Fotowoltaika

Fotowoltaika dla firm 2022 – czy warto się zdecydować?

28 lutego, 2022 |

Zainteresowanie fotowoltaiką w Polsce znacząco wzrosło w ciągu ubiegłych dwóch lat. Choć największą grupę stanowią prosumenci indywidualni, coraz prężniej rozwija się także fotowoltaika dla firm. W obliczu ostatnich podwyżek prądu (dla niektórych przedsiębiorstw sięgających nawet 300%!) to może być wyjątkowo opłacalna inwestycja.

Według raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej, rok 2020 przyniósł wzrost produkcji energii pozyskanej dzięki instalacjom fotowoltaicznym aż o 200% w stosunku do roku poprzedzającego. Tym samym Polska uplasowała się na 4. miejscu w UE pod względem rocznego przyrostu mocy generowanej przez fotowoltaikę. Prognozuje się, że ten rynek nadal będzie dynamicznie się rozwijać, a swój udział zwiększą również prosumenci biznesowi. IEO szacuje, że w roku 2022 dojdzie do podwojenia mocy z 2020 roku, która osiągnęła poziom 3936 MW. Skąd tak duże zainteresowanie energią ze słońca? Dlaczego fotowoltaika dla firm to tak bardzo opłacalna inwestycja?

 


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️️


Dlaczego fotowoltaika ma tak duże perspektywy?

Fotowoltaika pozwala uniezależnić się od rosnących cen za prąd. To doskonały sposób na optymalizację kosztów przedsiębiorstwa, zwłaszcza w sytuacji, gdy rachunki zaczynają wzrastać o kilkaset procent! Niestety z takimi podwyżkami muszą zmagać się przedsiębiorcy w 2022 roku. Gigantyczne podwyżki uderzają zwłaszcza w małe biznesy. Z badania przeprowadzonego przez Business Centre Club wynika, że koszty działalności znacznie wzrosną, co przełoży się na wyższe ceny za usługi i towary. Ponad 90 proc. ankietowanych stwierdziło, że nie są to sprzyjające warunki do prowadzenia działalności. Poza niezmiernie ważnymi aspektami ekonomicznymi do przedsiębiorców przemawiają również względy ekologiczne.


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Z jednej strony komfort życia wzrasta, wciąż pojawiają się nowe możliwości i technologie. Z drugiej te okoliczności niosą za sobą realne zagrożenia. Rozwój przemysłu doprowadził do nieodwracalnych zmian klimatycznych. Działania człowieka doprowadziły do katastrofy ekologicznej – degradacji środowiska i wyczerpywania się zasobów naturalnych. Polska energetyka oparta jest przede wszystkim na węglu, co oznacza problem emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. 


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Przeczytaj:  Fotowoltaika dla branży motoryzacyjnej – energia dla salonów samochodowych, warsztatów, montowni

Łatwo wysnuć wniosek, że transformacja jest nieunikniona, a jedną z najważniejszych odpowiedzi na zaprezentowane wyzwania jest korzystanie z odnawialnych źródeł energii (OZE). Zielona, bezpieczna energia to brak zanieczyszczeń i ryzyka, że zasoby się wyczerpią. To także sposób na zyskanie energetycznej niezależności i mniejsze rachunki za prąd. Jedną z metod pozyskiwania energii w ramach OZE są instalacje fotowoltaiczne. Jak działają?

Jak działa fotowoltaika?

Jak wygląda pozyskiwanie energii elektrycznej za pomocą instalacji fotowoltaicznej? Instalacja składa się z paneli, inwertera (falownika), okablowania, liczników i konstrukcji montażowej. Zasadę działania można przedstawić w uproszczeniu:

 1. Panele przekształcają promieniowanie słoneczne w prąd stały. 
 2. Kolejne elementy instalacji zamieniają go w prąd zmienny
 3. Ten może być zużywany na bieżące potrzeby, ale również magazynowany lub sprzedawany (to uzależnione jest od typu instalacji).

Sercem instalacji PV jest inwerter, a zwieńczeniem są panele, czyli moduły fotowoltaiczne. Te z kolei składają się z ogniw fotowoltaicznych zbudowanych z krzemu – to właśnie one przechwytują najmniejsze jednostki światła słonecznego, czyli fotony. Tak zaczyna się produkcja prądu. Panele mogą oczywiście produkować energię jedynie w dzień. Co zatem dzieje się nocą lub choćby w pochmurne dni? Trzeba sobie uświadomić, że np. przeciętne gospodarstwo domowe nie wykorzystuje całego prądu wyprodukowanego w ciągu dnia. Zazwyczaj zużywa jedynie 1/3 produkcji. Reszta trafia do sieci energetycznej, skąd użytkownik czerpie energię, gdy jej potrzebuje (w nocy lub pochmurne dni).

Montaż instalacji – co należy wziąć pod uwagę? Panele fotowoltaiczne dla firm

Przedsiębiorcy planujący inwestycję w fotowoltaikę powinni przede wszystkim oszacować, jakiej wielkości instalacji potrzebują i jaka moc będzie wystarczająca. Aby prawidłowo dobrać parametry, należy przeanalizować rachunki za energię oraz oszacować rzeczywiste zużycie prądu. Ważne jest także to, jakim terenem dysponuje firma – czy ma sporej wielkości tereny otwarte, czy też hale i magazyny z dobrze nasłonecznionymi dachami. Istotny jest fakt, czy przedsiębiorca chce na bieżąco wykorzystywać wyprodukowaną energię w całości, czy może nadwyżki oddawać do zakładu.

Przeczytaj:  Fotowoltaika dofinansowanie 2023 – jak uzyskać dotację na instalację?

Firmy inwestują często w tzw. farmy fotowoltaiczne. Do największych tego typu inwestycji w Polsce należą: farma w Czernikowie pod Toruniem składająca się z 16 000 modułów o mocy 240 W oraz farma Bierutów zajmująca 8 500 metrów kwadratowych. W czołówce znajduje się także farma Cieszanów produkująca rocznie 2 000 MWh energii oraz farma Ostrzeszów wytwarzająca 1 900 MWh energii.


Zamów darmową konsultację

  Fotowoltaika dla firm – dlaczego warto?

  Podstawowym argumentem przemawiającym na korzyść inwestycji w fotowoltaikę dla firm jest przede wszystkim obniżenie rachunków za prąd (uniknięcie kolejnych podwyżek cen energii elektrycznej) oraz możliwość uzyskania niezależności energetycznej. Jest to szczególnie istotne w sytuacji gigantycznych wzrostów cen:

  • cena węgla wzrosła o 85 proc. w ciągu roku;
  • cena certyfikatów CO2 wzrosła o 243 proc. w ciągu roku;
  • cena gazu wzrosła o 200 proc. w ciągu roku.

  Niektórzy przedsiębiorcy odnotowali wzrost cen za energię nawet o 300 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Te horrendalne podwyżki motywują firmy do poszukiwania rozwiązań mogących przynieść realne korzyści w postaci mniejszych rachunków.

  Jednak to nie koniec atutów instalacji fotowoltaicznej. Co istotne, dzięki inwestycji przedsiębiorcy znacznie podnoszą wartość swojej firmy. Instalacja paneli fotowoltaicznych zwiększa ich konkurencyjność na rynku i stawia w dobrym świetle w oczach potencjalnych inwestorów, którzy poszukują kontrahentów spełniających warunki o niskoemisyjności. Coraz więcej firm dostrzega właśnie te aspekty montażu fotowoltaiki.

  Instalacje fotowoltaiczne dla firm – co warto wiedzieć?

  Jeśli przedsiębiorca decyduje się na fotowoltaikę, musi rozważyć, która z dostępnych opcji będzie dla niego najkorzystniejsza. Warto korzystać z podpowiedzi i wsparcia fachowców, którzy pomogą dobrać najlepsze rozwiązanie. Będzie nim instalacja on-grid czy off-grid? Pierwszy typ instalacji przekazuje nadwyżki energii do sieci, która pełni funkcję magazynu. Ilości oddawane i pobierane rozlicza się raz w roku – możliwe jest odzyskanie 70-80 proc. oddanej energii w zależności od mocy instalacji. Tego rodzaju rozwiązanie wymaga podpisania umowy z zakładem energetycznym i ponoszenia stałych opłat z tego tytułu. 

  Instalacja off-grid i jej cechy

  Instalacja off-grid daje pełną niezależność, ponieważ wytworzony prąd magazynowany jest w specjalnych akumulatorach. Ten rodzaj fotowoltaiki dla firm wymaga nakładów finansowych na zakup akumulatorów i wygospodarowania przestrzeni, w której można je bezpiecznie zamontować.

  Przeczytaj:  Fotowoltaika dla zakładów chemicznych. Zapewnij przedsiębiorstwu bezpieczeństwo energetyczne

  Fotowoltaika dla firm – sposoby finansowania

  Instalacja fotowoltaiczna dla firm to spore oszczędności w perspektywie kolejnych lat, jednak spory koszt początkowy, dlatego wielu przedsiębiorców decyduje się na różnego rodzaju dofinansowania. Jakie są możliwości? To przede wszystkim:

  • dotacje rządowe i samorządowe;
  • leasing na panele fotowoltaiczne;
  • kredyty.

  Jedną z propozycji jest program Energia Plus, który oferuje dotację (50 tys. zł) oraz pożyczkę (nawet 3,95 mln. zł). Aby uzyskać dofinansowanie, należy złożyć stosowny wniosek i spełnić konkretne wymogi. 

  Fotowoltaika dla firm – korzyści

  Średniej wielkości firma może spodziewać się zwrotu z inwestycji w ciągu kilku kolejnych lat. Jak wygląda stopa zwrotu? Możliwe jest osiągnięcie 10-15 proc. w skali roku. 

  Długoterminowe korzyści z fotowoltaiki dla firm

  Warto również pamiętać, że tego rodzaju instalacja to inwestycja długoterminowa – panele służą np. 30 lat, co wpływa znacząco na opłacalność przedsięwzięcia (zainwestowane środki zwrócą się kilkukrotnie). Kolejne korzyści dla Twojej firmy to:

  • możliwość amortyzacji instalacji i odpisania od podatku VAT; 
  • firma odsprzedająca nadwyżki energii nie opłaca akcyzy.

  Fotowoltaika dla biznesu – dlaczego warto wybrać Da Vinci Green Energy?

  Zaproponujemy Ci kilka rozwiązań i wspólnie wybierzemy najlepszy pakiet. Możesz mieć pewność, że korzystamy jedynie z najnowocześniejszych, sprawdzonych technologii. Producenci, zwykle z UE, z jakimi współpracujemy, dają długie gwarancję na panele i montaż, a także na wszystkie drobniejsze, ale istotne komponenty, jak przewody solarne czy stelaż. Lokalni kontrahenci gwarantują błyskawiczny i sprawny serwis. 

  Dbamy, aby instalację położyła ekipa złożona z profesjonalistów, a odbiory zostały wykonane przez certyfikowanych specjalistów. Dzięki temu dajemy Ci pewność, że wszystko będzie działać trwale i bez zakłóceń. Nasza współpraca przy fotowoltaice dla firm nie mija wraz z zakończeniem montażu. Zapewniamy także przegląd i czyszczenie instalacji (np. po upływie 5 lat). Regularnie i bezobsługowo monitorujemy jej pracę dla Twojego komfortu i bezpieczeństwa.