Jaka pompa ciepła do domu 200 m² sprawdzi się najlepiej?

18 kwietnia, 2022 |

Wiele osób zastanawia się, jaką pompę ciepła wybrać do domu 200 m². Duże znaczenie mają rodzaj urządzenia grzewczego (źródło ciepła), funkcjonalność, obsługa czy gwarancja producenta. Sprawdź, co decyduje o opłacalności i kosztach inwestycji w pompę ciepła!

Moc i cena urządzenia to podstawowe kryteria wyboru dla osób, które już zdecydowały się na zmianę systemu ogrzewania budynku, a teraz szukają najlepszej dostępnej opcji. Pod wieloma względami pompy ciepła są bardziej przyszłościowe niż grzejniki elektryczne, kotły gazowe czy olejowe albo piece na pellet. Nie potrzebują żadnego paliwa, a energię cieplną nie tyle wytwarzają, co odzyskują z tzw. dolnego źródła ciepła. Tylko jaką pompę ciepła wybrać do domu 200 m²? Nie będziemy wskazywać konkretnych modeli, ponieważ zbyt wiele zależy od charakterystyki samego budynku, cech pompy danego producenta, ceny i wielu innych czynników. Eksperci Da Vinci Green Energy wskażą Ci najistotniejsze, na które musisz zwrócić uwagę. Sprawdź, co jest ważne.

Cena i moc pompy ciepła do domu o powierzchni 200 m² to nie wszystko!

Na początek musisz dokładnie ustalić pełne przeznaczenie instalacji. Niektóre sprzęty służą wyłącznie do przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.), inne urządzenia mają znacznie bardziej rozbudowany zakres funkcjonalności. Pompa ciepła do domu 200 m² może wykonywać również zadania związane z:

  • ogrzewaniem podłogowym;
  • chłodzeniem (odwrócenie obiegu sprawia, że układ zaczyna działać jak lodówka);
  • podgrzewaniem c.w.u. 
Przeczytaj:  Pompa ciepła do domu 100m² – cena i najważniejsze informacje

Moc grzewcza wskazuje, jakie zapotrzebowanie na energię termiczną pokryje urządzenie. Zatem jaką pompę ciepła wybrać do domu 200 m²? Najczęściej przyjmuje się, że 10 kW mocy wystarczy do całkowitego pokrycia 50 W/m² zapotrzebowania na ciepło, czyli tyle, ile zwykle mają obiekty o powyższym metrażu. Jednak wiele zależy od dodatkowych czynników, takich jak:


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


  • całkowita efektywność energetyczna budynku;
  • poziom izolacji cieplnej;
  • aktualny poziom sprawności pompy ciepła – współczynnik COP, uwzględniający stosunek pobranej energii elektrycznej do oddanej energii cieplnej;
  • lokalizacja domu (mikroklimat, średnie temperatury zewnętrzne).

Jaka pompa ciepła do domu 200 m² – pozostałe twarde kryteria wyboru

Kryteria twarde to takie, które są obiektywne, mierzalne i najłatwiejsze do bezpośredniego porównania. Kwestia ceny nie wymaga specjalnych tłumaczeń. Parametry techniczne pomp ciepła, świadczące o ich jakości, to jeszcze nie wszystko. Warto uwzględnić dodatkowe dane, do których należą:


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Zamów darmową konsultację






    • moc pompy;
    • waga i wymiary urządzenia;
    • współczynnik COP;
    • zakres temperatury pracy urządzenia;
    • klasa energetyczna;
    • współczynnik SCOP (efektywność w sezonie grzewczym);
    • zapotrzebowanie na moc i rzeczywiste zużycie prądu.

    Dopiero po pełnym roku działania można dokładnie obliczyć realną efektywność całej instalacji ogrzewania domu – mówi Robert Rajkowski, Koordynator ds. Pomp Ciepła w Da Vinci Green Energy. – Współczynnik SPF jest często zbliżony do wartości SCOP danej pompy ciepła, ale nie zawsze się z nim pokrywa. Obrazuje bowiem funkcjonowanie konkretnego egzemplarza w konkretnych warunkach eksploatacyjnych. Te zaś potrafią się zmieniać z roku na rok, z miesiąca na miesiąc.

    Koszt pompy ciepła do ogrzewania 200 m² powierzchni domu

    Na początku sprawa wydaje się prosta. Przeznaczasz określony budżet na instalację i termomodernizację. W koszty wliczasz nie tylko cenę pompy ciepła, lecz także montaż czy inne prace towarzyszące. Tych ostatnich może być całkiem sporo – i to nie licząc remontu czy wymiany elementów instalacji grzewczej. W zależności od tego, jaką pompę ciepła do domu 200 m² wybierzesz, na liście kosztów robocizny pojawią się między innymi:

    • transport na miejsce instalacji;
    • elementy hydrauliczne i elektryczne;
    • prace przygotowawcze w domu i poza nim (np. odwierty);
    • zbiornik na wodę użytkową;
    • sprawdzenie szczelności (np. próby azotem);
    • wstępny rozruch pompy ciepła i szkolenie z zakresu jej użytkowania.
    Przeczytaj:  Wszystko, co warto wiedzieć o pompach ciepła – FAQ

    Gruntowe pompy ciepła są zdecydowanie droższe od urządzeń powietrznych i typu powietrze-woda. Wpływ na cenę urządzenia ma również jego rodzaj. Gruntowe pompy ciepła do domu jednorodzinnego o powierzchni 200 m² będą bardziej kosztowne od sprzętu z kategorii split, choć mogą okazać się też bardziej funkcjonalne. Jeśli weźmiemy pod uwagę metraż i średnie parametry budynków w Polsce, możemy przyjąć, że za dobrze dopasowane urządzenie trzeba zapłacić 10–70 tysięcy złotych. Przedział jest zbyt szeroki, by kierować się wyłącznie cenami.

    Jaka pompa ciepła do domu 200 m² – inne kryteria miękkie

    Kwestie techniczne mocno zawężają wybór, ale wcale nie czynią go oczywistym. Podczas doboru pompy ciepła do potrzeb należy wziąć pod uwagę kilka dodatkowych spraw, ocenianych subiektywnie. Mowa tu o:

    • renomie producenta;
    • jakości usług świadczonych przez dostawców, monterów;
    • długości i zakresie gwarancji;
    • prostocie obsługi (np. obecności modułu Wi-Fi i sterowaniu za pomocą aplikacji mobilnej);
    • stopniu automatyzacji – niektóre pompy ciepła same dostosowują parametry pracy do aktualnych warunków;
    • materiałach użytych do produkcji podzespołów;
    • zabezpieczenia.

    – Da Vinci Green Energy współpracuje z firmami, które zasłużenie cieszą się dobrą opinią w branży – mówi pan Robert – Oferujemy pompy ciepła marek Energy Save, czyli spółki Gorenje, a także OCHSNER. Sprężarki stanowią ich kluczowe elementy. Za produkcję tych istotnych w ogrzewaniu pompą ciepła podzespołów odpowiadają Mitsubishi i Panasonic.

    Optymalizacja kosztów ogrzewania domu pompą ciepła

    Nowoczesny system najlepiej uwzględnić już na etapie projektowania i budowy domu – wtedy wychodzi dużo taniej. Jeśli takie rozwiązanie nie wchodzi w rachubę, warto zainstalować pompę ciepła do domu 200 m² w ramach kompleksowej termomodernizacji. Ulga z tego tytułu może wynieść nawet 106 tysięcy złotych na rodzinę. Istnieje również możliwość pozyskania dotacji na sfinansowanie nowej instalacji grzewczej. Jeśli w jej ramach przeprowadzisz termomodernizację, dofinansowanie pompy ciepła do domu 200 m² może wzrosnąć o kolejne 14 000 zł.

    Przeczytaj:  Koszt pompy ciepła do domu 150m² – zakup i montaż. Koszty ogrzewania domu i chłodzenia gruntową, powietrzną pompą ciepła

    Programy pomocowe rekompensują koszty już poniesione. Najpierw musisz wydać pieniądze i przedstawić faktury, a dopiero potem możesz wnioskować o zwrot pieniędzy. Jeżeli nie stać Cię na taki wydatek, możesz postarać się o kredyt na cele związane z programem Czyste Powietrze. Dzięki Ekologicznemu Funduszowi Poręczeń i Gwarancji możesz liczyć na korzystniejsze warunki, a konsultanci Da Vinci Green Energy pomogą Ci w załatwieniu wszelkich formalności.

    Chcesz wiedzieć z całą pewnością, jaka pompa ciepła do domu 200 m² będzie optymalna? Umów się na spotkanie z naszym doradcą, a wkrótce otrzymasz odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości!