Fotowoltaika dofinansowanie 2022

Fotowoltaika dofinansowanie 2023 – jak uzyskać dotację na instalację?

8 lutego, 2022 |

Coraz więcej gospodarstw domowych chce się uniezależnić od zewnętrznych dostawców prądu. Jedną z metod, by to zrobić, jest fotowoltaika. Dofinansowanie może ułatwić podjęcie decyzji o wyborze instalacji. Z jakich programów dotacji można skorzystać?

Coraz więcej polskich rodzin decyduje się na montaż instalacji PV. Prosument może bowiem samodzielnie wytwarzać energię elektryczną. Panele fotowoltaiczne widać już na coraz większej liczbie polskich domów, a z badań wynika, że dotychczasowi właściciele instalacji PV są zadowoleni ze swoich mikroinstalacji. Dwóch na trzech właścicieli domów jednorodzinnych w Polsce planuje w ciągu najbliższych 3 lat zainstalować własne źródło energii elektrycznej, czyli instalację fotowoltaiczną. Jeśli również chcesz zdecydować się na fotowoltaikę, dofinansowanie pozwoli pokryć część kosztów, więc inwestycja zwróci się jeszcze szybciej. Specjaliści z Da Vinci Green Energy oszacowali, że średniej wielkości instalacja dla przeciętnego polskiego domu dzięki dotacjom i ulgom, może się zwrócić już w 4,5 roku. Jakie programy na szczeblu ogólnokrajowym i lokalnym obecnie funkcjonują i jakie dają korzyści?

Fotowoltaika – dlaczego warto ją wybrać?

Jakie argumenty przemawiają za montowaniem instalacji wykorzystujących energię słoneczną? To przede wszystkim:

 • radykalne obniżenie rachunków za prąd;
 • uniezależnienie się od rosnących cen energii elektrycznej;
 • bezobsługowość instalacji PV;
 • wzrost wartości domu z instalacją fotowoltaiczną;
 • korzyści podatkowe (np. ulga termomodernizacyjna, o której piszemy w dalszej części artykułu);
 • możliwość darmowego zasilania pompy ciepła;
 • wkład w ochronę środowiska.

Kiedy zwróci się fotowoltaika z dotacją?

Przyjmijmy, że miesięczny rachunek za energię elektryczną wynosi średnio 300 zł w gospodarstwie domowym, a po założeniu instalacji fotowoltaicznej może spaść do zera lub do ok. 20 zł miesięcznie. Po 5 latach w kieszeni inwestora zostanie 16,8 tys. zł, po 10 latach – 33,6 tys. zł, a po 20 latach – 67,2 tys. zł. Zwrot inwestycji można uzyskać już po 9 latach. Z dofinansowaniem Mój Prąd można ten okres skrócić do 7 lat, a dzięki uldze termomodernizacyjnej – do 5 lat!


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Przeczytaj:  PVPI Business  – wskaźnik PV Profitability Index Business maj 2023 

Program Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze jest skierowany do osób fizycznych będących właścicielami domów jednorodzinnych. To kompleksowy projekt, którego celem jest ograniczenie emisji pyłów i zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery przez gospodarstwa domowe. Objęta jest nim także fotowoltaika. Dofinansowanie z programu Czyste Powietrze można przeznaczyć na różne cele związane np. z wymianą źródła ciepła i termomodernizacją, a także na własną instalację fotowoltaiczną o mocy od 2 do 10 kW. Wystarczy złożyć wniosek do wojewódzkiego oddziału Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dlaczego warto skorzystać i co trzeba wiedzieć?


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


 1. W ten sposób można sfinansować do 50% kosztów.
 2. Podstawowy poziom dofinansowania pozwala uzyskać do 66 tys. zł dotacji.
 3. Podpisywanie umów jest przewidziane do końca 2027 roku.
 4. Program ma funkcjonować do 2029 roku.

Program Mój Prąd

W programie Mój Prąd 4.0 w 2023 przewidziano zmiany. Chodzi o zwiększenie dotacji do inwestycji w fotowoltaikę w związku z sytuacją gospodarczą. Nabór wniosków o dofinansowanie został przedłużony do 31.03.2023 r. NFOŚiGW rozdysponuje pulę 1 mld zł. W najnowszej edycji można otrzymać dofinansowanie na instalację PV od 2 do 10 kW. Da się również uzyskać dopłatę na:


Zamów darmową konsultację

  • magazyn energii;
  • ładowarkę do samochodów elektrycznych;
  • system zarządzania energią;
  • magazyn ciepła lub chłodu.

  Łączna maksymalna wysokość dofinansowania wynosi nie więcej niż 20,5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie lub 50% kosztów inwestycji. Program przeznaczony jest dla osób fizycznych.

  Agroenergia – jak uzyskać dofinansowanie dla rolnika?

  Z odnawialnych źródeł energii coraz chętniej korzystają także rolnicy. W ich przypadku montaż instalacji fotowoltaicznej może zostać dofinansowany z programu Agroenergia. Jakie pieniądze można otrzymać na fotowoltaikę? Dofinansowanie obejmuje 20% kosztów instalacji (ale nie więcej niż 15 000 zł, gdy wielkość instalacji to 10–30 kW). Jeśli rolnik planuje zakup i montaż instalacji o mocy 30–50 kW, wówczas dotacja nie może przekroczyć 25 000 zł lub pokryje maksymalnie 13% kosztów kwalifikowanych instalacji PV. Dotację do fotowoltaiki z tego programu otrzyma ten, kto płaci podatek rolny.

  Przeczytaj:  Opłata mocowa 2022 – co to jest i jak ją obniżyć?

  Program Energia Plus

  Firmy również mogą ubiegać się o dofinansowanie OZE. Przygotowano dla nich specjalny program Energia Plus. Przedsiębiorstwa mogą otrzymać dotacje do instalacji fotowoltaicznych – na ich budowę lub przebudowę. Program skierowany jest także do firm, które montują turbiny wiatrowe, pompy ciepła, panele słoneczne, a nawet małe elektrownie wodne. Wsparcie z programu Energia Plus jest dostępne w dwóch formach:

  • pożyczka – do 85% kosztów kwalifikowanych, dostępna kwota od 0,5 mln do 500 mln zł;
  • dotacja – dla inwestycji w technologii ORC, do 50% kosztów kwalifikowanych.

  Regionalne programy dofinansowania fotowoltaiki

  W wielu częściach naszego kraju działają także mniejsze programy wsparcia fotowoltaiki. Dofinansowanie na szczeblu lokalnym również warto rozważyć. Nie brakuje województw, a nawet miast, które promują własne fundusze zachęcające do montowania mikroinstalacji fotowoltaicznych. Oto kilka przykładów:

  • Dotacja Warszawska – skierowana do osób prywatnych, firm i wspólnot mieszkaniowych. Od 1 września 2023 r. przyjmowane będą wnioski o udzielenie dotacji na realizację inwestycji polegających na wykorzystaniu OZE w 2024 r. Na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych można otrzymać maksymalnie 15 tys. zł;
  • Eko-Klimat (woj. kujawsko-pomorskie) – program dla osób fizycznych i firm. Działa do 31 października 2027 roku, a udzielana pożyczka może pokryć do 100% kosztów;
  • 50 kW na Start (woj. śląskie) – uprawnieni są przedsiębiorcy i rzemieślnicy. Pierwszy nabór: 23.01.2023 r. – 31.03.2023 r., drugi nabór: 01.04.2023 r. – 30.04.2023 r., trzeci nabór: 01.05.2023 r. – 31.05.2023 r. 10% można otrzymać w formie dotacji, a 90% w formie pożyczki.

  Fotowoltaika a ulgi podatkowe

  Warto pamiętać, że koszty związane z założeniem instalacji PV można także odliczyć od podatku. Program dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych zwykle nie pokrywa wszystkich wydatków poniesionych na jej montaż i uruchomienie. Ustawodawca przewidział więc dodatkowe korzyści podatkowe dla inwestujących w fotowoltaikę. Dofinansowanie wraz z ulgami to bardzo korzystna opcja. Te ostatnie można podzielić na trzy segmenty. Do ulg zaliczają się:

  • ulga termomodernizacyjna – mogą się o nią ubiegać osoby fizyczne, właściciele i współwłaściciele budynków, którzy rozliczają się na warunkach ogólnych lub ryczałtem. Poniesione koszty można odpisać od podstawy opodatkowania. Każdy właściciel domu może odliczyć maksymalnie 53 tys. zł;
  • zwrot VAT – to ciekawa opcja dla przedsiębiorców w postaci odliczenia 23% VAT od podatku;
  • ulga podatkowa dla rolników – skorzystają z niej osoby będące płatnikami podatku rolnego. Można od niego odliczyć 25% kosztów inwestycji, a z ulgi korzystać przez 15 lat.
  Przeczytaj:  Fotowoltaika do magazynów. Dobry sposób na mniejsze rachunki?

  Dofinansowanie na panele fotowoltaiczne z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to dobry sposób, żeby ograniczyć koszty związane z uruchomieniem własnej instalacji PV.

  Jakich specjalistów do montażu fotowoltaiki wybrać?

  Programy wsparcia Cię przekonały, ale nie jesteś pewien, kto powinien zająć się wprowadzeniem Twojego planu w czyn? Jesteśmy firmą, która m.in. specjalizuje się w projektowaniu, montażu i serwisowaniu instalacji fotowoltaicznych. Znamy rynek energetyczny i na co dzień rozmawiamy z klientami, którzy zdecydowali się na montaż paneli PV. Współpracujemy także z tymi, którzy od kilku lat produkują już energię elektryczną. Eksperci z Da Vinci Green Energy chętnie wyjaśnią kwestie związane z dotacjami i pomogą w przygotowaniu odpowiedniej dokumentacji.

  Przedstawiliśmy Ci najciekawsze formy wsparcia fotowoltaiki. Dofinansowanie z pewnością powinno zachęcić do inwestycji, ponieważ okres jej zwrotu się skróci, choć nie jest wcale przesadnie długi. Wybierz najbardziej odpowiedni dla siebie lokalny lub ogólnokrajowy program wsparcia i pamiętaj, by do wykonania instalacji wybrać kompetentnych specjalistów. Takich znajdziesz w Da Vinci Green Energy, więc nie wahaj się i skontaktuj z nami!