magazyn energii

Przemysłowy magazyn energii – czym jest i dlaczego się opłaca?

7 maja, 2022 |

Przemysłowy magazyn energii to odpowiedź na coraz wyższe koszty energii elektrycznej w przedsiębiorstwie. Współczesna technologia pozwala nie tylko produkować samodzielnie energię elektryczną (np. z energii słonecznej), ale ją magazynować. Dzięki temu można lepiej zarządzać jej zużyciem.

Większość przedsiębiorstw w Polsce dość mocno odczuła zwiększenie kosztów funkcjonowania w ostatnich kilku miesiącach. Znaczne podwyżki cen energii elektrycznej i gazu sprawiły, że coraz trudniej funkcjonować na rynku. Średnio o 100% wzrosły rachunki za energię elektryczną i o 300% rachunki za gaz wykorzystywany do ogrzewania pomieszczeń biurowych i przemysłowych, a to tylko dane z I kwartału 2022 roku. Obecnie sytuacja jest jeszcze gorsza. Nic dziwnego, że coraz więcej firm szuka alternatywnych rozwiązań i coraz częściej skłania się ku energii odnawialnej. Instalacja fotowoltaiczna i pompa ciepła to rozwiązania, które pomogą uporać się z coraz większymi kosztami zużycia energii. To jednak nie wszystko. Najlepszy efekt daje połączenie instalacji fotowoltaicznej z przemysłowym magazynem energii.

Co może służyć do magazynowania energii elektrycznej?

Możliwości nowoczesnej energetyki są coraz lepsze, jeśli chodzi i produkcję z odnawialnych źródeł energii. Wiele instalacji PV działa nie tylko w gospodarstwach domowych, ale i w różnej wielkości zakładach pracy. Te ostatnie korzystają również coraz chętniej z farm wiatrowych. Do wytwarzania energii w ekologiczny sposób mamy coraz lepsze urządzenia. Większym problemem jeszcze do niedawna było efektywne magazynowanie nadwyżki produkcji energii. Na szczęście obecnie można zaopatrzyć się w naprawdę dobrej klasy system magazynowania. Zanim do tego przejdziemy, jeszcze kilka słów wyjaśnienia dla uporządkowania tematu.

Przeczytaj:  PVPI Business wrzesień 2024

Energię można magazynować na bardzo wiele sposobów. Dostępne są różne rozwiązania, które sprawdzają się także w różny sposób. Mogą to być na przykład:


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


  • mechaniczne magazyny energii, wśród których wyróżnia się elektrownie szczytowo-pompowe;
  • magazyny sprężonego powietrza często używane w energetyce wiatrowej;
  • magazyny chemiczne, np. ogniwa paliwowe;
  • magazyny termiczne (gromadzenie ciepła).

W instalacjach zarówno domowych, jak i firmowych najczęściej używa się magazynów elektrochemicznych, czyli akumulatorów. Na takich rozwiązaniach w wersji przemysłowej skoncentrujemy się w tym artykule.


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Zamów darmową konsultację






    Czym jest przemysłowy magazyn energii?

    Pierwszy w Polsce przemysłowy magazyn energii został uruchomiony niedaleko Pucka na Pomorzu przez firmę Energa, a miało to miejsce 28 września 2016 roku. Ten magazyn miał moc 0,75 MW i pojemności 1,5 MWh, składał się z dwóch kontenerów o wymiarach 12 m długości, 2,5 m szerokości i 3 m wysokości. Każdy z nich złożony był z trzech modułów funkcjonalnych: dwukierunkowego przekształtnika energii elektrycznej, baterii litowo-jonowych oraz systemu zarządzania pracą urządzeń. W tamtych czasach była to raczej ciekawostka techniczna i eksperyment, natomiast dziś przemysłowy magazyn energii stał się wręcz niezbędnym elementem instalacji produkującej energię z odnawialnych źródeł w przedsiębiorstwach.

    Zasobniki energii, nazywane również magazynami energii, to wielkie akumulatory pozwalające na przechowywanie nadwyżki wygenerowanej energii elektrycznej (np. z fotowoltaiki). W polskim prawie funkcjonuje kilka definicji takich urządzeń. Według Ustawy prawo energetyczne magazyn energii to „instalacja służąca do przechowywania energii, przyłączona do sieci, mająca zdolność do dostawy energii elektrycznej do sieci„. 

    Natomiast Ustawa o rynku mocy definiuje magazyn energii jako urządzenie posiadające zdolność do dostawy mocy elektrycznej do systemu. Jeszcze cytat z Ustawy o OZE: „Magazyn energii to wyodrębnione urządzenie lub zespół urządzeń służących do przechowywania energii w dowolnej postaci, niepowodujących emisji będących obciążeniem dla środowiska, w sposób pozwalający co najmniej na jej częściowe odzyskanie”. Magazyn potrafi zatem zatrzymać wyprodukowaną energię do późniejszego jej wykorzystania. Przemysłowy magazyn energii różni się od urządzeń wykorzystywanych w gospodarstwach domowych wielkością, mocą i pojemnością.

    Przeczytaj:  Formalności wokół instalacji fotowoltaicznej - mogą potrwać nawet 2 lata!

    Jak działa przemysłowy magazyn energii w firmie?

    Przemysłowe magazyny energii to najczęściej ogniwa litowo-jonowe, które zapewniają długą żywotność i wiele cyklów ładowania oraz rozładowania. Wyprodukowana np. za pomocą systemu fotowoltaicznego nadwyżka energii elektrycznej ładuje akumulator, który potem zasila urządzenia w zakładzie pracy, gdy produkcja z paneli PV będzie mniejsza lub w ogóle jej nie będzie (np. w nocy). Magazynami w przedsiębiorstwie zarządza specjalny elektroniczny system, który kontroluje, kiedy ogniwa wymagają naładowania, kiedy efektywnie można skorzystać z zasilania akumulatorowego i jakie urządzenia potrzebują w danej chwili zasilania.

    Przemysłowy magazyn energii – dlaczego warto stawiać na taką technologię?

    Dlaczego warto korzystać z przemysłowego magazynu energii?

    – Jest wiele powodów, dla których w przedsiębiorstwie warto zainstalować przemysłowy magazyn energii. Można zmniejszyć koszty energii elektrycznej, magazynując energię wytworzoną przez własną instalację PV. Można zmniejszyć szczytowe obciążenia, gdy włączane są urządzenia wymagające dużej mocy. Można je wtedy dodatkowo zasilić z akumulatorów. Przemysłowe magazyny zapewniają dodatkową moc przy zwiększaniu produkcji zakładu, a do tego stanowią zasilanie awaryjne zakładu pracy – wyjaśnia Krzysztof Lalik, dyrektor ds. sprzedaży i rozwoju  z Da Vinci Green Energy.

    Jak obniżyć koszt inwestycji w magazyny energii?

    Na koniec warto podkreślić, że przedsiębiorstwa mogą znacznie obniżyć koszt instalacji przemysłowych magazynów energii dzięki różnym dotacjom i dofinansowaniom. Aby pomóc im w tym zakresie, Da Vinci Green Energy P.S.A. rozpoczęło współpracę z Centrum Kreacji i Strategii INTERAKCJA, które wspiera przedsiębiorstwa w pozyskiwaniu dotacji nawet do 85% wartości inwestycji. Korzystając zatem z naszej oferty przemysłowych magazynów energii, przedsiębiorca zyskuje jednocześnie doradcze wsparcie i pomoc w zakresie pozyskania dofinansowania inwestycji.

    Przemysłowe magazyny energii optymalizują zużycie wyprodukowanej przez firmę energii elektrycznej, a system nadzorujący magazyny dba o efektywne jej wykorzystanie zgodnie z potrzebami przedsiębiorstwa. Dzięki temu firma może sobie zapewnić jeszcze większą efektywność energetyczną.

    Przeczytaj:  Fotowoltaika dla przemysłu – koszty działalności gospodarczej, bezpieczeństwo energetyczne firm