Pompa ciepła wysokotemperaturowa

Pompa ciepła wysokotemperaturowa – czym jest, jak działa, ile kosztuje?

4 maja, 2022 |

Pompa ciepła wysokotemperaturowa współpracuje nawet z przestarzałym systemem grzewczym. To alternatywa dla kotłów gazowych, olejowych i pieców węglowych. Zmienia się główne źródło ciepła, a instalacja ogrzewania pozostaje. Sprawdź, kiedy wymiana się opłaca!

Pompa ciepła podgrzewa wodę do centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej (CWU) do maksymalnie ok. 65°C. Tego typu urządzenia wykorzystują głównie źródła energii odnawialnej – najczęściej powietrze. Do prawidłowego działania pompy używa się czynnika chłodniczego i układu obiegu ciepła. Roczny koszt ogrzewania domu o powierzchni 150 m² takim systemem to ok. 1600–2160 złotych. Cena samego urządzenia zależy od wielu czynników i wynosi ok. 40000–45000 zł. Do tego trzeba doliczyć ok. 25–40 tys. zł na montaż i pozostałe, niezbędne elementy systemu. Czy zakup tego rodzaju pompy jest opłacalny? 

Wysokotemperaturowa pompa ciepła łączy się z tradycyjnym grzejnikiem

Większość reklamowanych pomp ciepła powietrze-woda podłącza się do niskotemperaturowych urządzeń grzewczych. Takich, których optymalna temperatura ciepłej wody użytkowej i ciepłej wody centralnego ogrzewania wynosi ok. 35–45°C. Montuje się je przede wszystkim w nowo budowanych obiektach. Natomiast pompy ciepła wysokotemperaturowe służą przede wszystkim do modernizacji systemów z grzejnikami, które potrzebują temperatury ok. 50–58°C do uzyskania oczekiwanej efektywności cieplnej.

Co warto wiedzieć o takich urządzeniach?

Takie pompy są oczywiście bardziej ekologiczne i opłacalne od spalania paliw, ale będą też droższe w eksploatacji od urządzeń niskotemperaturowych. Użytkowanie wysokotemperaturowej pompy ciepła kosztuje ok. 30% więcej. Jednak zwykle nie ma konieczności wymiany rur czy grzejników. Co robią producenci, by obniżyć koszty eksploatacji swoich produktów? W nowoczesnych pompach ciepła wysokotemperaturowych stosuje się następujące rozwiązania:


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


 • łagodny rozruch sprężarki;
 • sprawna grzałka elektryczna – służy jako alternatywne źródło ciepła, uruchamiane tylko w razie pilnej potrzeby. Wiele pomp ciepła wysokotemperaturowych w ogóle nie potrzebuje elektrycznego dogrzewania;
 • technologia EVI (ang. Enhanced Vapor Injection) – zaawansowany wtrysk pary, który podwyższa ciśnienie czynnika chłodzącego na wyjściu. W ten sposób do podgrzewania wody potrzeba mniej mocy;
 • oczyszczanie wody w obiegu systemu;
 • moduły obniżające zużycie energii elektrycznej;
 • podzespoły niezbędne do połączenia pompy z instalacją fotowoltaiczną.
Przeczytaj:  Na czym polega chłodzenie za pomocą pompy ciepła? Jak działa klimatyzacja z użyciem urządzeń grzewczych?

Powietrzna pompa ciepła wysokotemperaturowa pracuje nawet przy niskiej temperaturze na zewnątrz

Niektóre modele są w stanie podgrzewać nośnik cieplny do ponad 75°C i utrzymują taką temperaturę wody zasilającej nawet podczas siarczystych mrozów. Granica stałej efektywności energetycznej wysokotemperaturowych pomp ciepła przy niskiej temperaturze zewnętrznej sięga -15°C, a w przypadku części urządzeń nawet sporo poniżej -20°C. Ok. 65–80% energii termicznej wytwarzanej przez pracę pompy ciepła typu wysokotemperaturowego może pochodzić z dolnego źródła, czyli dosłownie „z powietrza” lub gruntu. 


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Zamów darmową konsultację


  Jakie jeszcze parametry techniczne mają duże znaczenie? Jedną z kluczowych kwestii jest wartość COP – czyli współczynnik wydajności pompy ciepła. Określa on, ile ciepła z dostarczonej energii wytworzy urządzenie. Na przykład sprzęt z COP 5 przekształci 1 kW energii elektrycznej w 5 kW energii cieplnej.

  Propan R290 to najczęściej stosowany czynnik chłodniczy w wysokotemperaturowych pompach ciepła

  Sposób działania urządzeń można uznać za odwróconą zasadę pracy lodówek. Pompa pobiera ciepło z zewnątrz i przekazuje do środka. Do tego potrzeba wydajnej sprężarki, nośników energii termicznej i obiegu chłodniczego. W dużej części urządzeń stosuje się propan o czystości 99,5%, oznaczany symbolem R290. To naturalny i bezpieczny gaz, o stosunkowo niskim współczynniku GWP (potencjale tworzenia efektu cieplarnianego).

  Jeszcze niższe GWP – 2 w porównaniu do 3 wspomnianego propanu – ma sztuczne chłodziwo R410A. Ta substancja syntetyczna może jednak powodować szybsze zużywanie się podzespołów wysokotemperaturowej pompy ciepła. Nie pozwala również na uzyskiwanie tak dużej wydajności pracy systemu grzewczego.

  Pompa ciepła wysokotemperaturowa – od czego zależy cena urządzenia i koszt montażu?

  Ostateczna suma stanowi wypadkową wielu zmiennych, która dla każdego projektu będzie inna. Na początku trzeba sprawdzić parametry związane z ogrzewaniem obiektu, a dopiero potem na ich podstawie wybrać odpowiednią pompę ciepła wysokotemperaturową. Podstawowym kryterium będzie moc urządzenia. W jednym obiekcie będzie potrzeba mniej niż 12 kW, w innym nawet 16 kW może nie wystarczyć. Na cenę wysokotemperaturowej pompy ciepła wpływają również:

  • renoma marki i polityka producenta;
  • poziom niezawodności sprężarki;
  • współczynnik wydajności urządzenia;
  • zakres temperatur potrzebnych do zachowania pełnej sprawności;
  • funkcje dodatkowe (na przykład tryb chłodzenia, kaskadowa kompresja, automatyczne odszranianie, sterowanie za pośrednictwem aplikacji mobilnej, samoczynne dopasowywanie parametrów pracy urządzenia do zmieniającej się pogody).
  Przeczytaj:  Pompa ciepła powietrze-woda – jak działa, czym się charakteryzuje?

  Jak oszacować koszt montażu pompy ciepła (wysokotemperaturowej)?

  Ile będzie kosztował montaż? To również kwestia rozpatrywana indywidualnie dla każdego budynku. Niektórzy producenci i instalatorzy mają na swoich stronach internetowych specjalne kalkulatory, ale wyniki należy traktować jako orientacyjne. Realny koszt montażu wysokotemperaturowej pompy ciepła w twoim domu lub mieszkaniu możesz poznać dopiero po przeprowadzeniu kompleksowego audytu. Na ostateczną cenę wpływają między innymi:

  • poziom złożoności istniejącej instalacji grzewczej;
  • zakres wykonanych prac w lokalu podczas instalacji;
  • efektywność termiczna w modernizowanym budynku i mieszkaniu;
  • rodzaj pompy ciepła wysokotemperaturowej. Urządzenia typu monoblok składają się z jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej, a instalacja modelu typu split wymaga podłączenia dwóch sprzężonych ze sobą jednostek, w których krąży czynnik.

  Eksploatacja systemu grzewczego z pompą ciepła wysokotemperaturową

  Niskie koszty użytkowania i obniżenie rachunków za ogrzewanie to mocne argumenty przemawiające za przeprowadzeniem takiej inwestycji. Przykładowe kwoty, jakie trzeba wyłożyć na utrzymanie różnych systemów, podaliśmy już w pierwszej części artykułu. O czym jeszcze warto wiedzieć? Nowoczesna pompa ciepła wysokotemperaturowa to urządzenie praktycznie bezobsługowe:

  • nie wymaga zasilania żadnym dodatkowym paliwem;
  • można je zaprogramować tylko raz, bez potrzeby wprowadzania powtórnych zmian w ustawieniach;
  • potrzebną temperaturę wody osiąga się szybciej lub równie szybko, jak w tradycyjnych źródłach – piece i kotły;
  • można je podłączyć w zasadzie prawie do każdego rodzaju ogrzewania.

  Instalacja pompy ciepła do ogrzewania domu – którą opcję wybrać?

  Z wielu względów klasyczne systemy grzewcze z pompami ciepła, które bazują na rozwiązaniach nisko- i średniotemperaturowych, w nowych budynkach zwykle opłacają się bardziej. Sytuacja zmienia się, jeżeli możliwości modernizacji i instalacji ogrzewania podłogowego, sufitowego lub wewnątrzściennego są z różnych powodów ograniczone. Pompa ciepła wysokotemperaturowa może – choć nie musi – być najlepszym rozwiązaniem do obniżenia kosztów ogrzewania w starym budownictwie. Wszystko zależy od rodzaju i stanu instalacji grzewczej.

  Przeczytaj:  Jaka pompa ciepła do domu 250m² będzie najlepsza? Co warto wiedzieć o tego rodzaju ogrzewaniu?

  Takie analizy najlepiej przeprowadzać przy wsparciu kompetentnych fachowców. Umów się na spotkanie ze specjalistami Da Vinci Green Energy – przyjedziemy w dogodnym terminie. Pomierzymy, policzymy i powiemy, czy wysokotemperaturowa pompa ciepła będzie opłacalnym rozwiązaniem. Jesteśmy w stanie zaproponować kilka różnych wariantów. Podejmiesz taką decyzję, jaką uznasz za najlepszą.