Piec elektryczny do fotowoltaiki

Jaki piec elektryczny do fotowoltaiki wybrać? Co wziąć pod uwagę?

27 kwietnia, 2022 |

Ogrzewanie elektryczne może być wygodnym i efektywnym rozwiązaniem, a szczególnie wtedy, gdy połączy się taką inwestycję z instalacją fotowoltaiczną. Jaki piec elektryczny do fotowoltaiki będzie najlepszy? Na co zwrócić uwagę, wybierając takie źródło ciepła?

Rachunki za prąd są coraz wyższe, a energia elektryczna nieustannie drożeje, dlatego  w pierwszej chwili pomysł montowania w domu kotła elektrycznego może wydawać się ryzykowny. Perspektywa się jednak zmieni, gdy taki piec połączysz z panelami fotowoltaicznymi. Wtedy możesz zasilać kocioł energią elektryczną, którą sam wyprodukujesz, dlatego warto sprawdzić, jaki piec elektryczny z fotowoltaiką opłaca się najbardziej. Zanim przejdziemy do tej kwestii, przybliżymy przykłady. Warto odpowiedzieć na pytanie, od czego zależy ilość energii, jaka jest potrzebna do ogrzania domu.

Instalacja grzewcza – ile energii do ogrzewania domu?

Aby skutecznie ogrzać dom, trzeba określić jego zapotrzebowanie na energię cieplną. To pozwoli dobrać źródło ciepła odpowiedniej wielkości. Jak zatem określić, ile energii potrzebuje dane gospodarstwo domowe? Aby dobrać odpowiedni kocioł elektryczny do fotowoltaiki, trzeba uwzględnić różne aspekty, np.:

 • wielkość powierzchni, jaką trzeba będzie ogrzać;
 • termoizolację budynku i zdolność do akumulowania przez niego ciepła;
 • wielkość grzejników;
 • liczbę domowników.

Przyjmijmy, że masz dom o powierzchni 150 m², gdzie zapotrzebowanie na moc cieplną to 60 W/m2, a w budynku mieszka trzyosobowa rodzina zużywająca średnio 40 litrów ciepłej wody. Do jej podgrzania potrzebna jest energia 300 W. Jaką moc powinien mieć piec elektryczny do ogrzewania domu i c.w.u.? Obliczysz ją, dodając następujące wyniki działań:


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


 • 150 m2 x 60 W/m2 = 9000 W;
 • 300 W x 3 = 900 W.
Przeczytaj:  Zielona energia. Jak działają ekologiczne źródła energii?

Dodasz zatem 9000 W do 900 W i otrzymujesz 9900 W. Odpowiedni piec powinien mieć moc co najmniej 9,9 kW. Oczywiście takie obliczenia pozwalają określić zapotrzebowanie na energię cieplną tylko w przybliżeniu, ale to daje już pewne wytyczne. Zanim odpowiemy na pytanie, jaki piec elektryczny do fotowoltaiki będzie odpowiedni, przybliżymy charakterystykę kotła elektrycznego.


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Kocioł elektryczny – czym jest?

Ogrzewanie wody i domu za pomocą centralnego ogrzewania wymaga odpowiedniego źródła. Dużo mówi się i pisze o kotłach gazowych, olejowych czy o piecach węglowych, ale ostatnio także nie brakuje zwolenników pieców elektrycznych. Czym są takie urządzenia? Przede wszystkim to kotły, które nie wymagają ani paliwa stałego, ani płynnego, ani tym bardziej gazowego. W przypadku rozwiązania elektrycznego potrzebny jest tylko prąd. Oczywiście zastosowanie kotła elektrycznego potrzebuje również (podobnie jak w przypadku innych pieców) centralnego ogrzewania i instalacji c.w.u. Jednak taki kocioł jest bezobsługowy, więc nie trzeba przygotowywać opału i go magazynować. Można zatem napisać również o wysokim komforcie dzięki zastosowaniu takiego źródła ogrzewania.


Zamów darmową konsultację

  Piec elektryczny – ile kosztuje ogrzewanie domu prądem?

  Każdy ma zapewne świadomość, jak mocno rosną rachunki za prąd w ostatnich latach. Niestety nic nie wskazuje na to, żeby miało być taniej. Nic dziwnego, że wielu Polaków szuka źródła energii, które będzie tanie, ale jednocześnie efektywne. Ogrzewanie prądem pozornie nie wydaje się w tej sytuacji najlepszą opcją. Czy tak jest rzeczywiście? Sprawdźmy.

  1. Przyjmijmy, że dom ma dobrą izolację cieplną i powierzchnię 120 m². 
  2. Zużycie energii c.o. w takim budynku to ok. 8400 kWh rocznie, natomiast zużycie energii c.w.u. przy czteroosobowej rodzinie to ok. 2900 kWh rocznie. 
  3. Przy taryfie energetycznej G11 (przez całą dobę taka sama cena) użytkowanie pieca elektrycznego będzie kosztowało rocznie ok. 7000 zł, a przy taryfie G12 (taryfa dzienna i nocna) – 6100 zł rocznie.
  Przeczytaj:  Fotowoltaika off-grid – co to jest, czy się opłaca, czy musi być podłączona do sieci?

  Zużycie prądu nie jest zatem małe. Nie można jednak od razu spisywać na straty ogrzewania elektrycznego domu. To rozwiązanie może być energooszczędne przy połączeniu go z panelami fotowoltaicznymi.  W naszym przykładzie wystarczy już instalacja fotowoltaiczna o mocy 10 kWp, aby koszt eksploatacji kotła elektrycznego obniżyć do kwoty 2700 zł rocznie.

  Piec elektryczny do ogrzewania domu i fotowoltaika – zalety

  Elektryczne ogrzewanie z fotowoltaiką ma takie zalety jak:

  • jest czyste i ekologiczne:
  • bezobsługowa praca i komfortowa temperatura;
  • niższe koszty ogrzewania domu dzięki panelom PV;
  • brak przyłączy gazowych jak przy piecu gazowym i konieczności budowy kominów;
  • możliwość stosowania w nowych i starych budynkach;
  • współpraca z ogrzewaniem podłogowym.

  Jaki piec elektryczny do fotowoltaiki?

  Jaki piec elektryczny do fotowoltaiki okaże się optymalny? Na rynku znajdziesz trzy rodzaje elektrycznych pieców i właściwie każdy z nich może współpracować z fotowoltaiką:

  • jednofunkcyjny – przeznaczony tylko do instalacji centralnego ogrzewania (jedynie do ogrzewania pomieszczeń). Nie ma tu wbudowanego zbiornika na wodę, a małe wymiary sprawiają, że można bez problemu zamontować w każdym pomieszczeniu;
  • dwufunkcyjny – pozwala podgrzewać prądem zarówno pomieszczenia (instalacja c.o.), jak i uzyskiwać ciepłą wodę użytkową. Potrzebny jest tu dodatkowy zbiornik do magazynowania podgrzanej wody. Taki piec wymaga więcej miejsca;
  • akumulacyjny – akumuluje ciepło, podgrzewając czynnik grzewczy, ale i c. w.u., gdy fotowoltaika produkuje najwięcej energii. Ciepło jest magazynowane przez taki piec, a potem oddawane.

  Kocioł elektryczny czy pompa ciepła – w co warto zainwestować?

  Kocioł elektryczny pozwala łatwo i wygodnie uzyskać energię do ogrzewania i wody użytkowej, ale opłacalność tego rozwiązania jest wątpliwa przy rosnących cenach prądu. Sytuacja zmienia się jednak, gdy zasilisz instalację grzewczą z fotowoltaiki. Wówczas rzeczywiście będzie taniej. Prawda jest jednak taka, że ogrzewanie piecem elektrycznym jest i tak mniej opłacalne niż zamontowanie pompy ciepła. W elektrycznym źródle potrzeba tyle samo prądu do zasilania, ile ma zostać wygenerowanej energii. Zapotrzebowanie domu na energię cieplną rzędu 15 000 kWh sprawia, że piec zużyje aż 15 000 kWh energii elektrycznej, podczas gdy pompa ciepła pobierze jedynie ok. 5000 kWh potrzebnych do napędzania sprężarki.

  Przeczytaj:  PVPI – wskaźnik PV Profitability Index za kwiecień 2023

  Jakie rozwiązania ekologiczne są godne uwagi?

  Jak mówi Robert Rajkowski, ekspert z Da Vinci Green Energy, przy piecu elektrycznym taka instalacja musi być i tak większa niż w przypadku zamontowania pompy ciepła. To oznacza nie tylko wyższy koszt instalacji przy ogrzewaniu elektrycznym, ale również niebezpieczeństwo, że zabraknie miejsca na dachu na większą liczbę paneli słonecznych. Jak wskazuje specjalista, w takim przypadku konieczne jest umieszczenie paneli na gruncie, więc pompa ciepła okaże się korzystniejszym rozwiązaniem.

  Piec elektryczny jest wygodny, ale jego eksploatacja jest droga. Koszt można obniżyć dzięki połączeniu z instalacją fotowoltaiczną. Jeśli nadal zastanawiasz się, jaki piec elektryczny do fotowoltaiki wybrać, skieruj swoją uwagę w stronę mniejszych, ale wydajnych pomp ciepła. O wiele lepiej sprawdza się bowiem połączenie pompy ciepła i instalacji PV.

  źródła:

  1. https://optimalenergy.pl/aktualnosci/fotowoltaika/jaki-piec-do-fotowoltaiki/
  2. https://kospel.pl/images/wykres_koszty_eksploatacji_kotla_elektrycznego.jpg
  3. https://otwartaenergia.pl/pompa-ciepla-czy-piec-elektryczny-co-wybrac/

  <— Powrót do BLOGA