dofinansowanie do pompy ciepła

Dofinansowanie do pompy ciepła 2023 rok – praktyczne informacje

1 maja, 2022 |

Prędzej czy później każdy musi wymienić ogrzewanie, dlatego warto pozyskać jak największe dofinansowanie do pompy ciepła. Wydajne urządzenie pozwoli Ci sporo zaoszczędzić, a wydatki na zakup i montaż zamortyzujesz na wiele sposobów. Sprawdź, w jaki sposób starać się o dotacje i ulgi podatkowe!

Ograniczenie niskiej emisji ma duże znaczenie dla środowiska oraz zdrowia społeczeństwa. Uchwały antysmogowe przyjęło już 14 z 16 województw, a niektóre miasta i gminy zrobiły to we własnym zakresie. Od lipca 2024 roku zakaz palenia w piecach i kotłach niskiej klasy obejmie większość terytorium Polski, a w 2023 roku obowiązuje już m.in. na Śląsku, Podkarpaciu czy w Krakowie. Oferowane dofinansowanie do pompy ciepła ma zachęcać do szybszej modernizacji domowego ogrzewania. Bezpośrednio urządzeniom tym dedykowany jest nowy program Moje Ciepło. Dopłaty do takich instalacji umożliwiają także starsze programy – Czyste Powietrze i Stop Smog. Czytaj dalej!

Program Moje Ciepło ruszył w kwietniu 2022 roku. Oferuje dofinansowanie do pompy ciepła w budynku jednorodzinnym

Za jego prowadzenie odpowiada Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na wsparcie mogą liczyć osoby fizyczne – właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych, które zostały oddane do użytku po 1 stycznia 2021 roku. Dofinansowanie do pompy ciepła wyniesie od 7 do 21 tys. złotych. NFOŚiGW ma pokrywać 30–45% kosztów kwalifikowanych inwestycji, które spełniają wymogi dotyczące efektywności energetycznej. To oznacza, że przed zakupem i montażem pompy ciepła należy wybrać urządzenie o określonych parametrach technicznych. Możesz uzyskać dofinansowanie z programu Moje Ciepło dla systemu ogrzewania, który bazuje na:

 • działającej centralnie pompie typu powietrze-powietrze o klasie A+ lub wyższej w klimacie umiarkowanym;
 • gruntowej, wodnej lub powietrznej pompie ciepła o temperaturze zasilania 55°C i klasie energetycznej A++.
Przeczytaj:  Pompa ciepła gruntowa czy typu powietrze-woda? Opis gruntowej pompy ciepła – wymienniki, działanie i opłacalność ogrzewania

Dopłaty do pompy ciepła przysługują przy określonym zapotrzebowaniu domu na ciepło

A to w dużej mierze zależy od jakości izolacji cieplnej. Program Moje Ciepło ma zachęcać do montażu pomp ciepła w nowych domach o podwyższonym standardzie energetycznym. Co to oznacza? Według aktualnych wymogów prawa budowlanego, współczynnik energii pierwotnej (Ep) w nowych budynkach nie może być wyższy niż 55 kWh/m² rocznie. Określa on ilość zużytej, nieodnawialnej energii na:


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


 • ogrzewanie domu;
 • chłodzenie pomieszczeń;
 • wentylację;
 • oświetlenie;
 • przygotowanie ciepłej wody użytkowej.

Nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym od 29.04.2022 roku do 31.12.2026 roku lub do wyczerpania dedykowanej puli środków.


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Dotacje w programie Czyste Powietrze – dofinansowanie do pomp ciepła

Najważniejsze cele tej akcji to wymiana nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe i termomodernizacja budynków jednorodzinnych osób najmniej zamożnych. Dotacja do pompy ciepła nie jest jedyną opcją, jaką daje Czyste Powietrze – wsparcie przysługuje również na kotły gazowe, ogrzewanie peletem drzewnym, podłączenie do sieci ciepłowniczej czy mikroinstalację fotowoltaiczną. Nabór wniosków o dofinansowanie w ramach tego programu prowadzą oddziały Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Zamów darmową konsultację

  Poziomy wsparcia w programie Czyste Powietrze

  W programie Czyste Powietrze funkcjonują trzy poziomy wsparcia – maksymalnie do 30, 37 i 69 tys. zł. Od 3 stycznia 2023 osoby, których miesięczny dochód na jednego członka w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza 1090 zł oraz 1526 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych mogą otrzymać nawet do 90% wsparcia. Wysokość zależy m.in. od dochodów i rodzaju zainstalowanego ogrzewania. Poniżej kilka przykładów na to, jakie można otrzymać dofinansowanie do pompy ciepła:

  • na urządzenie typu powietrze-woda – do 40%, 70% lub 100% poniesionych kosztów, kwoty maksymalne odpowiednio do 12 600 zł, 22 000 zł i 31 500 zł;
  • na pompę powietrze-woda o podwyższonej klasie energetycznej – 55%, 80% lub 100%, dotacje do 19 400 zł, 28 100 zł i 32 200 zł;
  • na sprzęt typu powietrze-powietrze – 40%, 70% lub 100% kosztów, zwroty do 4400 zł, 7800 zł i 11 100 zł;
  • na pompę gruntową o wysokiej klasie energetycznej – 55%, 80% lub 100%, do poziomu 28 000 zł, 40 700 zł i 50 900 zł.
  Przeczytaj:  Pompa ciepła do CWU – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

  Dotacje na pompy ciepła. Komu przysługuje dofinansowanie z programu Stop Smog?

  To część akcji Czyste Powietrze. Stworzona z myślą o mieszkańcach miast i gmin, w których obowiązują uchwały antysmogowe. Porozumienia pomiędzy NFOŚiGW a władzami samorządowymi w zakresie współfinansowania inwestycji zawierane są od 2019 roku, a koniec okresu wdrażania programu Stop Smog przewidziano na rok 2024. Maksymalny przewidywany budżet wynosi 698 mln zł.

  W tym przypadku można liczyć na zwrot do 100% poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 53 tysiące złotych na jeden budynek lub lokal. Pozyskanie dofinansowania do pompy ciepła to nie jedyna możliwość, jaką przewidują założenia programu. Stop Smog pozwala starać się o wsparcie z Funduszu Termomodernizacji i Remontów, czyli na:

  • likwidację lub wymianę wysokoemisyjnych źródeł ciepła na niskoemisyjne;
  • termomodernizację domu jednorodzinnego;
  • podłączenie budynku do sieci gazowej lub ciepłowniczej.

  Dofinansowanie do pompy ciepła w domu w ramach ulgi za termomodernizację

  Nie jest to klasyczna dopłata na zakup i montaż instalacji, a rozłożony w czasie zwrot podatku. W uproszczeniu można napisać, że przysługujący „za wkład w poprawę jakości powietrza i odciążenie służby zdrowia”. Kwota ulgi nie może przekroczyć 53 tysięcy złotych za wszystkie realizowane przedsięwzięcia modernizacyjne. To zła wiadomość dla właścicieli wielu domów, a dobra dla małżeństw, w których mąż i żona są współwłaścicielami rodzinnego gniazdka. Aby uzyskać takie wsparcie, muszą zostać spełnione liczne warunki:

  • odliczane wydatki muszą być w ministerialnym wykazie (rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 roku w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych);
  • wykonawca wystawił fakturę VAT – jest płatnikiem podatku od towarów i usług, który nie korzysta ze zwolnienia od tego podatku;
  • nie uzyskano dofinansowania do pompy ciepła lub innych prac i urządzeń ze środków NFOŚiGW;
  • nie zwrócono wcześniej tych wydatków w żadnej innej formie;
  • nie zaliczono ich do kosztów uzyskania przychodów;
  • nie odliczono ich od przychodów na podst. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym;
  • nie uwzględniono ich w odliczeniach w ramach innych ulg obecnych w ordynacji podatkowej.
  Przeczytaj:  Ile prądu zużywa pompa ciepła? Jakie jest roczne zużycie prądu przez pompę ciepła?

  Wszystkie prace muszą być zrealizowane w ciągu 3 lat od końca roku podatkowego, w którym wnioskujący ponosi pierwszy wydatek związany z modernizacją. Okres odliczeń nie może być dłuższy niż 6 lat. W zeznaniu podatkowym ulgę odlicza się w jednej z poniższych rubryk, w zależności od twojego sposobu zarabiania na życie:

  • dochody opodatkowane według skali podatkowej;
  • dochody opodatkowane podatkiem liniowym;
  • przychody podlegające opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Odnawialne źródła energii. Dodatkowe dofinansowanie do pompy ciepła przy montażu fotowoltaiki

  Opisywane tutaj zeroemisyjne źródła ciepła pozyskują energię termiczną głównie z otoczenia. Do prawidłowego działania pompa ciepła potrzebuje także energii elektrycznej, która zasila sprężarkę i pompy obiegowe. Dlatego można uzyskać dotację do takiego urządzenia w ramach realizacji inwestycji fotowoltaicznej. Osoby starające się o dofinansowanie instalacji PV w ramach programu Mój Prąd, w edycji 4.0 mogą wnioskować także o dopłatę do magazynu ciepła. Wsparcie w wysokości do 5000 zł z tego tytułu obejmuje:

  • bojlery i zasobniki c.w.u z grzałką lub połączone z kotłem elektrycznym albo pompą ciepła;
  • bufory ciepła;
  • pompy ciepła z funkcją przygotowania c.w.u.

  Specjaliści Da Vinci Green Energy pomogą Ci w sprawach związanych z dofinansowaniem do pompy ciepła

  Już teraz różnych możliwości jest mnóstwo, ale nie można korzystać ze wszystkich jednocześnie. Dla każdego Klienta najkorzystniejsza będzie inna kombinacja dopłat i ulg. Jak będzie w Twoim przypadku? Umów się na spotkanie z fachowcami Da Vinci Green Energy! Przeprowadzimy audyt, dobierzemy optymalny sprzęt, a potem będziemy Cię wspierać podczas ubiegania się o dofinansowanie do pompy ciepła!

  To dla Ciebie zbyt duży wydatek? Zaproponujemy Ci korzystne finansowanie inwestycji, również warianty ze stałym oprocentowaniem! Większość programów wymaga zainwestowania, ale wiele lokalnych i regionalnych akcji pozwala uzyskać kredyt na przedsięwzięcia związane z OZE.