pompa ciepla 150

Koszt pompy ciepła do domu 150m² – zakup i montaż. Koszty ogrzewania domu i chłodzenia gruntową, powietrzną pompą ciepła

11 lipca, 2022 |

Odnawialne źródła energii to przyszłość, a w wielu dziedzinach wręcz wymóg. Warunki techniczne w prawie budowlanym niejako wymuszają korzystanie OZE. Do zainteresowania się fotowoltaiką i pompami ciepła skłaniają też kolejne podwyżki cen prądu, opału i gazu. Nie brakuje też zachęt w postaci dotacji czy bezzwrotnych pożyczek. Ile trzeba wydać, by inwestycja przyniosła jak największe oszczędności w przyszłości? Tylko kompleksowy audyt energetyczny pozwoli dokładnie oszacować koszty pompy ciepła do domu 150m² i każdego innego budynku. Czasami wydatki zamykają się w kwocie ok. 25 tysięcy złotych, w innym przypadku będzie to nawet 100 tysięcy i więcej. Wiele zależy od typu urządzenia oraz efektywności cieplnej obiektu. Sprawdź, co jeszcze ma znaczenie!

Koszt pompy ciepła do domu 150 m² – urządzenie. Cena pompy ciepła zależy m.in. od rodzaju i mocy

Ogrzewanie dzięki OZE ma wiele zalet. Sprzęt praktycznie bezobsługowy, poprawia się stan środowiska naturalnego, a eksploatacja jest zdecydowanie tańsza, niż w przypadku pieców gazowych czy kotłów na paliwa stałe. Pompy ciepła dzieli się na wiele klas, które różnią się przystosowaniem do systemu ogrzewania czy dostępnymi funkcjonalnościami. – Wszystkie urządzenia łączy ogólna zasada działania, czyli pobieranie energii cieplnej z tzw. dolnego źródła i oddawanie jej w źródle górnym, czyli najczęściej w systemie grzewczym domu – tłumaczy Remigiusz Gajoch, Dyrektor Regionalny w Da Vinci Green Energy. – Transport ciepła w układzie napędza sprężarka. Jego źródłem może być powietrze, grunt lub woda. W polskich warunkach klimatycznych, na większości terytorium kraju najbardziej opłacalne są powietrzne pompy ciepła – wyjaśnia Remigiusz Gajoch.


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️️


Przeczytaj:  Pompa ciepła powietrze-woda – jak działa, czym się charakteryzuje?

Systemy z grzejnikami wymagają zastosowania pomp wysokotemperaturowych, z kolei ogrzewanie powierzchniowe (podłogowe, ścienne, sufitowe) zużywa mniej energii do osiągnięcia pożądanej temperatury w pomieszczeniu. Powietrzne pompy ciepła dzieli się na monobloki i splity, z jedną lub dwoma jednostkami. Na cenę wpływa także zakres efektywności systemu. Przy mrozach poniżej -25°C część urządzeń może wymagać wspomagania, np. ogrzewaniem gazowym. O koszcie pompy ciepła do domu o powierzchni 150 m² zdecydują także oferowane opcje:

 • chłodzenie (pasywne lub aktywne);
 • przygotowanie ciepłej wody użytkowej (c.w.u.);
 • zakres serwisu;
 • długość gwarancji.

Koszty pomp ciepła do domów o powierzchni 150 m² – parametry. Moc pompy ciepła dopasowuje się do wielu zmiennych

Im większa powierzchnia budynku do ogrzania, tym więcej energii potrzeba. Wiele zależy także od efektywności energetycznej obiektu. Starszy, niedocieplony dom 150 m² potrzebuje ok. 10,5 kW energii (tzw. moc obliczeniowa). Natomiast budynek o tej samej powierzchni, ale zbudowany według nowych standardów lub świeżo po modernizacji, będzie miał zapotrzebowanie na energię cieplną niższe nawet o połowę. W koszcie samej pompy ciepła to różnica rzędu 7–10 tys. zł. O tym, które urządzenie będzie optymalnym wyborem, decydują:


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


 • lokalizacja – warunki klimatyczne (temperatury średnie i minimalne w otoczeniu);
 • indywidualne zapotrzebowanie i preferencje (zużycie c.w.u., oczekiwana temperatura);
 • poziom utraty ciepła w domu;
 • preferencje domowników i liczba mieszkańców.

Poszczególne modele różnią się także współczynnikami wydajności i efektywności energetycznej. Poza mocą liczą się też:


Zamów darmową konsultację


  📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


  • COP – wygenerowane ciepło do pobranej energii elektrycznej (w warunkach testowych);
  • SCOP – energia cieplna do zużytego prądu w warunkach sezonu grzewczego (szacunki);
  • SPF – szacowane i rzeczywiste koszty ogrzewania domu pompą ciepła.

  Koszt pompy ciepła do domu 150m² – montaż. Koszt instalacji pompy ciepła to nie wszystkie wydatki

  Na prace montażowe trzeba zarezerwować w budżecie ok. 10–15 tys. złotych. Przed podłączeniem należy wykonać prace związane z przygotowaniem dolnego źródła ciepła. W przypadku odwiertów pod pompę gruntową z pionowym kolektorem wydatki będą znacznie większe, niż w przypadku ogrzewania pompą ciepła powietrze-woda. Do kosztów inwestycji trzeba dodać też przygotowanie ogrzewania podłogowego, ściennego lub sufitowego, jeżeli system ma działać niskotemperaturowo. Poza robocizną trzeba uwzględnić jeszcze próby i rozruch, czyli m.in.:

  • elementy mechaniczne i elektryczne;
  • test azotem;
  • sprawdzenie zbiornika na skropliny;
  • przeszkolenie użytkownika.
  Przeczytaj:  Grzejniki do pompy ciepła – jakie urządzenia współpracują z instalacją niskotemperaturową?

  Łączny koszt montażu pompy ciepła w domu 150 m² wyniesie od ok. 30 do ponad 50 tysięcy złotych. Warto dodać, że prace instalacyjne również objęte są dofinansowaniami.

  Zyski z ekologicznej inwestycji – radykalnie obniżone koszty ogrzewania domu pompą ciepła

  Koszty inwestycyjne związane z OZE w domu średniej wielkości mogą znacznie przekroczyć 100 tysięcy złotych, jeżeli do pomp ciepła dojdą wydatki na fotowoltaikę. Zasilanie ogrzewania własnym prądem będzie w dłuższej perspektywie opłacalne – kolejne podwyżki cen energii elektrycznej są już przesądzone. Przyda się też magazyn energii, by pompa ciepła mogła pracować w czasie, gdy ogniwa PV nie produkują prądu. Taki zestaw (w optymistycznym scenariuszu) pozwoliłby obniżyć koszty eksploatacyjne niemal do 0.

  W 2021 roku użytkowanie pompy ciepła w docieplonym domu (bez instalacji fotowoltaicznej) o powierzchni 150 m², kosztowało ok. 2500 zł. To łączne, roczne wydatki na ogrzewanie, chłodzenie i przygotowanie c.w.u. W sezonie grzewczym 2021/22 tylko ogrzanie podobnego budynku gazem kosztowało 4100 zł. Tyle mniej więcej wynosiły opłaty za samo zużycie. Od tego czasu cena gazu wielokrotnie wzrosła, a na rachunkach i fakturach pojawiły się nowe pozycje.

  Warto ponieść koszt pompy ciepła do domu 150m²! Model powietrzny czy gruntowy?

  Gruntowa pompa ciepła będzie droższa od powietrznej i często wymaga skomplikowanych prac ziemnych. Za to przy odpowiednim wykonaniu instalacji w zupełności wystarcza jako jedyne źródło energii termicznej. Na samo urządzenie tej klasy trzeba wydać ok. 40–80 tys. zł. Za to powietrzna pompa ciepła do domu 150 m² kosztuje mniej i nie sprawia poważniejszych trudności technicznych przy montażu. Może się jednak zdarzyć, że samodzielna instalacja nie zagwarantuje odpowiedniej ilości energii i potrzebny będzie system biwalentny. Sam sprzęt to wydatek od 10 do 65 tys. zł.

  Przeczytaj:  Koszt pompy ciepła do domu 200 m² – cena i parametry

  Łączny koszt pompy ciepła do domu 150 m² – zakup urządzenia i montaż instalacji grzewczej – wyniesie od 25 do ponad 100 tys. zł. Systemy typu powietrze-woda kosztują 25–80 tysięcy. Minimalne koszty ogrzewania zasilanego energię z gruntu to ok. 40–60 tys. zł. Interesują cię pompy powietrzne? Umów się na audyt energetyczny ze specjalistami Da Vinci Green Energy!