magazyn

Magazyn energii 5 kWh – cena i istotne parametry

16 września, 2022 |

W niektórych okresach dnia panele fotowoltaiczne produkują nadmierną ilość energii elektrycznej, podczas gdy w innych pojawia się jej niedobór. Magazyn energii 5 kWh (cenę podamy poniżej) pozwala gospodarstwu domowemu optymalnie wykorzystać wyprodukowaną energię. Dowiedz się więcej o cenie i parametrach takich urządzeń!

Dlaczego warto magazynować energię?

Magazyn energii jest najczęściej akumulatorem litowo-jonowym, który pozwala przechowywać wyprodukowaną w instalacji fotowoltaicznej energię elektryczną. Dzięki temu można ją wykorzystać wtedy, gdy panele PV nie pracują z najwyższą wydajnością. Dlaczego warto magazynować energię w takich akumulatorach? Urządzenie pozwala zwiększyć niezależność energetyczną gospodarstwa domowego. Taki magazyn nie tylko pozwala zwiększyć autokonsumpcję, lecz także stanowi zabezpieczenie przed awarią sieci elektroenergetycznej. 


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️️


Co wpływa na cenę magazynu energii 5 kWh?

Ile kosztuje magazyn energii 5 kWh? Cena może być zróżnicowana, ale warto najpierw wyjaśnić, od czego zależy. Istotna jest np. technologia wykonania takiego akumulatora. Obecnie najlepsze i najbardziej wydajne są magazyny litowo-jonowe. Nieco więcej trzeba zapłacić także wówczas, gdy magazyn energii ma budowę modułową. Taki magazyn łatwo bowiem rozbudować, gdy trzeba zwiększyć jego pojemność. Cena zależy również od dodatkowego wyposażenia magazynu (np. system nadzorujący pracę magazynu i całej instalacji PV) i od marki producenta.

Magazyn energii 5 kWh – cena

Na rynku można znaleźć magazyny energii różnych producentów, które są zróżnicowane pod względem parametrów. Inwestor może zatem wybierać z wielu różnych opcji i dobrać najlepsze dla siebie urządzenie. Szeroki wybór magazynów energii to także duży przedział cenowy poszczególnych akumulatorów. Ile zatem trzeba zapłacić za magazyn energii 5 kWh? Cena waha się od 17 tys. do 37 tys. zł. Im więcej cykli ładowań przewidział producent, tym wyższa cena magazynu energii. Czy można w jakiś sposób zredukować koszt związany z zakupem i montażem takiego magazynu? Okazuje się, że jak najbardziej! 


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Przeczytaj:  Magazyn energii 10 kWh – cena i istotne parametry

Magazyn energii 5 kWh tańszy z fotowoltaiką

O pierwszych obniżkach kosztów warto pomyśleć już na etapie planowania inwestycji w panele PV.


Zamów darmową konsultację


  📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


  – W ostatnim roku nasilił się nacisk rządu i Unii Europejskiej na magazynowanie energii, co odzwierciedla najnowsza odsłona programu Mój Prąd. Wcześniej gospodarstwa domowe inwestowały głównie w same instalacje fotowoltaiczne, obecnie zachęca się je do instalowania również magazynów energii. Zmieniła się bowiem zasada przekazywania nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej. Teraz nowi prosumenci muszą ją sprzedawać na rynku, a potem odkupywać. W tej sytuacji bardziej opłaca się ją magazynować na własne potrzeby – wyjaśnia Bartłomiej Tuleja, Członek Zarządu w Da Vinci Green Energy. – Taka inwestycja w magazyn energii będzie bardziej opłacalna, gdy połączy się ją z inwestycją w panele PV. Zakup w pakiecie jest po prostu korzystniejszy – podkreśla ekspert. 

  Magazyn energii 5 kWh – cena i dotacja

  Skoro już wspomniany został program Mój Prąd, należy zatrzymać się na nim chwilę. To kolejny sposób, żeby obniżyć cenę magazynu energii 5 kWh. Czwarta edycja tego programu została bowiem poszerzona o dofinansowanie urządzeń magazynujących energię z fotowoltaiki. Na zakup i montaż magazynu energii można otrzymać do 7500 zł. Koszty kwalifikowane obejmują także transport i osprzęt potrzebny do uruchomienia akumulatora. Warto dodać, że ten sam program umożliwia również dotację do 5000 zł na instalację fotowoltaiczną oraz do 3000 zł na system HEMS/EMS. To system zarządzania energią domową, który wspiera użytkownika w efektywnym wykorzystaniu energii elektrycznej i cieplnej w domu.

  Magazyn energii 5 kWh – cena i kredyt

  Dotację można uzyskać dopiero po zakończeniu inwestycji i najczęściej trzeba czekać na to kilka miesięcy. To oznacza, że należy mieć właśnie środki na rozpoczęcie inwestycji w instalację fotowoltaiczną i magazyn energii. Co jednak, gdy nie dysponujesz takimi środkami? Rozwiązaniem jest zaciągnięcie kredytu, który dodatkowo pozwoli rozłożyć koszty inwestycji w czasie w postaci spłacanych rat. Coraz więcej banków proponuje specjalne kredyty na inwestycje w OZE (np. PKO BP, Pekao SA, BGŻ BNP Paribas). W ten sposób można pożyczyć od 40 tys. zł do nawet 200 tys. zł. 

  Przeczytaj:  Magazyny energii dla firm – co należy wiedzieć? Sprawdź, jak wybrać, by czerpać jak najwięcej korzyści!

  Na co zwrócić uwagę, wybierając magazyn energii 5 kWh?

  Na co zwrócić uwagę, wybierając magazyn energii 5 kWh? Cena to nie wszystko. Przede wszystkim musisz się upewnić, że taka pojemność akumulatora rzeczywiście będzie wystarczająca dla instalacji PV. To najlepiej stwierdzi fachowiec, który zaprojektuje instalację z ramienia firmy montażowej. Warto zwrócić uwagę na to, żeby magazyn energii miał możliwie dużą liczbę cykli ładowań i rozładowań. Ważny jest również wybór dobrego dostawcy magazynu energii, który zapewni fachowy montaż magazynu, a także kompleksową opiekę serwisową.

  Magazyn energii 5 kWh to często wystarczający akumulator do magazynowania energii elektrycznej wyprodukowanej w gospodarstwie domowym. Dzięki takiemu akumulatorowi można przechowywać nadwyżkę energii i wykorzystywać ją w czasie mniej efektywnej pracy fotowoltaiki. Dzięki dotacji i zakupowi w pakiecie z instalacją PV można znacznie zmniejszyć koszt inwestycji w magazyn energii. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem instalacji fotowoltaicznej wraz z magazynem energii skontaktuj się z Da Vinci Green Energy!