Finansowanie inwestycji w OZE dla osób fizycznych. Kredyty, programy i inne źródła finansowania OZE w Polsce

2 maja, 2022 |

Ze względu na rynkowe kryzysy gospodarki i rosnące ceny energii elektrycznej, finansowanie inwestycji w OZE budzi wśród klientów indywidualnych coraz większe zainteresowanie. Ile i jak można pozyskać na instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła i magazyny energii? Sprawdź, jak sfinansować przyszłościowe rozwiązania!

Dla wielu konsumentów i przedsiębiorstw sektor energii odnawialnej zapewnia tak potrzebną niezależność energetyczną. Ceny prądu, gazu będą rosnąć – obecnie nie ma na rynku żadnych sygnałów, które zwiastowałyby odwrócenie trendu podwyżek. Duże znaczenie mają także cele UE (realizowane przez wojewódzkie oddziały FOŚiGW), ministerstw odpowiedzialnych za ochronę środowiska i gospodarkę oraz samorządów (np. uchwały antysmogowe). Dzięki temu odbiorcy indywidualni mają wiele możliwości takich jak finansowanie inwestycji w OZE na własny użytek. Do najważniejszych programów należą m.in. Mój Prąd, Moje Ciepło, Czyste Powietrze czy Stop Smog. Kto ma taką możliwość, powinien starać się także o ulgę termomodernizacyjną. Czytaj dalej!

Indywidualne finansowanie inwestycji w OZE często jest niemożliwe bez kredytu

A to dlatego, że wiele programów wsparcia funkcjonuje zgodnie z regułą „najpierw wydatki, później zwrot pieniędzy”. Bez faktury VAT za fotowoltaikę czy bezemisyjne źródło ciepła twój wniosek nawet nie będzie rozpatrywany. Za możliwość wykorzystania odnawialnych źródeł energii trzeba zapłacić od kilkudziesięciu do ponad stu tysięcy złotych. Finansowanie inwestycji w OZE bez pomocy banku to przywilej dostępny dla nielicznych. Potencjalni inwestorzy nie powinni się obawiać sięgania po rozwiązania oferowane przez instytucje zewnętrzne.

Bankowe finansowanie inwestycji w OZE. Przykładowe warunki kredytowania

Klientom, którzy zgłoszą się do Da Vinci Green Energy ws. audytu, wykonania i finansowania projektów wykorzystujących energię ze źródeł odnawialnych, proponujemy kredyty oferowane przez Alior Bank lub Santander Consumer Bank lub leasing oferowane przez Alior Leasing i Santander Consumer Multirent. Co teraz szczególnie istotne, w obu instytucjach istnieje możliwość finansowania inwestycji w OZE przy stałym oprocentowaniu – bez względu na wysokość stóp procentowych. Przy czym Alior Bank dopuszcza taki wariant jedynie dla kredytów spłacanych w maksymalnie 60 ratach. Poniżej krótkie porównanie kluczowych punktów obu ofert:


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Zamów darmową konsultację


  • okres kredytowania – w obu przypadkach do 10 lat;
  • maksymalna kwota kredytu – do 80 000 zł;
  • procedura uproszczona – Alior do 23 520 zł, Santander Consumer Bank do 30 000 zł;
  • wpływ wieku kredytobiorcy na kwotę finansowania inwestycji w OZE – Alior wymaga, by w momencie zaplanowanej spłaty ostatniej raty kredytobiorca miał maks. 80 lat. Natomiast Santander ustalił poniższe progi wysokości:
   • dla osób fizycznych w wieku 18–65 lat – bez dodatkowych ograniczeń;
   • 66–70 lat – do 30 tys. zł;
   • 71–75 lat – do 20 tys. zł;
   • 76+ – do 15 tys. zł.
  Przeczytaj:  Kim jest prosument i w jaki sposób jest rozliczany w instalacji fotowoltaicznej?

  Warto podkreślić, że kredyty na finansowanie inwestycji w OZE są generalnie tańsze, niż kredytowanie innych celów. Przy kwocie 30 000 zł i 8-letnim okresie spłaty miesięczna rata wyniesie ok. 430–470 zł*.


  📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


  Promocja energetyki odnawialnej. Programy finansowania inwestycji w OZE, dotacje, ulgi

  Zielona energia i poprawa efektywności energetycznej budynków mają cele proekologiczne, pozwalają także na zrównoważony rozwój. Dlatego przedsięwzięcia inwestycyjne tego rodzaju są mocno promowane i wspierane przez władze, na różnym szczeblu. Finansowaniu inwestycji w OZE służą przede wszystkim:

  • Mój Prąd – program priorytetowy, którego edycja 4.0 skierowana jest do prosumentów rozliczających się w systemie net-billingu. Inwestując w panele fotowoltaiczne o mocy 2–10 kW, możesz otrzymać do 50% poniesionych kosztów, maksymalnie 4000 zł. Jeśli dołożysz do tego magazyny ciepła i energii elektrycznej oraz systemy zarządzania energią HEMS/EMS, dotacja przekroczy 20 tys. zł;
  • Czyste Powietrze – program priorytetowy, przeznaczony dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Obejmuje dotacje do kosztów kwalifikowanych termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła, a jej wysokość zależy m.in. od rodzaju wybranego ogrzewania (m.in. pompy ciepła, kolektory słoneczne, kotły gazowe, grzejniki elektryczne). Są tu 3 progi maksymalnego finansowania inwestycji w OZE:
   • 30 000 zł;
   • 37 000 zł;
   • 69 000 zł.
  • Stop Smog – część programu Czyste Powietrze, dotyczący gmin i miast z uchwałami antysmogowymi. Dotacja do 70% kosztów wymiany wysokoemisyjnych źródeł ciepła oraz termomodernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Do 53 000 zł na lokal/dom;
  • Moje Ciepło – program realizowany od 29.04.2022 r. do końca 2026 roku. Beneficjenci, czyli właściciele domów jednorodzinnych oddanych do użytku po 1 stycznia 2021 roku, otrzymają do 30% (7–21 tys. zł) kosztów kwalifikowanych. WAŻNE – budynki muszą spełniać wymogi względem zapotrzebowania na ciepło i efektywności cieplnej! Początkowo do 63 kWh/m² na rok, a od 2023 r. do 55 kWh/m² rocznie;
  • ulga termomodernizacyjna – odliczenie od podatku wydatków na prace budowlane, zakup materiałów i urządzeń dla domu jednorodzinnego (w rozumieniu ustawy o własności lokali z 24.06.1994 r.). Maksymalna ulga to 53 tys. na osobę, czyli dla małżeństw będących współwłaścicielami nawet 106 tys. na dom;
  • regionalne i lokalne programy finansowania inwestycji w OZE. Na przykład:
   • Dotacja Warszawska;
   • Słonecznik w woj. kujawsko-pomorskim;
   • preferencyjne pożyczki z umorzeniami i programy kredytowe, oferowane przez wojewódzkie oddziały funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej (m.in. na Śląsku, Podkarpaciu, Opolszczyźnie, w Małopolsce i w Lubuskiem).
  Przeczytaj:  Oszustwo metodą „na prosumenta”

  Da Vinci Green Energy pomoże Ci pozyskać dofinansowanie inwestycji w OZE

  Nie wiesz, czy spełniasz wszystkie warunki? A może boisz się nadmiaru urzędniczo-administracyjnych formalności? Nasi specjaliści znają kwestie związane z finansowaniem inwestycji w OZE od podszewki! Wyjaśnimy wszelkie wątpliwości, odpowiemy na twoje pytania dotyczące kredytów i programów wspierających. Nasi Klienci mogą na nas polegać!

  *przykładowe wyliczenia wysokości rat kredytu służącego finansowaniu inwestycji w OZE:

  Okres kredytowania 96 mies.Oferta 1Oferta 2
  kwota kredytowania30 000 zł30 000 zł
  RRSO10,97%11,03%
  odsetki14 390,30 zł14 396,95 zł
  całkowity koszt kredytu14 390,30 zł14 448,02 zł
  wysokość raty467,39 zł463,00 zł