fotowoltaika 8kw

Fotowoltaika 8 kW. Jaki jest koszt instalacji fotowoltaiki 8 kW?

19 września, 2022 |

Od stycznia 2022 cena energii elektrycznej wzrosła prawie o 37%, co w praktyce stanowi bardzo duże obciążenie budżetu domowego. Wysokość rachunków można jednak znacznie obniżyć dzięki inwestycji w OZE. Instalacja fotowoltaiczna to nie tylko oszczędność, ale również niezależność energetyczna, co w dobie powszechnego kryzysu na tym polu ma duże znaczenie. Podpowiadamy, w jakich przypadkach sprawdzi się fotowoltaika 8 kW i szacujemy, ile może kosztować cały system.

Fotowoltaika 8 kW – kiedy warto na nią postawić?

Fotowoltaika 8 kW to instalacja o dużej mocy, która w pełni zaspokoi zapotrzebowanie energetyczne dużego, nowoczesnego domu z udogodnieniami. Sprawdzi się chociażby w willi, gdzie domownicy mają do dyspozycji na przykład saunę (jest to coraz częściej spotykane rozwiązanie) lub basen z podgrzewaną wodą. Instalacja zasili pompę ciepła, stanowiącą alternatywę dla tradycyjnego – obecnie niezwykle drogiego – opału. Jeśli dotychczasowe zasilanie energią elektryczną zostanie zastąpione przez tę wyprodukowaną w przydomowej elektrowni, pompa nie będzie generować kosztów. 


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️️


Koszt instalacji fotowoltaicznej 8 kW. Tyle trzeba zainwestować

W kontekście kosztów należy pamiętać, że prosument płaci łącznie nie tylko za panele, ale także za falownik, stelaż i okablowanie. W cenę wliczone są także dostawa i montaż, czyli kompleksowa usługa. Oprócz zastosowanych urządzeń, a warto postawić na takie najwyższej jakości, ostateczny koszt zależy także od umiejscowienia instalacji. Fotowoltaika 8 kW składa się z około 25 paneli, co może zająć nawet 50 m² powierzchni dachu. Jeśli dom jest zbyt mały, wtedy najlepszym rozwiązaniem okaże się instalacja naziemna. Koszt powinien zamknąć się w 25-30 tys. zł – to jednak szacunkowe liczby. Pełen kosztorys przedstawią eksperci. Warto więc szukać sprawdzonej firmy.

Przeczytaj:  Rachunki za prąd z fotowoltaiką 2022 – wszystko, co warto wiedzieć

Czy można oszczędzić? Możliwe ulgi oraz dofinansowania

Czy za instalację fotowoltaiczną można zapłacić mniej? Bywa, że jej wyższe koszty są wynikiem przeszacowania realnych potrzeb gospodarstwa domowego. Wyjaśnia to ekspert Da Vinci Green Energy. – Przy istniejącym latami systemie opustów większość klientów wybierała instalacje przewymiarowane, co miało ograniczyć rachunki za prąd do minimum, czyli do opłat dystrybucyjnych. Oczywiście wiązało się to z większym kosztem zakupu i montażu instalacji – mówi Justyna Dawidziuk, Regionalny Kierownik Sprzedaży  w Da Vinci Green Energy. – Po 1 kwietnia takie działanie jest bezzasadne. Stało się nieopłacalne, ponieważ w życie wszedł system rozliczania zwany net-billingiem. Polega na sprzedaży nadwyżek energii i jej zakupie w razie konieczności. – wyjaśnia ekspert.


Zamów darmową konsultację


  📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


  Dopasowanie mocy instalacji do realnego zużycia prądu przez gospodarstwo domowe to tylko jeden ze sposobów na to, by obniżyć koszt fotowoltaiki 8 kW. Inwestor może skorzystać z:


  📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


  • bezzwrotnej dotacji w ramach programów Mój Prąd, Czyste Powietrze, Czyste Powietrze Plus;
  • preferencyjnej pożyczki w ramach programu Energia Plus;
  • dofinansowań z programów regionalnych, np. EKO-KLIMAT (woj. kujawsko-pomorskie), dotacji warszawskiej czy programów wspierających poprawę jakości powietrza;
  • ulgi termomodernizacyjnej.

  Zwrot inwestycji w fotowoltaikę 8 kW

  To, kiedy zwróci się fotowoltaika 8 kW, zależy między innymi od obowiązujących cen energii elektrycznej. Specjaliści Da Vinci Green Energy stworzyli wskaźnik PVPI – PV Profitability Index. Określa on opłacalność takiej inwestycji. Według danych z czerwca i lipca 2022 zwrot inwestycji może nastąpić nie po 5-6 latach, ale już po 3,5 roku! Jeśli skorzystasz z preferencyjnego finansowania, fotowoltaika może okazać się niezwykle trafnym wyborem.

  Kwestie praktyczne, czyli związane z przygotowaniem kosztorysu oraz montażem instalacji, najlepiej zostawić osobom z branży. Zainteresowanych założeniem fotowoltaiki 8 kW (a także o innej mocy) zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami. W Da Vinci Green Energy wiemy, jak czerpać zieloną energię i z niej efektywnie korzystać.

  Przeczytaj:  PVPI – wskaźnik PV Profitability Index za sierpień 2023