fotowoltaika 6kw

Fotowoltaika 6 kW – ile kosztuje, ile mocy wyprodukuje?

19 września, 2022 |

Ceny energii wciąż rosną, dlatego rozsądnym rozwiązaniem może być inwestycja w instalację fotowoltaiczną. Panele słoneczne to rozwiązanie skuteczne i ekologiczne, a przede wszystkim coraz bardziej opłacalne. Taka inwestycja może bardzo szybko się zwrócić. Fotowoltaika 6 kW może zapewnić energię elektryczną dla domu jednorodzinnego. Dowiedz się, jakie koszty będziesz musiał ponieść, czy da się je zmniejszyć i przekonaj się, kiedy nastąpi zwrot inwestycji!

Jaki może być koszt fotowoltaiki 6 kW?

Na cenę instalacji fotowoltaicznej wpływa wiele różnych czynników. Wśród nich można wskazać:


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️️


 • rodzaj wykorzystanych urządzeń;
 • moc instalacji;
 • umiejscowienie instalacji.

Koszty instalacji fotowoltaicznej stale spadają. Ile wynoszą w przybliżeniu, jeśli weźmiemy pod uwagę jedynie fotowoltaikę 6 kW? Szacuje się, że to wydatek od 27 do 36 tysięcy złotych. Cena może wzrosnąć, jeżeli instalacja ma być wykonana w miejscach zacienionych lub zostanie wybudowana na gruncie.

Jak zmniejszyć koszty instalacji fotowoltaicznej?

Jeśli podane wyżej kwoty nadal wydają Ci się za wysokie, pamiętaj, że inwestorzy mogą skorzystać z programów i ulg. Jednym z programów oferujących wsparcie dla podmiotów chcących zainwestować w panele fotowoltaiczne jest Czyste Powietrze. Program ten działa od 3 lat i jest największą tego rodzaju pomocą dla osób fizycznych, które inwestują w ekologiczne źródła energii. Jeśli przysługuje Ci wsparcie także w ramach innych ulg i programów, koszty można znacząco obniżyć!


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Warto również wspomnieć o statusie prosumenta. Dzięki jego uzyskaniu przez właściciela instalacji nadwyżki wyprodukowanej energii zostaną przesłane do sieci. Dzięki temu będzie on mógł sprzedać nadwyżkę, co sprawi, że fotowoltaika szybciej się zwróci.


Zamów darmową konsultację


  📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


  Przeczytaj:  Fotowoltaika 4 kW – ile kosztuje, kiedy będzie właściwym wyborem?

  Fotowoltaika a opłacalność – kiedy zwróci się inwestycja?

  Eksperci z firmy Da Vinci Green Energy przygotowali specjalny wskaźnik PVPI – (PV Profitability Index). Określa on opłacalność inwestycji w fotowoltaikę. Najnowsze wyliczenia specjalistów w Da Vinci wskazują że inwestycja zwróci się po 3,2 roku. – W związku ze stale rosnącymi cenami energii można zakładać, że z każdym rokiem fotowoltaika będzie zwracała się coraz szybciej – mówi Remigiusz Gajoch, Dyrektor Regionalny w Da Vinci Green Energy.

  Fotowoltaika 6 kW – ile energii wyprodukuje?

  Instalacja fotowoltaiczna o mocy 6 kW składa się z około 20 paneli. Na dachu potrzebne będzie więc około 40 metrów kwadratowych wolnego miejsca. Choć istnieje również możliwość instalacji paneli na gruncie, może to zwiększyć cenę instalacji i koszty opracowania planu umiejscowienia urządzeń. Do umieszczenia paneli na gruncie będzie potrzebne też wiele przestrzeni, którego nie zagospodaruje się już w inny sposób, przez co zmniejszy się powierzchnia użytkowa terenu.

  Wysokiej jakości fotowoltaika 6 kW wyprodukuje około 6600 kWh w ciągu roku. Przeciętny dom jednorodzinny zużywa rocznie około 4200 kWh, co oznacza, że instalacja o mocy 6 kW będzie wystarczająca. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że wydajność będzie zależna od jej umiejscowienia, lokalizacji oraz jakości zastosowanych komponentów. W bardziej nasłonecznionych miejscach fotowoltaika okaże się znacznie bardziej wydajna. 

  Ile można zaoszczędzić dzięki fotowoltaice 6 kW?

  Skala oszczędności zależy od wielu czynników. Aby była większa, można skorzystać ze statusu prosumenta, choć rozwiązaniem może być także zainstalowanie baterii, które będą magazynowały nadmiar energii elektrycznej. Energia ta zostanie wykorzystana w nocy lub wówczas, gdy produkcja prądu z paneli fotowoltaicznych jest mało intensywna. Zastosowanie baterii może mieć bardzo duży wpływ na zmniejszenie kosztów energii. 

  Fotowoltaika 6 kW może być bardzo dobrym wyborem dla średniej wielkości gospodarstw domowych. Zwrot inwestycji szacuje się obecnie na nieco ponad 3 lata, a wiele wskazuje na to, że z biegiem czasu instalacje fotowoltaiczne będą jeszcze bardziej opłacalne. Jeśli chcesz poznać więcej informacji, skontaktuj się z doświadczonymi specjalistami Da Vinci Green Energy.

  Przeczytaj:  Czy fotowoltaika się opłaca w 2022 roku? Poznaj fakty o inwestycji w instalacje fotowoltaiczne i opłacalności fotowoltaiki!