rozliczanie fotowoltaiki 2023

Jak rozliczana jest fotowoltaika dla firm? 2023 rok – aktualne zasady

27 marca, 2023 |

Wiele osób pyta, jak rozliczana jest fotowoltaika dla firm. 2023 rok nie powinien przynieść większych zmian w kwestii bilansowania energii czy podatków. A przynajmniej teraz nic nie wskazuje na duże nowelizacje czy nowe ustawy. Przypomnij sobie najważniejsze czynniki!

 • Sposób rozliczania fotowoltaiki zależy m.in. od mocy instalacji i statusu firmy, na co wpływa też czas uruchomienia elektrowni.
 • Nowe mikroinstalacje fotowoltaiczne (do 50 kWp) w 2023 r. będą rozliczane według reguł net-billingu (jeżeli przedsiębiorstwo posiada umowę kompleksową).
 • Aktualnie oblicza się wartość odsprzedanego i kupionego przez prosumenta prądu na podstawie średnich stawek na TGE z poprzedniego miesiąca.
 • Od 1 lipca 2024 r. mają wejść w życie stawki godzinowe.

Firmy od 2019 r. mogą być prosumentami, a do końca marca 2021 obowiązywały opusty

Prosumenci wytwarzają energię z mikroinstalacji fotowoltaicznych (lub innych, odnawialnych źródeł energii) na własne potrzeby – moc ich elektrowni solarnych nie przekracza 50 kWp, a produkcja prądu nie jest podstawowym przedmiotem ich działalności gospodarczej. W wyjątkowych przypadkach mogli korzystać ze „starych” zasad rozliczeń po przekroczeniu granicznej daty 2 lata temu. Do tego trzeba spełnić poniższe warunki:


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️️


 • przed 1.04.2022 zawrzeć umowę na zakup, montaż lub dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego;
 • do końca 2023 roku złożyć wniosek o przyłączenie do sieci.

Jak rozliczana jest fotowoltaika dla firm, które zainwestowały w OZE wcześniej? Tu nic się nie zmieni, chyba że na wniosek samego przedsiębiorstwa. Jeżeli firma ma status prosumenta i zdążyła z budową instalacji PV oraz wymaganymi wnioskami, przez 15 lat od uruchomienia swojej elektrowni może korzystać z net-meteringu, nazywanego też systemem opustów. Jeśli nie upłynął dopuszczalny okres, to znaczy, że wciąż może przez 12 miesięcy odbierać ewentualne nadwyżki przekazywane do publicznej sieci energetycznej:

 • do 80% przy instalacji o mocy do 10 kW;
 • do 70% przy instalacji o mocy 10–50 kW.
Przeczytaj:  Fotowoltaika dla małych firm – krok ku lepszej przyszłości

Jak rozliczana jest fotowoltaika dla firm? Podstawowy system net-billingu

Net-billing polega na bieżącej odsprzedaży ewentualnych nadwyżek prądu wytworzonego przez firmę, którego nie wykorzystuje na bieżąco – w sytuacji gdy zapotrzebowanie przewyższa produkcję z instalacji PV, „brakującą” energię trzeba dokupić z publicznej sieci energetycznej. Ceny są zależne od stawek na Towarowej Giełdzie Energii. Docelowo wszystkich prosumentów mają obowiązywać aktualne kwoty w danej godzinie – w czasie zwiększonego zapotrzebowania na energię będą stosownie wyższe. Część wytwórców energii rozlicza się według stawek kwartalnych, które przez długi czas regularnie tylko rosły.


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Zamów darmową konsultację


  W systemie net-billingu najbardziej korzystna dla firmy jest maksymalizacja autokonsumpcji. Można ją osiągnąć przykład poprzez instalację magazynów energii, na które też można pozyskać dofinansowanie.


  📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


  Rozliczanie firmowych instalacji fotowoltaicznych o mocy ponad 50 kWp

  Jeżeli firma korzysta z małej instalacji lub dużej farmy fotowoltaicznej – odpowiednio 50-1000 kWp lub ponad 1 MW mocy – ma do wyboru kilka możliwości, zależnie od mocy i wielu innych czynników. Pozostałą część energii firma odsprzedaje spółce obrotu energii, a cena może być kształtowana w sposób dowolny. Najpopularniejsze metody na ustalenie ceny to:

  • sprzedaż po średniej cenie kwartalnej podanej na stronach URE;
  • sprzedaż po stawkach godzinowych z rynku sptot.

  Czy firmie opłaca się inwestować w fotowoltaikę? Zamów audyt energetyczny!

  W naszej firmie regularnie publikujemy wskaźnik opłacalności OZE dla przedsiębiorstw – PV Profitability Index Business za luty 2023 wyniósł 2,7 roku. To oznacza, że przy pewnych założeniach i uwzględnieniu tego, jak rozliczana jest fotowoltaika dla firm w 2023 roku, wszystkie wydatki na OZE zwrócą się w niespełna 3 lata.

  Każde przedsiębiorstwo znajduje się w unikalnej, niepowtarzalnej pod wieloma sytuacji względami. Począwszy od pozycji w branży i na rynku, a skończywszy na lokalizacji siedziby oraz parametrów nasłonecznienia. Jeśli chcesz poznać konkretne wyliczenia i szacunki dla Twojej firmy, skontaktuj się z Da Vinci Green Energy! Nasi specjaliści przeprowadzą kompleksowy audyt i zaproponują rozwiązania opłacalne w długoletniej perspektywie całej inwestycji.

  Przeczytaj:  Fotowoltaika dla stacji paliw. Ekologiczne rozwiązania dla branży paliwowej