panele fotowoltaiczne

Zielona energia. Jak działają ekologiczne źródła energii?

12 lutego, 2022 |

Zielona energia i fotowoltaika to terminy, które wybrzmiewają dość często w ostatnim czasie, zwłaszcza w kontekście postępujących zmian klimatycznych, zanieczyszczenia środowiska i rosnących cen za energię. Co oznaczają? Jak wygląda na tym tle przyszłość energii elektrycznej? Sprawdźmy!

Rozwój przemysłu i nowych technologii, wzrost konsumpcjonizmu czy nieustanna konieczność podnoszenia poziomu życia sprawiły, że energia jest niezbędna na każdym kroku, a rządy zobligowane są do zaspokajania tych potrzeb. Ponad 60 proc. energii na świecie jest pozyskiwane w zakładach spalających węgiel kamienny, brunatny, gaz ziemny oraz pochodne ropy. Wraz z nowymi wyzwaniami i problemami XXI wiek przyniósł pytania o dalsze losy energetyki. Przyczyny to m.in. malejące zasoby paliw kopalnych i rosnące koszty ich pozyskiwania, a przede wszystkim niepokojące, nieodwracalne zmiany klimatyczne i postępująca dewastacja środowiska. Tak narodziła się potrzeba poszukiwania alternatywnych sposobów pozyskiwania zielonej energii. To sięganie po rozwiązania, które pomogą zatroszczyć się o naturę, a tym samym o przyszłość nas wszystkich.

Odnawialne źródła energii

OZE oraz zielona energia to określenia bardzo często wykorzystywane zamiennie. Warto jednak poznać niuanse, na które należy zwrócić uwagę. Pierwszy z terminów oznacza po prostu odnawialne źródła (energii) – czyli niewyczerpalne zasoby. Nie ma zagrożenia, że któregoś dnia ich zabraknie. Zalicza się do nich:

  • wiatr;
  • promieniowanie słoneczne;
  • biomasę;
  • biogaz.

W podobny sposób wykorzystuje się pływy i prądy morskie, spadek rzek czy rozkład szczątków roślinnych i zwierzęcych. Zielona energia” to też określenie procesów, które nie powodują wydzielania szkodliwych substancji. Prąd, nazywany ekologicznym, powstaje w miejscach, które wykorzystują w procesie produkcji:


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


  • wiatr;
  • wodę;
  • promieniowanie słoneczne.
Przeczytaj:  Fotowoltaika 10kw – zestaw, ile kosztuje, ile mocy wyprodukuje?

Metody produkowania energii w Polsce

Przed wejściem do UE polityka energetyczna naszego kraju skupiała się na wykorzystywaniu węgla kamiennego i brunatnego. Aż 94 proc. uzyskanej energii pochodziło z tego źródła. Jednak od tego czasu wiele się zmieniło, a udział nowych źródeł (np. promieniowania słonecznego czy wiatru) jako bazy do wytwarzania energii wzrósł do 20 proc. To jedynie początek prognozowanych zmian i inwestycji energetycznych. Krajowy plan na rzecz energii i klimatu na lata 2021–2030 zakłada, że energia z wymienionych źródeł będzie stanowić 21–23% końcowego zużycia energii brutto. Udział węgla w produkcji energii ma się zmniejszyć do 56–60%.


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Jak wykorzystać energię ze słońca?

Dlaczego warto korzystać z energii słonecznej? To naturalne źródło umożliwiające pozyskanie energii bez zanieczyszczania środowiska (poprzez emisję gazów). 


Zamów darmową konsultację





    Co ważne, z rozwiązania mogą korzystać nie tylko klienci indywidualni, lecz także biznesowi. Inwestycja w OZE to niezależność energetyczna i realne oszczędności finansowe w perspektywie kilkudziesięciu lat. Ceny energii rosną i ta tendencja będzie się nadal utrzymywać. Montaż paneli pozwoli uniezależnić się od podwyżek prądu. 

    Korzyści dla firm płynące z proekologicznych działań

    1. Ekologiczne wybory znacznie zwiększają konkurencyjność przedsiębiorstwa i sprawiają, że staje się ono bardziej cenione na rynku, więc wzrasta jego wartość. 
    2. Podmioty decydujące się na korzystanie z energii odnawialnej (panele, pompy ciepła) mogą oczekiwać zwrotu z inwestycji w ciągu kilku kolejnych lat. 
    3. Zachętą mogą być również programy i dotacje, które umożliwiają przeprowadzenie inwestycji. 
    4. Chętni mogą sięgać po pomoc firm przygotowujących wnioski o wsparcie finansowe (np. program finansowania inwestycji o wartości 1 mld złotych prowadzony przez PFR i Bank PKO).
    5. Kontrahenci coraz częściej wybierają partnerów proekologicznych. 

    Farmy wiatrowe jako alternatywny sposób produkcji energii elektrycznej

    Ekologiczna energia to także wykorzystywanie siły wiatru. Co ciekawe, możliwe jest postawienie przydomowej elektrowni napędzanej wiatrem. Ta opłacalna inwestycja dla osób, które potrzebują ciągłych dostaw prądu i muszą pomyśleć o własnym źródle zasilania. Inwestorzy mogą liczyć na dofinansowanie – dotację lub nisko oprocentowany kredyt czy leasing. Szacuje się, że turbiny wiatrowe mogą wytworzyć większą ilość energii niż potrzeba do montażu, demontażu i eksploatacji turbin (nawet 40–70 razy więcej). Warto zaznaczyć, że na świecie wiatr jest drugim najpopularniejszym źródłem pozyskiwania energii – w Polsce to 40–45% (w zależności od “wietrzności” roku) prądu pozyskanego z naturalnych źródeł.

    Przeczytaj:  PVPI - wskaźnik PV Profitability Index za czerwiec 2022

    Energia z wody

    Nacisk na rozwój alternatywnych sposobów produkcji prądu prowadzi do wykorzystywania również wody, która zajmuje ponad 70 proc. powierzchni naszej planety. Aby pozyskać energię wodną wykorzystuje się:

    • pływy będące efektem grawitacji;
    • fale morskie;
    • prądy morskie;
    • energię termiczną mórz i oceanów;
    • dyfuzję pojawiającą się przy różnicy stężeń;
    • energię płynącej rzeki.

    W Polsce w ten sposób pozyskuje się 1,5% energii. Wśród elektrowni te wodne zajmują trzecie miejsce – w 2020 roku ich łączna moc wynosiła 974,1 MW. Na rynku europejskim w czołówce znajduje się przede wszystkim Szwecja. Najważniejszymi źródłami OZE w tym kraju jest energia wodna – produkuje się jej aż 6 razy więcej niż w Polsce. W Szwecji funkcjonuje ok. 2000 elektrowni wodnych. Szwecja wykorzystuje doskonałe warunki naturalne, np. dużą ilość wartkich rzek. 

    Największymi światowymi zasobami energii wodnej mogą pochwalić się Brazylia, Kanada, Chiny, Rosja, Indie, USA.

    Czym są czyste technologie węglowe?

    Choć udział OZE i zielonej energii wzrasta z roku na rok, miks energetyczny wciąż opiera się na wydobywanym i przetwarzanym węglu. Postępująca degradacja środowiska i nieodwracalne zmiany odpowiadające za globalną katastrofę sprawiły, że opracowano projekt tzw. czystych technologii węglowych (CTW). Zamiarem jest zmodyfikowanie metod generowania energii ze spalania węgla w całym łańcuchu, od wydobycia i przetworzenia, aż po utylizację. PGE również przystąpiło do Polskiej Platformy Czystej Energetyki Węglowej, której celem jest zmniejszanie emisji szkodliwego CO2 do atmosfery.

    Gdzie się zgłosić, gdy chcesz korzystać z zielonej energii?

    Coraz więcej osób zastanawia się nad skorzystaniem z alternatywnych sposobów wytwarzania energii. Wśród rozwiązań cieszących się największym zainteresowaniem są instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła. Jeśli wciąż nie wiesz, co wybrać, wahasz się, czy dana metoda jest dla Ciebie, skontaktuj się z nami. Nasze rozwiązania cechuje bezpieczeństwo, wysoka jakość, elastyczność, dopasowanie do indywidualnych potrzeb, kompleksowość. Podpowiadamy, doradzamy, instalujemy i dbamy, by korzyści z alternatywnych sposobów wytwarzania energii były jak największe.

    Przeczytaj:  Fotowoltaika niskonapięciowa – co to jest? Opinie i działanie

    Dlaczego warto instalować fotowoltaikę i kto może pomóc?

    Instalacja fotowoltaiczna jest praktycznie bezobsługowa, ale – jak o wszystko – trzeba o nią dbać np. przeprowadzając okresowe przeglądy. Warto o tym pamiętać, wybierając firmę oferującą panele fotowoltaiczne. Jeśli chcesz korzystać z ekologicznego źródła energii, ale nie masz pewności co do opłacalności inwestycji, skorzystaj z naszego wsparcia. W Da Vinci Green Energy zajmujemy się nie tylko projektowaniem i montażem, ale doradztwem i pomocą w zdobyciu finansowania i załatwieniu formalności. Choć wprowadzone od kwietnia 2022 roku zmiany oznaczają koniec ery prosumenta, fotowoltaika nie przestaje się opłacać i wciąż jest sposobem na uniezależnienie się od wzrostów cen prądu. Co więcej, możesz liczyć na tańszą instalację (nawet ok. 20 proc.) i szybszy zwrot z inwestycji. Jednocześnie masz możliwość skorzystania z programów dofinansowania, co znacznie ułatwia sfinalizowanie inwestycji.

    <— Powrót do BLOGA