fotowoltaika 4kw

Fotowoltaika 4 kW – ile kosztuje, kiedy będzie właściwym wyborem?

19 sierpnia, 2022 |

Fotowoltaika 4 kW jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla małych domów z niskim zużyciem energii elektrycznej. Dla większości domów jednorodzinnych moc instalacji poniżej 10 kW będzie zupełnie wystarczająca. Instalacja fotowoltaiczna to dobry sposób na oszczędności, dlatego naprawdę warto ją rozważyć. Dowiedz się więcej!

Fotowoltaika 4 kW – dla kogo?

Mikrofotwoltaika z roku na rok staje się coraz popularniejsza, ponieważ może znacznie ograniczyć rachunki za energię. Jeśli już teraz nie zużywasz dużo prądu, instalacja fotowoltaiczna o mocy 4 kW sprawdzi się w Twoim domu. 


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️️


To właśnie małe gospodarstwa domowe w największym stopniu zyskają na instalacji fotowoltaicznej 4 kW. To stosunkowo niewielka instalacja, która nie zajmie bardzo dużo miejsca na dachu lub w ogrodzie, a jednocześnie będzie wystarczająca, by pokryć zapotrzebowanie na energię.

Fotowoltaika 4 kW – ile energii wyprodukuje w ciągu dnia?

Określenie dziennej produkcji fotowoltaiki 4 kW może być trudne. Jest ona bowiem zależna od nasłonecznienia, pory roku i pogody. Poniżej przedstawiamy więc średnie zużycie energii w ciągu całego roku.


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Zamów darmową konsultację


  Fotowoltaika 4 kW – ile energii wyprodukuje w ciągu roku?

  W ciągu roku fotowoltaika 4 kW wyprodukuje około 4 tysiące kilowatogodzin. Średniej wielkości gospodarstwo domowe zużyje od 4500 do 6000 kilowatogodzin. Małe gospodarstwo nie powinno zużyć więc więcej niż 4 tysiące kilowatogodzin. Warto podkreślić przy tym, że fotowoltaika produkuje energię nawet wtedy, gdy ta nie jest zużywana. Jak sprawić, by się nie zmarnowała? Jednym ze sposobów jest uzyskanie statusu prosumenta. Dzięki temu można przesyłać nadwyżki energii uzyskanej z instalacji fotowoltaicznej i wymiernie na tym zyskiwać.


  📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


  Przeczytaj:  Fotowoltaika 3 kW – ile kosztuje, ile mocy wyprodukuje dziennie?

  Innym sposobem jest zainstalowanie baterii, która będzie przejmowała naddatek energii. Może zostać wykorzystana np. w nocy i w innych okolicznościach, gdy instalacja fotowoltaiczna nie pracuje. Takie połączenie przełoży się na naprawdę duże oszczędności.

  Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej o mocy 4 kW?

  Koszt instalacji fotowoltaicznej jest uzależniony od wielu czynników. Przede wszystkim na cenę wpływa sposób montażu. Fotowoltaika 4 kW może zostać zamontowana na dachu budynku lub przy gruncie. Ten wybór ma także przełożenie na cenę, choć można ją uśrednić. Warto wybrać sprawdzonego wykonawcę, który wykona instalację starannie i z odpowiednich materiałów. To bardzo istotne, ponieważ czasem skutkiem szukania oszczędności są zaniedbania prowadzące do poważnych konsekwencji.

  Kiedy zwróci się instalacja fotowoltaiczna 4 kW?

  Eksperci w dziedzinie fotowoltaiki z firmy Da Vinci stworzyli wskaźnik PVPI – PV Profitability Index. Dzięki niemu można określić czas zwrotu instalacji fotowoltaicznej. Według obecnych wyliczeń wynosi fotowoltaika zwróci się po 3,8 roku.

  Fotowoltaika 4 kW to dobry wybór dla niewielkich gospodarstw domowych. Jeśli nie masz dużej liczby domowników, a roczne zużycie prądu nie jest większe od wartości 4 kW, warto rozważyć budowę instalacji. Jeśli się na nią zdecydujesz, zapraszamy do współpracy z doświadczonymi ekspertami w branży fotowoltaicznej z Da Vinci Green Energy!