fotowoltaika zimą

Fotowoltaika zimą – czy działa? Ile mocy produkują panele zimą?

19 sierpnia, 2022 |

Inwestycja w OZE stanowi zabezpieczenie domu przed coraz większymi cenami prądu. Tylko w roku 2022 rachunki za energię elektryczną wzrosły nawet o 37%! Tym bardziej nie dziwi fakt, że coraz więcej osób szuka alternatywnych rozwiązań i decyduje się na montaż paneli PV. Według autorskiego wskaźnika PVPI stworzonego przez ekspertów Da Vinci Green Energy, taka inwestycja zwróci się już po 3,2 roku! Pojawiają się jednak głosy, że fotowoltaika zimą jest nieopłacalna – jednak to mit, który należy obalić.

Co wpływa na wydajność fotowoltaiki?

Klimat, jaki panuje w Polsce, jest przyjazny dla osób, które chcą zainwestować w panele fotowoltaiczne. Taka instalacja działa przez cały rok, a jej wydajności nie powinno się łączyć z liczbą słonecznych dni (słońce świeci codziennie, bywa jedynie przysłonięte chmurami). Fotowoltaika zimą działa na takich samych zasadach jak latem, warto też pamiętać, że panele nie lubią wysokich temperatur, więc zimowy słoneczny dzień może dawać najlepsze warunki do produkcji prądu. 


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️️


Najczęściej przyjmuje się, że 1 kWp instalacji PV w ciągu roku produkuje około 1000 kWh energii, choć na ostateczne wyniki wpływają takie czynniki jak:

  • nasłonecznienie, które w naszym kraju nie rozkłada się równomiernie – nie jest więc obojętne, jak zostaną skierowane panele;
  • długość dnia, ponieważ im jest on krótszy, tym mniej promieni słonecznych dociera do instalacji, przez co spada jej wydajność;
  • kąt nachylenia względem gruntu – idealne nachylenie wynosi od 35 do 38 stopni;
  • orientacja względem południa;
  • jakość paneli oraz zastosowanych komponentów – warto stawiać na takie firmy jak Da Vinci Green Energy, które wybierają sprzęt renomowanych producentów oraz najnowsze technologie;
  • odpowiednie utrzymanie instalacji PV.
Przeczytaj:  Dach z paneli fotowoltaicznych – czy warto, ile kosztuje?

Fotowoltaika zimą – działanie, uzysk energii

Ze względu na krótszy dzień instalacja może produkować mniej energii, jednak inwestorzy nie muszą obawiać się, że fotowoltaika zimą będzie bezużyteczna. Drugim czynnikiem osłabiającym jej wydajność będzie zalegający śnieg. Jednak jeśli kąt nachylenia paneli zostanie odpowiednio ustawiony, przy standardowych opadach nie powinien stanowić większego problemu. Uzysk energii zależy od mocy instalacji fotowoltaicznej. Można jednak przyjąć, że fotowoltaika zimą w ciągu miesiąca może wyprodukować średnio 33,43 kWh (z 1 kWp).


Zamów darmową konsultację






    📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


    Czy można usprawnić działanie paneli PV zimą?

    Aby maksymalnie wykorzystać moc swojej instalacji fotowoltaicznej, na pewno warto zadbać o jej optymalne ustawienie. Szacuje się, że największy uzysk jest z paneli skierowanych na południe. Alternatywne rozwiązanie stanowi ułożenie modułów w kierunku wschód-zachód, natomiast nie poleca się ustawiania ich ku północy. Oprócz tego należy pilnować, by na panelach nie zalegała zbyt gruba warstwa śniegu. Jak wspominaliśmy, większość jest ustawiona tak, by oczyszczały się samoczynnie, jednak zbyt duże opady mogą to uniemożliwić. Warto również zainteresować się systemem nadążnym, który ustawia najkorzystniejszą pozycję paneli fotowoltaicznych względem słońca zgodnie ze wskazaniami GPS. 


    📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


    Jak korzystać z tańszej energii zimą?

    Faktem jest, że fotowoltaika zimą generuje mniej energii niż latem. Jednak powstałe wtedy nadwyżki mogą zostać wykorzystane w późniejszym terminie. Trafiają one bowiem do sieci energetycznej, skąd można je odzyskać (do 80%). Takie rozwiązanie dotyczy jednak tylko osób, które założyły instalację przed 31 marca 2022 r. Obecnie następuje rozliczenie na zasadzie net-billingu – prosument odsprzedaje energię do sieci po cenach hurtowych, później może je nabyć po cenach detalicznych. Można również zdecydować się na przydomowy magazyn energii.

    Obawy, że fotowoltaika zimą przestanie spełniać swe zadania, są płonne. Aby jej efektywność była jak najwyższa, warto skontaktować się ze specjalistami Da Vinci Green Energy, którzy dobiorą optymalne rozwiązanie, pozwalające w pełni korzystać z właściwości energii słonecznej.

    Przeczytaj:  Fotowoltaika off-grid – co to jest, czy się opłaca, czy musi być podłączona do sieci?