pompy ciepła do domu 100m2

Pompa ciepła do domu 100m² – cena i najważniejsze informacje

18 kwietnia, 2022 |

Ogrzewanie domu jednorodzinnego to często duży problem. Do dyspozycji są różne rozwiązania, ale coraz częściej stawia się na OZE. Coraz popularniejsza jest instalacja pompy ciepła. Sprawdź, jaki jest koszt pompy ciepła do domu 100m²!

Polacy chcą coraz częściej ogrzewać domy ekologicznie, ale przede wszystkim tanio. Nie powinna zatem dziwić rosnąca popularność pompy ciepła do ogrzewania. Według Polskiej Organizacji Rozwoju Pomp Ciepła (PORT PC) od 2017 roku liczba sprzedanych pomp ciepła wzrosła pięćdziesięciokrotnie, cały rynek pomp wzrósł o 66%, a liczba budynków ogrzewanych pompami – o 80%. Czy koszt pompy ciepła do domu 100m² jest wysoki? Czy da się zmniejszyć wydatki poprzez dofinansowania? Poznaj rzetelne dane i dowiedz się, czy takie rozwiązanie się opłaca!

Czym jest pompa ciepła do domu?

Zanim napiszemy, jaki jest koszt pompy ciepła do domu 100m², należy wyjaśnić, czym w ogóle jest takie urządzenie. Pompa ciepła pobiera energię cieplną z otoczenia – może to być powietrze, woda, grunt. Następnie ta energia z otoczenia z udziałem sprężarki zasilanej prądem jest wykorzystywana do ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej, a latem  – do chłodzenia (pracuje jak klimatyzacja w odpowiednich warunkach). Pompa ciepła to element systemu, na który się składa:

 • źródło dolne (powietrze, grunt, woda);
 • pompa ciepła dla domu;
 • źródło górne (instalacja grzewcza).  

Ogrzewanie domu 100 m² pompą ciepła – dlaczego warto?

Rynek pomp ciepła rozwija się w Polsce niezwykle dynamicznie (najszybciej w Europie!). Z raportu PORT PC można się dowiedzieć, że w 2021 roku Polacy zainstalowali ponad 90 tys. takich urządzeń. Stąd tak duża popularność takiego rozwiązania?


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Przeczytaj:  Pompy ciepła a ogrzewanie tradycyjne. Czy warto stawiać na nowoczesne rozwiązania? 

–  Montaż pompy ciepła ma naprawdę wiele zalet. To rozwiązanie ekologiczne, bo pompa nie emituje żadnych spalin i jest także wygodna, ponieważbo praktycznie wie bezobsługowa. Użytkowanie będzie bezpieczne, ponieważ pompa nie wymaga żadnego paliwa. Jeśli chodzi o zalety ekonomiczne, to dzięki montażowi pompy ciepła, otrzymujesz tani sposób ogrzewania, a oprócz tego rośnie wartość domu – zwraca uwagę ekspert z Da Vinci Green Energy Robert Rajkowski. – Bardzo istotną rolę odgrywa jednak jakość pompy powietrznej lub innego rodzaju urządzenia tego typu. Nie bez znaczenia jest wybór dobrego dostawcy. Zyskasz dzięki temu gwarancję, że elementy systemu generowania energii do ogrzewania będą działały długo, bezproblemowo i efektywnie – podkreśla ekspert. Zanim odpowiemy na pytanie, jaki jest koszt pompy ciepła do domu 100 m², przybliżymy dane na temat popularności poszczególnych typów urządzeń.


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Jaka pompa ciepła do domu jest najpopularniejsza?

Wspomnieliśmy już, że w 2021 roku Polacy zainstalowali w swoich domach ponad 90 tys. sztuk pomp ciepła do ogrzewania budynku. Na rynku dostępny jest następujący rodzaj pompy ciepła:

 • gruntowa pompa ciepła;
 • powietrzna pompa ciepła (pompa ciepła powietrze-woda lub powietrze-powietrze);
 • wodna pompa ciepła.

Praktycznie od 2018 roku najpopularniejsza w naszym kraju jest pompa ciepła powietrzna. Cztery lata temu przewaga takich pomp na rynku była jeszcze niewielka – w 2018 roku sprzedano 10 600 sztuk, ale w 2021 roku było ich już 82 tys. sztuk. Prawie 16% spośród montażów dotyczyło domu o powierzchni 100 m², a 30% – domu 200 m². 

Ogrzewanie domu pompą ciepła – na co zwrócić uwagę?

Zanim podejmie się decyzję o wyborze konkretnej pompy ciepła, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Skoncentruj się przede wszystkim na:

 • przeznaczeniu pompy ciepła (źródło ogrzewania budynku, do ogrzewania ciepłej wody użytkowej);
 • dolnym źródle ciepła (grunt, powietrze);
 • powierzchni domu;
 • rodzaju i jakości izolacji cieplnej domu;
 • liczbie domowników;
 • rocznym zużycie wody przez mieszkańców;
 • lokalizacji budynku i średnich temperaturach;
 • mocy pompy ciepła;
 • wartości COP (współczynnik efektywności);
 • górnym źródle ciepła (ogrzewanie podłogowe, grzejniki, klimakonwektory)
Przeczytaj:  Koszt pompy ciepła do domu 200 m² – cena i parametry

Jaka moc pompy ciepła do domu 100 m²?

Dobór pompy ciepła do domu 100 m² musi uwzględniać odpowiednią jej moc do użytkowania dla danego gospodarstwa domowego. To niezwykle istotna kwestia. Pomoc w tym zakresie można uzyskać w firmie, która oferuje usługi sprzedaży i montażu pompy ciepła. Da Vinci Green Energy  (my wspieramy kompleksowo naszych klientów w całym procesie instalacji).

Ekspert powinien pomóc w wyborze mocy pompy ciepła, choć poglądowo można wcześniej samemu także oszacować jej moc. Należy kierować się następującym wzorem:


Zamów darmową konsultację

  powierzchnia domu w m² x zapotrzebowanie energetyczne w W/m² = moc pompy ciepła w kW

  Przyjmuje się, że dla nowego domu zapotrzebowanie na energię wynosi od 40 do 50 W/m². Moc pompy ciepła do domu o powierzchni 100 m² wyniesie zatem:

  100 m² x 50 W/m² = 5 kW

  Moc trzeba zwiększyć, jeśli planujesz również ogrzewanie c.w.u. Przyjmuje się, że średnie zużycie energii na ten cel wynosi 250 W na osobę. W przypadku czteroosobowej rodziny należy zatem doliczyć dodatkowy 1 kW i analogicznie postępować przy innej liczbie mieszkańców gospodarstwa domowego.    

  Jaki koszt pompy ciepła do domu 100m²?

  Koszt pompy ciepła z montażem w domu jednorodzinnym o powierzchni 100 m² wynosi średnio ok. 25–30 tys. zł. Podkreślamy, że to średni koszt. Zakup samej pompy ciepła może oznaczać wydatek rzędu 20–50 tys. zł w zależności od:

  • producenta (warto stawiać tylko na najlepsze marki);
  • mocy urządzenia i jego funkcji (ogrzewanie domu lub dodatkowo wody użytkowej);
  • typu (split, monoblock). 

  Do tego trzeba doliczyć niezbędne akcesoria (np. zbiornik c.w.u., materiały montażowe) i prace związane z montażem (transport, przygotowanie, instalacja, sprawdzenie poprawności działania i szczelności, montaż kotłowni, szkolenie itd.). Taka inwestycja zwróci się jednak nawet w 4 lata.

  Dotacja i ulga na pompę ciepła

  Znasz już koszt pompy ciepła do domu 100 m². Jednak pamiętaj, że dzięki dotacji i uldze można zredukować koszt instalacji pompy ciepła. Takie możliwości daje na przykład program Czyste Powietrze. Jeśli montujesz pompę ciepła w domu jednorodzinnym, możesz liczyć nawet na 25 tys. zł. Gdy dodatkowo inwestor zdecyduje się na instalację fotowoltaiczną, kwota dotacji może wzrosnąć do 30 tys. zł.

  Przeczytaj:  Moc nominalna pompy ciepła – czym jest i na co wpływa?

  Oprócz dotacji można skorzystać również z tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Kwota odliczenia od podatku nie może przekroczyć 53 tys. zł (w przypadku małżonków to 106 tys. zł) w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych, w tym zakupu i montażu pompy ciepła.

  Finansowanie kredytem i leasingiem pomp ciepła

  Dotacja jest wypłacana już po zrealizowaniu inwestycji. Jeśli ktoś potrzebuje już wcześniej uzyskać finansowanie zakupu i montażu pompy ciepła, powinien wziąć pod uwagę kredyt. Obecnie banki chętnie udzielają wsparcia finansowego na instalacje OZE. Można udać się bezpośrednio do banku lub skorzystać np. z naszego pośrednictwa Da Vinci Green Energy– pomagamy w uzyskaniu kredytu z Alior Banku lub Santander Consumer Banku.

  Przedsiębiorcy planujący inwestycję w pompę ciepła, mogą również korzystać z leasingu, co jest szczególnie korzystne pod względem podatkowym (np. Master Leasing, BZWBK Leasing).

  Jaki jest koszt ogrzewania pompą ciepła domu 100 m²?

  Na koniec warto jeszcze wyjaśnić, jaki może być koszt ogrzewania domu o powierzchni 100 m². Poniżej przedstawiamy trzy warianty dla takiej wielkości budynku przy założeniu, że mieszka tam czteroosobowa rodzina i pompa ogrzewa także c.w.u.:

  • dom modernizowany – roczne zużycie energii: 5 151 kWh, roczne koszty ogrzewania budynku: 3 194 zł;
  • dom nowy – roczne zużycie energii 3 636 kWh, roczne koszty ogrzewania budynku: 2 254 zł;
  • dom energooszczędny – roczne zużycie energii 2 121 kWh, roczne koszty ogrzewania budynku: 1 314 zł.

  Sprężarka pompy ciepła jest zasilana energią elektryczną. Powyższe koszty można znacznie zredukować, łącząc pompę z instalacją fotowoltaiczną i przy okazji otrzymać wyższą dotację.

  Koszt pompy ciepła do domu 100m² może wydawać się wysoki, ale zwraca się średnio w ciągu 4 lat. Pamiętaj, by zwrócić uwagę na jakość montowanych urządzeń,. Oszczędzanie na jakości nie jest dobrym krokiem, jeśli chcesz, aby pompa ciepła była efektywna i służyła przez wiele lat.