prąd w biurze

Jak oszczędzać prąd w biurze? Sprawdzone rady!

26 kwietnia, 2023 |

Zapamiętaj!

 • Oszczędzanie prądu w biurze możliwe jest między innymi dzięki tzw. dobrym praktykom.
 • Przede wszystkim warto zamienić urządzenia na bardziej energooszczędne.
 • Ważna jest także edukacja pracowników w zakresie gospodarowania prądem.
 • Warto poszukać również alternatywnych źródeł energii, takich jak instalacja fotowoltaiczna.

Jak oszczędzać prąd w biurze? Proste rozwiązania

Jak oszczędzać prąd w biurze? W dobie podwyżek cen energii elektrycznej odpowiedź na to pytanie jeszcze nigdy nie była tak istotna! Aby zmniejszyć zużycie, warto wdrożyć zarówno rozwiązania dotyczące codziennego funkcjonowania biura, jak i zastanowić się nad zastosowaniem nowoczesnego źródła prądu. Mamy tu na myśli przede wszystkim energię odnawialną.

Po wprowadzeniu prostych zmian przy jednoczesnym korzystaniu z instalacji fotowoltaicznej rachunki znacznie zmaleją. Według wskaźnika PV Profitability Index Business za marzec 2023, które regularnie przygotowują eksperci Da Vinci Green Energy, instalacja PV o mocy 50 kWp pozwoli oszczędzić ponad 77 tys. zł w skali roku! Przy skorzystaniu z dotacji zwrot inwestycji może nastąpić w nieco ponad 2,5 roku.


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️️


Wybór energooszczędnych urządzeń

Rozwiązaniem, które proponujemy, jest staranne wybieranie sprzętu biurowego, który nie powinien pobierać zbyt wiele energii. Przed zakupem należy sprawdzić, czy  posiada on certyfikaty energetyczne, takie jak Energy Star, potwierdzające jego wydajność energetyczną. Przykładami energooszczędnych urządzeń są komputery klasy A, drukarki LED, a także nowoczesne monitory LED.

Należy unikać korzystania z wielu urządzeń jednocześnie, ponieważ zwiększa to zużycie energii. Warto wdrożyć zasadę „jedno urządzenie na raz” – jeżeli nie jest to konieczne, nie używaj jednocześnie drukarki, skanera i kserokopiarki.


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Przeczytaj:  PVPI Business  – wskaźnik PV Profitability Index Business październik 2023

Poprawa efektywności energetycznej biura

Oświetlenie stanowi znaczną część zużycia energii. Dlatego, kiedy zastanawiasz się nad tym, jak oszczędzać prąd w biurze, zastąp tradycyjne żarówki i świetlówki energooszczędnymi LED-ami. Warto również wykorzystać naturalne źródła światła, na przykład poprzez usunięcie przeszkód zasłaniających okna.


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Ważna jest nie tylko optymalizacja oświetlenia, ale również nawyk wyłączania światła w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa. To między innymi firmowe kuchnie czy toalety. Trudno „zmusić” pracowników, by o tym pamiętali, dlatego najlepszym rozwiązaniem będą czujniki ruchu. Automatycznie wyłączą światła w pustych pokojach czy innych miejscach. Oprócz tego warto zainstalować inteligentne termostaty, które pozwolą na optymalizację temperatury w biurze oraz kontrolować ogrzewanie i klimatyzację.


Zamów darmową konsultację

  Należy pamiętać również o wyłączaniu urządzeń biurowych z gniazdka. Wiele z nich zużywa energię nawet wtedy, gdy są wyłączone, ale pozostają podłączone do zasilania. Włączmy do rutyny wyłączanie sprzętu z gniazdka na koniec dnia pracy lub zainwestujmy w listwy zasilające z wyłącznikiem, które pozwolą na odcięcie prądu jednym kliknięciem.

  Edukacja i zaangażowanie pracowników

  Opracuj i wprowadź w życie politykę oszczędzania energii, która uwzględnia dobre praktyki związane z zarządzaniem energią w biurze. Przeprowadź szkolenia dla pracowników, aby zwiększyć ich świadomość dotyczącą zużycia prądu i wpływu na środowisko. Wspólnie z nimi opracuj zasady, które pomogą oszczędzać.

  Regularne przeglądy i monitorowanie zużycia energii

  Warto również wprowadzić regularne przeglądy energetyczne, które pozwolą na identyfikację obszarów, w których można osiągnąć oszczędności. Monitorujmy zużycie energii w biurze i analizujmy dane, aby zidentyfikować wzorce i obszary wymagające poprawy.

  Zalety korzystania z fotowoltaiki w biurze

  Pochylając się nad kwestią, jak oszczędzać prąd w biurze, warto rozważyć wiele czynników. Oczywiście najważniejszy jest ten ekonomiczny. Jak wspomniano wcześniej, dzięki założeniu paneli fotowoltaicznych, właściciel firmy może zaoszczędzić dziesiątki tysięcy złotych! Aby to było możliwe, należy dokładnie oszacować potrzeby, co pozwoli na zamontowanie najlepiej dobranej instalacji PV.

  Przeczytaj:  Fotowoltaika dla rolników – elektrownie słoneczne i dofinansowania w 2023 roku

  Oprócz oszczędności można również odliczyć tę inwestycję od podatku VAT oraz podatku dochodowego. Warto również wiedzieć, że firma, która wytwarza energię na własne potrzeby, a przy tym otrzymuje jej nadwyżki, może je sprzedać na zasadzie net-billingu. Dotyczy to instalacji o mocy do 50 kWp.

  Nie tylko korzyści finansowe

  Zainstalowanie fotowoltaiki w biurze może przynieść wiele korzyści. To nie tylko wymierne oszczędności finansowe, ale przede wszystkim ochrona środowiska oraz niezależność energetyczna. Przekłada się to również na poprawę wizerunku firmy.

  Inwestowanie w zrównoważone rozwiązania energetyczne, takie jak fotowoltaika, może poprawić wizerunek firmy w oczach klientów, partnerów i pracowników. Przedsiębiorstwa, które dbają o środowisko i dążą do redukcji swojego wpływu na planetę, są postrzegane jako bardziej odpowiedzialne i innowacyjne. Obecnie jest to bardzo doceniane zwłaszcza w oczach zagranicznych inwestorów, szukających dla siebie nowych rynków.

  Jak oszczędzać prąd w biurze? Podsumowanie

  Jeśli chcesz wiedzieć, jak oszczędzać prąd w biurze, dzięki zielonej energii, skontaktuj się z ekspertami Da Vinci Green Energy. Instalacja PV oraz wprowadzenie nowych zasada funkcjonowania przestrzeni biurowej na pewno przyniesie rezultaty, jakich oczekuje każdy przedsiębiorca, który chce zoptymalizować koszty utrzymania.