Panele fotowoltaiczne – jakie wybrać? Jakie są ich rodzaje?

19 lutego, 2022 |

Panele fotowoltaiczne są jednym z elementów tworzących przydomowe elektrownie słoneczne. Pozwalają pozyskiwać energię poprzez wykorzystanie naturalnego źródła, jakim jest promieniowanie słoneczne. Jaką instalację wybrać i na jakie parametry zwrócić uwagę?

Każda instalacja fotowoltaiczna zbudowana jest z takich samych elementów – paneli słonecznych, falownika (inwertera), okablowania, bezpieczników i stelażu (konstrukcji montażowej). Podstawowa zasada działania całości polega na przekształcaniu energii słonecznej w elektryczną. Przed montażem instalacji należy dopasować jej rodzaj i parametry do potrzeb. Przydadzą się fachowe porady specjalistów, a także prawidłowe wyliczenia i analizy rachunków za prąd. Osoby wybierające fotowoltaikę kierują się przede wszystkim względami ekonomicznymi. Inwestycja w panele fotowoltaiczne pozwala zmniejszyć rachunki za prąd, a jej koszt zwraca się już po kilku latach. Jak dobrać panele słoneczne do swoich potrzeb? Sprawdź, czym się kierować!

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne różnią się rodzajem materiału, który wykorzystano do ich wyprodukowania. Każdy typ tworzywa ma również inne, dodatkowe właściwości, od których zależy moc instalacji. Najmniejszym elementem jest ogniwo fotowoltaiczne pierwszej lub drugiej generacji. Budowa ogniw pierwszej generacji została oparta na krzemie – można wybrać tzw. typ monokrystaliczny i polikrystaliczny. Druga generacja ogniw występuje w panelach cienkowarstwowych amorficznych, barwnikowych, CdTe, CIGS.

Panele monokrystaliczne

Panele tego typu są droższe i bardziej wydajne niż panele słoneczne polikrystaliczne. Ich sprawność ocenia się na około 20%. Są wydajniejsze, ponieważ do ich produkcji używa się dużych kryształów krzemu odpowiadających wielkością rozmiarowi ogniwa. Budowa płytek podłożowych (wafli) w panelach charakteryzuje się równomierną strukturą, która doskonale wychwytuje fotony. Takie panele można rozpoznać po jednolitej, niemal czarnej barwie. Za wysoką wydajnością idzie zwyklewyższa cena.


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Przeczytaj:  Farma fotowoltaiczna – co to jest i kiedy jest opłacalna?

Panele polikrystaliczne

Tego typu ogniwa słoneczne kosztują mniej, ale niższa jest ich wydajność. Są zbudowane z kryształów o niejednolitej strukturze i w mniej efektywny sposób wychwytują fotony. Wyróżniają się niebieskim kolorem i specyficzną budową – przypominają mozaikę złożoną z wielokątów o różnej wielkości. Panele tego rodzaju są najbardziej rozpowszechnione, jednak nieco mniej wydajne niż monokrystaliczny odpowiednik. Wydajność takich paneli fotowoltaicznych ocenia się na około 16%. Ich zaletą jest niższy spadek mocy w sytuacji rosnących temperatur.


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Większość zainteresowanych osób będzie wahać się pomiędzy wyborem jednego z typów paneli pierwszej generacji. Jak dobrać panele do potrzeb i czym kierować się przy wyborze? Aby maksymalnie wykorzystać zalety fotowoltaiki, należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • zapotrzebowanie na energię elektryczną;
  • warunki lokalowe – położenie budynku, konstrukcję dachu oraz najbliższe otoczenie (np. obecność innych obiektów w okolicy).

Szacunkowo, system fotowoltaiczny o mocy 1 kWp umożliwi wyprodukowanie mocy prądu wystarczającej dla jednej osoby w gospodarstwie domowym (1000 kWh). W zależności od tego, ile prądu zużywasz rocznie i jakie są twoje potrzeby, inna będzie moc systemu.

Jak obliczyć potrzebną moc instalacji PV?

Wzorów na oszacowanie mocy paneli jest kilka. Zanim przystąpisz do obliczeń, sięgnij po ostatni rachunek za prąd. Niezbędna będzie informacja o tym, ile energii zużywasz.


Zamów darmową konsultację





    1. Wartość rocznego zużycia pomnóż przez współczynnik 1,2.
    2. Następnie podziel przez szacowaną wartość produkcji rocznej uzyskanej z paneli (1000 kWh).
    3. Uzyskany wynik pokaże, jakiej mocy potrzebujesz.

    Pamiętaj jednak, że to jedynie szacunkowe obliczenia, a pod uwagę należy wziąć również warunki, w których będą pracować panele PV.

    O czym pamiętać podczas wyboru paneli?

    Moduły PV wyprodukują szacowaną ilość prądu, jeśli zostaną skierowane w stronę południową. Wówczas będą położone w odpowiednim miejscu, a żadne wysokie budynki, drzewa ich nie zacienią. Ilość prądu wyprodukowana przez panele zależy od:

    • mocy systemu;
    • kąta nachylenia paneli;
    • intensywność nasłonecznienia.
    Przeczytaj:  PVPI – wskaźnik PV Profitability Index za wrzesień 2022

    Decydując się na montaż paneli, musisz oszacować potrzebną moc i rzetelnie ocenić warunki – zacienienie, kształt dachu. Pamiętaj, że im mniej miejsca na dachu możesz przeznaczyć na montaż modułów, tym większą moc musisz wybrać. Jeśli przez sporą część dnia panele fotowoltaiczne będą zacienione, postaw na takie, które dobrze pochłaniają światło odbite (polikrystaliczne). Choć istotną kwestią jest koszt inwestycji, pamiętaj, aby nie był on głównym kryterium wyboru. To inwestycja na lata, która ma Ci przynieść korzyści, dlatego musisz wziąć pod uwagę  też inne aspekty.

    Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne – kiedy je wybrać?

    Panele tego typu wymagają mniejszej przestrzeni, ponieważ są bardzo wydajne. Rozważ ich zakup, jeśli nie masz zbyt wiele miejsca, które możesz przeznaczyć pod fotowoltaikę. Panele monokrystaliczne sprawdzają się także w gorącym klimacie, ponieważ są odporne na wysokie temperatury. Moduł fotowoltaiczny tego rodzaju charakteryzuje się też wysoką estetyką. Zanim wybierzesz panele, sprawdź także czas gwarancji – może wynosić nawet 25 lat! Moduły monokrystaliczne są zaliczane do najbardziej wydajnych i sprawnych rozwiązań fotowoltaicznych.

    Sprawność paneli polikrystalicznych

    Moduł fotowoltaiczny tego rodzaju jest tańszy ze względu na to, że również koszty produkcji są znacznie niższe. Do ich montażu będziesz potrzebował większej powierzchni, z uwagi na ich nieco mniejszą wydajność. Jeśli jednak musisz położyć panele w miejscu częściowo zacienionym, wybierz ten rodzaj modułów. Co jeszcze przemawia za tą opcją? Takie panele:

    • są bardziej odporne na zabrudzenia;
    • radzą sobie z zalegającym śniegiem.

    Rozwiązania drugiej generacji

    Oprócz rozwiązań pierwszej generacji, które są najpopularniejsze i najczęściej wybierane, na rynku można znaleźć również moduły tzw. drugiej generacji. Należą do nich np. panele fotowoltaiczne amorficzne, które są produkowane z niewykrystalizowanego krzemu. Instalacja jest dużo tańsza, jednak jej sprawność oscyluje na poziomie ok. 8%, a żywotność oceniana jest na 10 lat. Panele cienkowarstwowe wykonane są z materiałów innych niż krzem – tellurku kadmu (CdTe), silikonu amorficznego (a-Si), a także połączenia miedzi, indu, galu, selenu (CIGS). Do podstawowych zalet paneli drugiej generacji należą:

    • materiałooszczędność;
    • niska cena;
    • niskie straty materiałowe.
    Przeczytaj:  PVPI Business – wskaźnik PV Profitability Index Business styczeń 2023

    Jaki system fotowoltaiczny wybrać?

    Decydując się na system fotowoltaiczny, musisz przede wszystkim oszacować swoje potrzeby. To pozwoli ci obliczyć, jakiej mocy maksymalnej powinieneś oczekiwać. Kolejną kwestią jest wybór miejsca, w którym system zostanie zamontowany. Weź pod uwagę budowę dachu (czy jest pochylony czy płaski), jego ukierunkowanie oraz stan techniczny.

    1. Fotowoltaika działa najefektywniej, gdy zostanie położona na gładkiej powierzchni, w jedną stronę.
    2. Idealnie nadają się do tego dachy jednospadowe, o kącie nachylenia 30–40 stopni, skierowane na południe.
    3. Pamiętaj, aby wybrać miejsce niezacienione. Zwróć uwagę, czy w pobliżu nie rosną wysokie drzewa, których korony mogą rzucać cień na dach.
    4. Oczywiście, istotnym kryterium wyboru może być także cena – pamiętaj jednak, że to inwestycja długoterminowa, a koszt zwróci się już po kilku latach (6–8).

    Dobierz fotowoltaikę z Da Vinci Green Energy

    Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy to opłacalna inwestycja, porównaj koszty energii elektrycznej, które w ostatnim czasie drastycznie szybują w górę. Weź pod uwagę, że korzystając z odnawialnych źródeł, chronisz środowisko i przyjmujesz postawę proekologiczną. Jeśli wciąż nie wiesz, czy to inwestycja dla ciebie lub masz wątpliwości, jaki rodzaj instalacji będzie odpowiedni, zwróć się o pomoc do ekspertów. W Da Vinci podpowiemy, na jakie rozwiązanie postawić, wytłumaczymy, jak działa fotowoltaika. Poprowadzimy Cię krok po kroku!

    Jeśli mieszkasz w domu, a rosnące rachunki za prąd coraz bardziej cię przerażają, rozważ inwestycję w zieloną energię! Sprawdź, jak działa system fotowoltaiczny i przeanalizuj, czy nie czas pomyśleć o zmianach.

    <— Powrót do BLOGA