PVPI Business – PV Profitability Index Business wrzesień 2022
21 września, 2022 |Fotowoltaika zwróci się firmie już w 2,5 roku!
W obecnej niestabilnej sytuacji geopolitycznej, gdy weźmiemy pod uwagę, że energia elektryczna jest wyjątkowo droga, ceny gazu wywindowane do granic możliwości, dostępność innych źródeł jest coraz bardziej ograniczona, a tym samym coraz droższa, wiele firm może uratować instalacja fotowoltaiczna, która wg ekspertów Da Vinci Green Energy, zwróci się już w niecałe 2,5 roku.
Co uratuje wiele firm?
Właściciele firm przede wszystkim potrzebują korzystania z rozwiązań opartych na odnawialnych źródłach energii. Podstawowy produkt pozwalający korzystać z bezpiecznej, niedrogiej energii ze słońca to instalacja fotowoltaiczna, ponieważ sama produkuje i dostarcza prąd, uniezależniając firmę od podwyżek cen energii, ale też pozwala obniżyć konieczne koszty, jak np. opłata mocowa. Dodatkowo pomaga sprostać wymogom legislacyjnym dotyczącym emisji dwutlenku węgla, które za chwilę zostaną dość mocno zaostrzone dla dużych firm.
Dlatego wielu świadomych przedsiębiorców zwraca się w kierunku odnawialnych źródeł, i w ostatnich tygodniach zdecydowanie obserwuje się wzrost zainteresowania takimi rozwiązaniami jak instalacja fotowoltaiczna czy pompa ciepła.
Moc pochodząca z fotowoltaiki stanowi obecnie całościowo ponad 50 proc. mocy wszystkich źródeł energii odnawialnej. Te dane na pewno wiele mówią o trendzie, w jakim zmierza energetyka, a wspomniane wyżej okoliczności tylko go przyspieszają. Co jednak powoduje wahania i wątpliwości inwestorów firmowych w fotowoltaikę? Cena, a co za nią idzie, czas zwrotu takiej inwestycji.
Czas zwrotu w fotowoltaikę wyjątkowo krótki!
Na bazie ogólnodostępnych danych z sierpnia 2022 r. eksperci Da Vinci Green Energy opracowali oni indeks opłacalności instalacji fotowoltaicznej dla firm (PV Profitability Index Business). Obrazuje on, jak zawraca się instalacja fotowoltaiczna o mocy 50 kWp, z której wyprodukowana energia rozliczana jest na zasadach prosumenckich z wykorzystaniem RCEm Miesięcznej Rynkowej Ceny Energii. REM publikowana jest od trzech miesięcy, a sytuacja rynkowa sprawia że cena odkupu cały czas rośnie. Pierwszy raz została opublikowana 11.07.2022 na stronach PSE (Polskie Sieci Energetyczne) za czerwiec i wyniosła 659,29 zł/MWh, za lipiec – 799,99 zł/MWh., a za sierpień 1023,42 zł. Porównując ceny od czerwca do sierpnia, obserwujemy ich wzrost aż o 55%. Znaczący wzrost cen spowodował, że wskaźnik PVPI Business obliczony na podstawie cen sierpniowych, oznacza, że jeżeli ceny energii utrzymałyby się na niezmienionym poziomie, instalacja fotowoltaiczna dla firm zwrócić się w 2,49 roku.
– Ceny energii elektrycznej dla dla klienta biznesowego, jakie jeszcze kilkanaście miesięcy temu były po kilkaset zł za MWh, natomiast obecne kontrakty, proponowane klientom, są na poziomie 1 500 – 2 500pln i więcej za MWh – zaznacza Bartłomiej Tuleja, Członek Zarządu Da Vinci Green Energy. – To zdecydowanie „wymusza” na przedsiębiorcach szukanie alternatywnych rozwiązań na zaspokojenie zapotrzebowania energetycznego w swoich firmach. Problem dotyka absolutnie każdą branżę, niezależnie od wielkości czy specyfiki przedsiębiorstwa. Korzystanie z zielonej energii, w kontekście obecnego poziomu cen prądu, daje zupełnie nową, bardzo korzystną optykę na opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną i czas jej zwrotu. Dlatego zwrot z takiej inwestycji na poziomie 2.5 roku naprawdę nie powinien nikogo dzisiaj dziwić – podsumowuje B. Tuleja.
Świadomy zrównoważony rozwój
Nie można w dzisiejszych czasach pomijać argumentu, że inwestycja w fotowoltaikę czy inne rozwiązania oparte na zielonej energii to także budowanie konkurencyjności jako przedsiębiorstwa godnego zaufania, myślącego perspektywicznie, świadomie budującego strategię zgodnie z wartościami zrównoważonego rozwoju w pełnym tego słowa znaczeniu. I nie chodzi tylko o kwestie wizerunkowe, ale budowanie świadomości oraz spełnianie coraz większej liczny kryteriów do ekspansji na rynki europejskie.
Kalkulacje stopy zwrotu
Wskaźnik zwrotu inwestycji energii rozliczana na zasadach net-billingu
(ceny energii obejmują koszty zakupu i dystrybucji obowiązujące w roku 2022 (ceny taryfowe Tauron), oraz auto konsumpcję na poziomie 50%)