PVPI Business – wskaźnik PV Profitability Index Business październik 2023
23 października, 2023 |Fotowoltaika w firmie zwyczajnie się opłaca! Myśląc w kategoriach inwestycji w firmie, w połączeniu z szukaniem długofalowych oszczędności, jest to przedsięwzięcie warte dłuższej uwagi.
Jest jedną z najlepszych metod na ograniczenie emisji CO2 – a jak wiadomo regulacje unijne są coraz bardziej wymagające, żeby nie powiedzieć restrykcyjne i każda firma powinna już dzisiaj sie do tego przygotować.
Dodatkowo takie rozwiązanie pozwala na uniezależnienie się od nieprzewidywalnych decyzji decydentów co do regulacji w energetyce, o czym boleśnie przekonali się polscy przedsiębiorcy w ostatnich dwóch latach.
Co o stopach zwrotu, oszczędnościach w skali roku, ulgach i in. aspektach mówi liczby – bo one są najbardziej wiarygodne?
Wskaźnik opłacalności instalacji fotowoltaicznej w firmach – PV Profitability Index Business, opracowywany regularnie od 12 miesięcy przez specjalistów Da Vinci Green Energy, w oparciu o ogólnodostępne dane, niezmiennie wskazuje, że taka instalacja – przy założeniu 50 kWp, i koszcie jej realizacji w wysokości 200 tys. zł, zwróci się w krótkim czasie – niecałe 3 lata (dokładnie 2,84 lata). Oszczędność na rachunkach to lekko ponad 70 tys. zł w skali roku (wahania miesięczne to kilka tysięcy złotych, w zależności od zmian rynkowej miesięcznej ceny energii elektrycznej).
Na co wskazuje trend?
Zamów darmową konsultację
Wielomiesięczne utrzymanie trendu pokazującego, że opłacalność fotowoltaiki rośnie, a czas zwrotu w tę inwestycję utrzymuje się na podobnym poziomie – nie przekroczył 3 lat w pierwszym półroczu tego roku, dla instalacji o mocy 50 kWp, pozwala ze spokojem patrzeć w przyszłość i prognozować jego dłuższe utrzymanie.
To zdecydowanie niepodważalny argument za tym, że warto rozważyć inwestycję w instalację PV w przedsiębiorstwie, niezależnie od jego wielkości czy charakteru działalności.
Kalkulacje stopy zwrotu
Wskaźnik zwrotu inwestycji energii rozliczana na zasadach net-billingu
(ceny energii obejmują koszty zakupu i dystrybucji obowiązujące w roku 2023 (ceny taryfowe Tauron C21), oraz auto konsumpcję na poziomie 50%)