuwa się w oczywisty sposób instalacja fotowoltaiczna, która jest bezdyskusyjnie najlepszym rozwiązaniem dla przeciętnego gospodarstwa domowego. Wpisuje się to nie tylko w trend ekonomiczny, lecz także wymogi środowiskowe, kóre stawiają nam unijne dyrektywy i coraz bardziej rosnące potrzeby i wytyczne lokalne związane z ekologią. Dla gospodarstw domowych oznacza to “nadążanie” za podwyżkami cen energii i uniesienie domowego budżetu. Dla firm oznacza to znacznie więcej – w obliczu szalonych wzrostów cen energii to może być dla nich “być albo nie być”. Nie można pomijać oczywiście podniesienia konkurencyjności przedsiębiorstwa dzięki korzystaniu z OZE czy sprostaniu wymogom legislacyjnym, jak zbliżający się obowiązek raportowania śladu węglowego od 2023 r. dla wielu polskich firm.


Zamów darmową konsultację


  📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


  Podniesienie konkurencyjności nieruchomości z instalacją fotowoltaiczną, to zdecydowanie też argument dla konsumenta indywidualnego – znacznie wyższa wartość domu posiadającego instalację PV czy też inne rozwiązania oparte na OZE.

  Kalkulacje stopy zwrotu 

  Wskaźnik zwrotu inwestycji energii rozliczana na zasadach net-billingu 

  (ceny energii obejmują koszty zakupu i dystrybucji obowiązujące w roku 2022, oraz  auto konsumpcję na poziomie 30%)

  PVPI, Da Vinci Green Energy, lipiec 2022

  *Do wyliczeń przyjęto ceny zakupu energii 51 gr brutto (VAT-23%)/kWh, koszty dystrybucji 24 gr brutto (VAT-23%)/kWh, cenę odsprzedaży 799,99 zł netto MWh (RCEm lipiec – Rynkowa miesięczna cena energii elektrycznej,  Źródło PSE), oraz autokonsumpcja na poziomie 30,0%. Założono, że wszystkie środki z Depozytu Prosumenckiego zostały wykorzystane na pokrycie rachunków za energię elektryczną lub zwrócone na konto klienta.