droższy prąd dla firm

Dlaczego prąd dla firm jest droższy – czy można to zmienić?

25 kwietnia, 2023 |

Zapamiętaj!

 • Prąd dla firm jest droższy niż dla gospodarstw domowych z kilku powodów, w tym przez brak nadzoru URE.
 • Aby obniżyć koszty energii elektrycznej w firmach, można negocjować umowy z dostawcami czy optymalizować zużycie energii. 
 • Firmy mogą również inwestować w odnawialne źródła energii, takie jak panele fotowoltaiczne, zapewniające niezależność energetyczną. 
 • W 2023 roku dostępne są różne programy dofinansowania fotowoltaiki dla firm – w zdobyciu funduszy pomaga swoim klientom Da Vinci Green Energy i współpracujące z firmą podmioty.

Dlaczego prąd dla firm jest droższy? Główne czynniki

Przedsiębiorstwa są traktowane inaczej niż gospodarstwa domowe, stąd wielu właścicieli zadaje sobie pytanie, dlaczego prąd dla firm jest droższy? Drastyczne podwyżki cen energii elektrycznej, jakie obserwujemy, utrudniają płynne prowadzenie biznesu i stanowią duże obciążenie dla budżetu.

Co wpływa na wysokie ceny energii dla firm?

Firmy, jako więksi odbiorcy energii, podlegają bardziej rygorystycznym przepisom i regulacjom niż gospodarstwa domowe. Wiele z tych regulacji wiąże się z ochroną środowiska, bezpieczeństwem oraz jakością dostarczanej energii. Warto przy tym zwrócić uwagę, że nie dotyczy to stawek za prąd. W przypadku gospodarstw domowych górne granice zatwierdza Urząd Regulacji Energetyki, ale takiego wymogu nie ma w przypadku przedsiębiorstw.


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️️


Jednym z głównych czynników wpływających na wyższe ceny prądu dla firm jest różnica w zużyciu energii. Przedsiębiorstwa zwykle mają większe zapotrzebowanie na prąd niż gospodarstwa domowe, co sprawia, że ich zużycie energii jest wyższe. W związku z tym, dostawcy energii elektrycznej muszą zapewnić odpowiednią infrastrukturę oraz dostęp do energii dla swoich biznesowych klientów. Nie bez znaczenia jest także opłata mocowa.

Przeczytaj:  Wsparcie dotacyjne na poprawę efektywności energetycznej

Cena prądu dla firm w 2023 roku

W 2023 roku maksymalna cena prądu dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw wynosi 785 zł/MWh, pod warunkiem złożenia oświadczenia swojemu dostawcy prądu. Ten mechanizm zamrożenia cen energii elektrycznej obowiązuje od 1 grudnia 2022 roku do 31 grudnia 2023 roku. Przedsiębiorcy, którzy złożą wymagane oświadczenie, zapłacą maksymalnie 0,79 zł/kWh. 


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Taka pomoc nie obejmuje jednak dużych firm, które w żaden sposób nie są chronione przed podwyżkami. W takiej sytuacji dostawca prądu kieruje się przede wszystkim uwarunkowaniami rynkowymi. Stąd też gigantyczne rachunki za energię elektryczną.


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Jak można obniżyć koszt energii elektrycznej w firmie?

Istnieje kilka sposobów na to, jak obniżyć koszt energii elektrycznej w firmie. Mają one możliwość negocjowania umów z dostawcami, co pozwala na uzyskanie lepszych warunków cenowych. Przedsiębiorstwa mogą porównać oferty różnych dostawców i wybrać najkorzystniejszą, biorąc pod uwagę nie tylko cenę, ale także jakość usług, elastyczność umów, doradztwo energetyczne, obliczenia śladu węglowego, realne wsparcie w pozyskaniu finansowania czy dodatkowe usługi.


Zamów darmową konsultację

  Inne rozwiązania to między innymi:

  • inwestycje w energooszczędne technologie, takie jak automatyka przemysłowa, oświetlenie LED czy efektywniejsze systemy grzewcze, mogą przyczynić się do znacznego zmniejszenia zużycia prądu. Ponadto regularne audyty energetyczne, optymalizacja procesów produkcyjnych dostosowana do godzinowego rozliczania energii oraz wprowadzanie świadomości ekologicznej wśród pracowników również pozwalają na redukcję kosztów związanych z energią elektryczną;
  • przedsiębiorstwa mogą również korzystać z tzw. grupowych zakupów energii, czyli wspólnego negocjowania umów z dostawcami energii przez kilka firm. Dzięki takiej współpracy zyskują większą siłę przetargową, co może prowadzić do niższych cen energii dla wszystkich uczestników grupy.

  Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii sposobem na oszczędności

  Znajomość przyczyn, które odpowiadają na pytanie, dlaczego prąd jest droższy, powinna skłaniać do szukania alternatywnych rozwiązań. Jedną ze skuteczniejszych metod jest zapewnienie swojemu przedsiębiorstwu niezależności energetycznej. 

  Przeczytaj:  PVPI Business – wskaźnik PV Profitability Index Business grudzień 2022

  Włączenie do systemu energetycznego firmy odnawialnych źródeł energii, takich jak panele fotowoltaiczne, może prowadzić do obniżenia kosztów związanych z zakupem energii zewnętrznej. W związku z rosnącym naciskiem na ochronę środowiska, rosnącymi wymogami legislacyjnymi co do rozwiązań opartych na OZE oraz wsparciem rządowym dla ekologicznych technologii, inwestycje w odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej opłacalne. 

  Według ekspertów Da Vinci Green Energy, którzy stworzyli autorski wskaźnik PV Profitability Index Business (PVPI Business), taka inwestycja zwróci się w nieco ponad 2,5 roku! Co ważne, właściciele firm nie muszą samodzielnie wykładać środków na taką inwestycję. Mogą skorzystać z dostępnych dotacji.

  Dofinansowanie fotowoltaiki dla firm

  Jak wylicza Da Vinci Green Energy, koszt instalacji o mocy 50 kWp wynosi około 200 tys. zł. W 2023 roku dostępne są różne programy dofinansowania fotowoltaiki dla firm. Program „Energia Plus” obejmuje wsparcie dla budowy, przebudowy i przyłączenia instalacji OZE. Dofinansowanie w formie dotacji wynosi do 50% kosztów kwalifikowanych (tylko dla przedsięwzięć z technologią ORC), natomiast pożyczka może pokryć do 85% kosztów kwalifikowanych. 

  Inne programy wsparcia to między innymi:

  • Wsparcie dla przemysłu energochłonnego;
  • Przemysł energochłonny – OZE;
  • Przemysł energochłonny;
  • Poprawa efektywności energetycznej;
  • Kogeneracja dla Przemysłu i Energetyki;
  • FEnIKS – Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko;
  • FENG – Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki;
  • KPO – Krajowy Program Odbudowy.

  Oprócz tego dostępne są również regionalne programy. Firma Da Vinci Green Energy wraz ze swoimi partnerami wspiera przedsiębiorców w pozyskiwaniu środków.

  Dlaczego prąd dla firm jest droższy? Podsumowanie

  Wysokie ceny prądu dla firm wynikają z różnych czynników, takich jak większe zużycie energii, koszty infrastruktury i utrzymania, regulacje oraz opodatkowanie. Aby obniżyć koszty energii elektrycznej, przedsiębiorstwa mogą negocjować umowy z dostawcami, optymalizować zużycie energii, inwestować w odnawialne źródła energii, optymalizować procesy produkcyjne biorąc pod uwagę godzinowe ceny energii. Jest to sprawdzone rozwiązanie, które pozwala uniezależnić się od zewnętrznych podmiotów.

  Przeczytaj:  PVPI Business  – wskaźnik PV Profitability Index Business grudzień 2023