fotowoltaika co warto wiedziec

Najważniejsze rzeczy, które trzeba wiedzieć przed założeniem instalacji PV

8 maja, 2022 |

Inwestycja w odnawialne źródła energii ma przynieść korzyści w aspekcie globalnym i indywidualnym. Drastycznie rosnące ceny paliw i prądu oraz odejście od energetyki węglowej prowadzą do coraz większego zainteresowania fotowoltaiką. Co warto o niej wiedzieć?

Fotowoltaika to najszybciej rozwijający się sektor OZE (odnawialnych źródeł energii). Z raportów przygotowywanych przez Instytut Energetyki Odnawialnej jasno wynika, że zainteresowanie instalacjami PV sukcesywnie wzrasta, a rok 2021 można uznać za najlepszy w historii fotowoltaiki w naszym kraju. Mimo tak ogromnego zainteresowania niektórzy wciąż mają wątpliwości w kwestii opłacalności czy odpowiedniego doboru instalacji do potrzeb gospodarstwa domowego. W tym tekście zebraliśmy najczęściej pojawiające się pytania dotyczące instalacji fotowoltaicznej.

Spis treści


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️️


Jak działa instalacja fotowoltaiczna i gdzie można ją montować?

Zadaniem instalacji fotowoltaicznej jest zamiana energii słonecznej w energię elektryczną. Zestaw składa się z paneli fotowoltaicznych połączonych szeregowo, inwertera (określanego także jako falownik), licznika dwukierunkowego, okablowania, bezpiecznika, stelażu umożliwiającego mocowanie. Ogniwa fotowoltaiczne zamieniają promieniowanie słoneczne w prąd stały, który z kolei zostaje przekształcony przez falownik w prąd zmienny (płynący w domowych gniazdkach, zasilający wszystkie urządzenia). 

Falownik, określany mianem serca instalacji, jest elementem odpowiedzialnym za jej pracę. Niezbędny jest także licznik dwukierunkowy, który mierzy przepływ prądu, zlicza wyprodukowaną ilość energii, a także ilość prądu pobranego z sieci. Trzeba  podkreślić, że jeśli energia nie zostanie zużyta na potrzeby gospodarstwa domowego, wówczas trafia do sieci i.


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Najlepszym miejscem na zamontowanie paneli fotowoltaicznych jest dach. Oczywiście musi mieć odpowiednią powierzchnię i dobrze, jeśli jest nachylony pod kątem 30-400 oraz skierowany w południową stronę. Powinien być solidną, trwałą konstrukcją, pozbawioną uszkodzeń, pęknięć czy korozji. Da się jednak zamontować panele także na płaskim dachu – w tym przypadku stosuje się specjalny stelaż, tzw. konstrukcję pochylającą. Alternatywą jest umieszczenie paneli na gruncie.


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Jakie urządzenia, oprócz paneli, są elementem instalacji PV? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Ważnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, czyli inwerter. To przemiennik częstotliwości, którego zadaniem jest zamiana napięcia stałego na zmienne. Pełni on jeszcze jedną ważną funkcję – kontroluje i zabezpiecza całą instalację, umożliwia także monitorowanie pracy instalacji. Z tego względu należy zwrócić szczególną uwagę na dobry wybór tego urządzenia.

Nowoczesne inwertery zostały wyposażone w oprogramowanie, które szybko diagnozuje usterki, a informacje o nich przesyła do osób odpowiedzialnych za ich usuwanie. Każdy element instalacji powinien zostać starannie dobrany. Musi charakteryzować się niezawodnością, wytrzymałością i mieć certyfikat. Zasadnicza różnica pomiędzy urządzeniami sprowadza się do ich mocy oraz konstrukcji. 

Inwertery łańcuchowe obsługują całą instalację fotowoltaiczną, natomiast falownik nazywany mikroinwerterem podłączony jest do pojedynczego ogniwa. Falowniki jednofazowe przeznaczone są zazwyczaj do obsługi małych instalacji. Większe instalacje (powyżej 3,68 kW) wymagają  inwestycji w falownik trójfazowy. 

Wybierając falownik, weź pod uwagę nie tylko jego moc, lecz także możliwości naprawy i konserwacji czy klasę ochronności oznaczaną jako IP – minimum to IP65. Wskaźnik ten pokazuje, jak urządzenie radzi sobie ze zmiennymi i trudnymi warunkami atmosferycznymi – wiatrem, wodą, gradem, pyłami itp.

Niezbędne atesty i poziom bezawaryjności

Certyfikaty gwarantują użytkownikowi stabilną pracę, niezawodność i długą żywotność sprzętu. Jakie certyfikaty powinien mieć falownik?

  • certyfikat zgodności z normą PN-EN 61000-3-2 oraz PN-EN 61000-3-3 (poniżej 16A);
  • PN-EN 61000-3-12, PN-EN 61ooo-3-11 (pomiędzy 16 a 75A);
  • PN-EN 50438;
  • deklaracja zgodności z dyrektywą 2014/35/UE oraz 2014/30/UE.

Przy wyborze falownika warto również zwrócić uwagę na poziom bezawaryjności, która sprawdzana jest za pomocą testów PVEL. Sprawność urządzenia wskazująca na wydajność inwertera w różnych warunkach, CEC, powinna osiągnąć poziom minimum 97%. 

Jaka moc pokryje zapotrzebowanie na energię elektryczną? 

Jeśli planujesz montaż instalacji fotowoltaicznej, musisz ustalić, jaka jej moc będzie wystarczająca, by pokryć zapotrzebowanie na prąd w Twoim gospodarstwie domowym. W tym celu powinieneś przeanalizować swoje roczne rachunki za prąd oraz sprawdzić, ile energii zużyłeś w ciągu 12 miesięcy. Te informacje są niezbędne, by obliczyć moc instalacji. 

Przeczytaj:  PVPI Business – PV Profitability Index Business październik 2022

Jeśli zbierzesz niezbędne dane, możesz podstawić je do prostego wzoru. Roczne zużycie prądu pomnóż przez współczynnik 1,2 i podziel przez szacowaną roczną produkcję z kW (1000 kWh na 1 kW). W ten sposób otrzymasz wynik wskazujący na moc instalacji, jakiej potrzebujesz. Zobrazujmy to na konkretnym przykładzie:

  • roczne zużycie prądu w Twoim domu wynosi 2000 kWh;
  • 2000 kWh x 1,2 = 2400;
  • 2400/1000 (szacowana produkcja z instalacji) = 2,4 kW.

Warto jednak pamiętać, że otrzymany wynik jest przybliżoną, szacunkową wartością. W praktyce wiele zależy od tego, czy instalacja spełni pewne warunki – czy panele skierowane są w stronę południową – w przypadku ich ułożenia w kierunku wschodnim lub zachodnim szacowana roczna produkcja spadnie z 1000 kWh na 800 kWh. Skorzystanie z przedstawionego wzoru da Ci jednak pewien ogląd sytuacji i pozwoli wstępnie obliczyć koszty inwestycji. Jeśli masz wątpliwości, czy szacunkowe obliczenia wykonujesz prawidłowo, skorzystaj z pomocy specjalistów. Eksperci z DaVinci Green Energy chętnie rozwieją Twoje wątpliwości.

Dlaczego PV jest ekologicznym rozwiązaniem?

Choć decyzja o montażu instalacji fotowoltaicznej podyktowana jest najczęściej względami ekonomicznymi, nie sposób zauważyć, że fotowoltaika to również rozwiązanie ekologiczne. Wiele osób, którym bliska jest postawa proekologiczna, widzi w tym dodatkowy atut. Panele produkują prąd ze słońca, dlatego nie potrzebujesz żadnych surowców, np. paliw kopalnych. To oznacza, że pozyskana energia jest czysta, a jej wytwarzanie nie wiąże się z uwalnianiem do atmosfery szkodliwych gazów. 

Co więcej, działanie paneli nie oznacza produkcji odpadów. Cykl życia instalacji został oszacowany na około 30 lat, a z odpadami mamy do czynienia w procesie ich złomowania oraz produkcji. Podobnie jest z emisją CO2, do której dochodzi jedynie na etapie produkcji i złomowania. Jest to jednak niewielka ilość – 50 g CO2 e/kWh. Tradycyjne źródła energii emitują ich znacznie więcej (500 g CO2 e/kWh w przypadku gazu, 1000 g CO2 e/kWh w przypadku paliw węglowych).

Na czym polega net-billing, czyli nowy system rozliczeń? Czym się różni od poprzedniego systemu? Czy jest równie opłacalny?

Od 1 kwietnia 2022 roku zmieniły się zasady rozliczania prosumentów. Dotychczasowy net-metering został zamieniony na net-billing. Na czym polegają zmiany? Do tej pory osoby produkujące prąd z użyciem paneli fotowoltaicznych odprowadzały nadwyżki energii do sieci energetycznej. Stamtąd mogły również czerpać, gdy własna produkcja była niewystarczająca. W ten sposób można było odzyskać 70-80% wyprodukowanej energii. Rozliczanie przeprowadzane było raz w roku.

Net-billing polega na sprzedaży nadwyżek do zakładu energetycznego po określonej cenie, a następnie jej zakupie (sprzedajesz drożej niż kupujesz). Co ważne, producent korzysta z tzw. depozytu, z którego płaci za pobraną, zużytą energię. Wprowadzone zmiany powodują, że nie ma potrzeby przewymiarowania instalacji, dzięki czemu koszt inwestycji jest niższy. Opłacalny staje się zakup magazynu energii. Warto wziąć pod uwagę, że sfinansowanie inwestycji jest możliwe poprzez wiele programów dofinansowania. 

Choć pierwsze informacje, jakie dotarły do potencjalnych prosumentów, mogły zniechęcić do zainteresowania się montażem paneli, szybko okazało się, że nawet wprowadzone zmiany nie zmniejszą atrakcyjności tego sposobu pozyskiwania energii. Nie tylko koszt zakupu i montażu może być niższy, lecz także zwrot z inwestycji może okazać się szybszy. Warto również zatrzymać się przy kwestii dofinansowań, z których może skorzystać prosument.

Dotacje do instalacji fotowoltaicznej? Jakie są i jak się o nie starać?

Osoby planujące montaż paneli fotowoltaicznych mogą starać się o dofinansowanie. Do wyboru jest kilka programów:

  • Program Czyste Powietrze – pokrywa koszt demontażu starego źródła ciepła, zakupu i montażu nowego źródła służącego do ogrzewania domu oraz wody użytkowej. Budżet programu wynosi 103 mld złotych, a formą wsparcia jest dotacja lub częściowa spłata kredytu. Warunkiem ubiegania się o pomoc jest roczny dochód gospodarstwa domowego nieprzekraczający 100 tys. złotych. W 2022 dotacja może wynieść nawet 30 tys. złotych;
  • Mój Prąd 4.0 – dofinansowanie może wynieść do 50% kosztów kwalifikowanych. Wsparcie mogą uzyskać osoby, które złożyły wniosek po 30.03.2022 oraz rozliczające się nadal na zasadzie opustów, jeśli do tej pory nie skorzystały z dofinansowania;
  • Ulga termoizolacyjna – daje możliwość odliczenia od podatku kosztów zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej. Odliczyć można całość kosztów, jednak nie więcej niż 53 tys. złotych.

Aby starać się o dofinansowanie z programów Czyste Powietrze czy Mój Prąd, należy poprawnie wypełnić wniosek. Warto wcześniej zapoznać się z warunkami, jakie należy spełnić. Informacje dostępne są na stronie rządowej, np. mojprad.gov.pl. 

Mój Prąd 4.0 – co należy wiedzieć o tej dotacji?

Celem programu jest zwiększenie:

  • ilości energii produkowanej za pośrednictwem paneli fotowoltaicznych;
  • liczby magazynów energii. 
Przeczytaj:  Panele fotowoltaiczne – jakie wybrać? Jakie są ich rodzaje?

Podpisywanie umów trwa do 31.12.2023 roku, do tego czasu będą również przyznawane środki finansowe. Dofinansowanie obejmuje koszty zakupu, montażu, transportu, odbioru i uruchomienia instalacji oraz urządzeń służących magazynowaniu energii lub ciepła.

Na dofinansowanie w wysokości 50% kosztów kwalifikowanych mogą liczyć:


Zamów darmową konsultację





    • grantobiorcy rozliczający się na nowych zasadach;
    • wnioskodawcy wciąż rozliczający się w systemie opustów, deklarujący chęć przejścia na net-billing, którzy nie korzystali wcześniej z dotacji.

    Dla mikroinstalacji wyniesie ona nie więcej niż 4 tys. złotych, a dla mikroinstalacji z dodatkowym urządzeniem np. magazynem energii można uzyskać do 5 tys. złotych. Wnioskodawca instalujący dodatkowe urządzenie (np. magazyn ciepła lub energii) może otrzymać od 5 do 7,5 tys. złotych. Maksymalna kwota dofinansowania może wynieść 20,5 tys. złotych na jedno przedsięwzięcie.

    Również osoby, które rozliczają się na zasadach net-meteringu i skorzystały wcześniej z dofinansowania, mogą liczyć na dotację. Warunkiem jest przejście na nowy system rozliczeń, czyli net-billing. Maksymalna wysokość dofinansowania dla jednego przedsięwzięcia to 17,5 tys. złotych.

    Czy rozbudowa już istniejącej instalacji fotowoltaicznej po 1 kwietnia 2022 roku powoduje konieczność przejścia na nowy system rozliczeń?

    Prosumenci, którzy zdecydowali się na rozbudowę instalacji fotowoltaicznej po 1 kwietnia 2022 roku, wciąż mogą rozliczać się na starych zasadach net-meteringu (opusty). Obowiązkiem jest jednak zgłoszenie tego faktu operatorowi. Niedopełnienie obowiązku grozi karą w wysokości 1000 zł. 

    Czy prosument może zmienić dotychczasowy system rozliczeń za prąd?

    Prosumenci rozliczający się do tej pory na zasadzie net-meteringu mają możliwość dalszego korzystania z systemu opustów. W każdej chwili mogą jednak zmienić system na net-billing. Aby to zrobić, konieczne jest złożenie oświadczenia sprzedawcy energii (nie później niż na 21 dni przed początkiem następnego kwartału). Oświadczenie będzie skuteczne od 1 lipca 2022 roku, a do tego momentu wciąż obowiązuje wcześniejszy system rozliczeń (net-metering). 

    Jaka jest żywotność instalacji PV? Co ile lat trzeba wymieniać panele?

    Wydajność paneli, a zatem ich żywotność, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim jest uzależniona od jakości oraz miejsca montażu. Choć standardowa gwarancja opiewa na 10-15 lat, panele posłużą Ci znacznie dłużej. Szacuje się, że moduły najnowszej generacji mogą działać nawet 40 lat. Musisz wiedzieć, że panele tracą swoją moc i wydajność wraz z upływem lat. Największe straty następują w ciągu 5-10 lat użytkowania. Jest to proces naturalnej degradacji, z którym musisz się liczyć. 

    Dobrej jakości panele nie powinny tracić więcej niż 0,4% efektywności rocznie. Po upływie 25 lat wydajność powinna wynosić około 80% maksymalnej mocy. Oczekiwania wobec obecnie produkowanych paneli wciąż rosną. Takie urządzenia powinny pracować nawet przez 40-50 lat. Najstarszy działający panel ma już 60 lat.

    Czy panele produkują prąd, kiedy nie świeci słońce?

    Panele fotowoltaiczne produkują prąd ze słońca, dlatego wielu osobom może się wydawać, że przy zachmurzeniu czy zamgleniu przestaną działać. Nic bardziej mylnego. Większość nowoczesnych paneli jest w stanie produkować prąd nawet przy małej ilości promieni słonecznych. Panele fotowoltaiczne działają przez cały rok, również zimą. 

    Zachmurzenie wpływa na pracę paneli fotowoltaicznych, jednak nie potrzebują one całodobowego nasłonecznienia. Ostatecznie liczy się roczny bilans produkcji. W słoneczne, gorące letnie dni wyprodukowane zostaje więcej energii niż gospodarstwo domowe jest w stanie wykorzystać. 

    Czy panele działają, kiedy brak zasilania z sieci energetycznej?

    W przypadku instalacji on-grid, które są sprzężone z siecią energetyczną, brak zasilania oznacza przerwę w dostawie wyprodukowanego prądu do gniazdek. Oczywiście panele nadal będą go produkować, jednak nie popłynie i nie zasili Twoich sprzętów domowych. W inwerterze znajduje się specjalne urządzenie antywyspowe, które wyłączy falownik w przypadku awarii. Takie działanie ma umożliwić bezpieczne usunięcie usterki. 

    Istnieje jednak możliwość całkowitego uniezależnienia się od sieci energetycznej. Jest nim instalacja off-grid lub instalacja hybrydowa, czyli połączenie typów on-grid i off-grid. W tym przypadku instalacje posiadają własne magazyny energii, mogą więc spokojnie pracować nawet w przypadku awarii.

    Jakie jest ryzyko zapalenia się instalacji fotowoltaicznej?

    Aby zagwarantować bezpieczeństwo użytkowania paneli fotowoltaicznych, należy zadbać o prawidłowy montaż oraz wysoką jakość komponentów i wybrać sprawdzonego dostawcę. Teoretycznie ogniwa mogą ulec zapaleniu, jednak problem ten dotyczy naprawdę niewielkiej części instalacji. Najczęstszą przyczyną jest zwarcie, uderzenie pioruna lub niewłaściwa ingerencja w instalację. 

    Badania pokazują jednak, że przy prawidłowym montażu i użytkowaniu ryzyko samozapłonu jest bliskie zeru. 

    Jakie są zagrożenia przy wadliwej instalacji, jakie błędy mogą wystąpić przy montażu paneli?

    Niewłaściwy sposób montażu instalacji i choćby najmniejszy błąd mogą skutkować zmniejszeniem wydajności paneli i nieprawidłowym jej funkcjonowaniem. Decydując się na założenie instalacji PV, musisz wybrać firmę oferującą usługi na najwyższym poziomie. Planowanie i montaż paneli należy powierzyć specjalistom z branży. Pamiętaj, że prawidłowo położona instalacja nie tylko zapewni bezpieczeństwo, lecz także uchroni Cię przed ponoszeniem dodatkowych kosztów (naprawy, usuwanie usterek czy eliminowanie skutków zdarzeń). 

    Przeczytaj:  Aplikacje do fotowoltaiki – najlepsze propozycje. Przykłady, dodatkowe funkcje systemów monitorowania

    Najczęstsze błędy i niedociągnięcia, z jakim mierzą się przyszli prosumenci, to przede wszystkim:

    • niewłaściwy projekt, który nie uwzględnia warunków (typ dachu, rodzaj materiału, nakierowanie itp.);
    • nieprawidłowe dopasowanie mocy instalacji (przewymiarowanie lub niedoszacowanie);
    • złej jakości komponenty;
    • wybór nieodpowiedniego miejsca położenia paneli;
    • zastosowanie elementów, które nie mają wydanych certyfikatów i atestów bezpieczeństwa;
    • nieodpowiedni inwerter;
    • niewłaściwe uziemienie;
    • brak ubezpieczenia.

    Błędy popełnione na etapie montażu paneli wiążą się z ryzykiem pożaru lub częstym występowaniem usterek. Jednocześnie użytkownik nie będzie czerpał takich korzyści, jakich oczekiwał, ponieważ instalacja będzie mniej wydajna, a panele będą szybciej eksploatowane. Dodatkowo warto wspomnieć o problemie, jakim jest nieestetyczny wygląd dachu czy miejsca, w którym usytuowano instalację, jeśli odpowiedzialne zadanie zostanie powierzone niewykwalifikowanym lub niedoświadczonym osobom.

    Jakie wymogi musi spełniać firma montująca PV? Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze specjalistów?

    Skoro wiesz już, że musisz zwrócić szczególną uwagę na wybór firmy montującej instalację PV, zastanawiasz się zapewne, jakie kryteria pomogą Ci ocenić specjalistów. Jak stanowią wymogi prawa, osoby montujące panele powinny posiadać uprawnienia SEP typu D i E. Monter musi otrzymać świadectwo kwalifikacyjne w zakresie energii elektrycznej (uprawnienia instalatora). 

    Wykwalifikowana ekipa montażowa może pochwalić się również uprawnieniami do pracy na wysokości oraz certyfikatem instalatora przyznawanym przez Urząd Dozoru Technicznego (UDZ). Musisz pamiętać, że branża OZE wciąż się rozwija, dlatego specjaliści zajmujący się projektowaniem i montażem powinni nieustannie poszerzać swoje kwalifikacje, biorąc udział w szkoleniach. 

    Czy można samodzielnie odśnieżać i czyścić panele?

    Od czasu do czasu należy oczyścić powierzchnię paneli fotowoltaicznych, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, gdy najbardziej się brudzą. Zimą musisz natomiast zadbać o usuwanie zalegającej na nich warstwy śniegu. Czy można robić to samodzielnie, czy lepiej wezwać specjalistów? Jeśli dostęp do nich nie jest utrudniony, możesz te zabiegi wykonać samodzielnie. Musisz jednak pamiętać o konieczności używania jedynie profesjonalnych środków do czyszczenia. Jednocześnie powinieneś zachować szczególną ostrożność.

    Ryzykujesz nie tylko uszkodzeniem powierzchni paneli, lecz również wypadkiem. Alternatywą jest skorzystanie z oferty specjalistycznych firm oferujących czyszczenie paneli. Wiele firm z branży fotowoltaiki oferuje także serwis konserwacyjny, obejmujący również mycie ogniw.

    Jeśli postanowisz samodzielnie oczyścić panele, pamiętaj o kilku najważniejszych zasadach:

    • myj je wodą destylowaną lub deszczówką;
    • nie używaj wody z kranu;
    • zastosuj miękką gąbkę;
    • nie chodź po panelach;
    • nie używaj myjki ciśnieniowej;
    • możesz zastosować mieszankę płynu do mycia naczyń i octu winnego;
    • myj panele dwa razy w roku – wiosną i w połowie lata.

    Czy inwestowanie w fotowoltaikę jest opłacalne?

    O fotowoltaice myślą zazwyczaj osoby, które chcą zminimalizować rachunki za energię elektryczną. Należy zaznaczyć, że przeważają tu względy ekonomiczne. Mimo zmian wprowadzonych 1 kwietnia 2022 roku fotowoltaika nadal jest inwestycją opłacalną. Przejście na system rozliczeń net-billingu wiąże się ze zmianą myślenia, ponieważ dziś przewymiarowanie instalacji nie jest opłacalne. Jednak miej na uwadze, że fotowoltaika o mniejszej mocy to niższy koszt. Do tego dochodzą liczne możliwości dofinansowania i skorzystania z dotacji.

    Potwierdzeniem opłacalności inwestycji są wyliczenia przeprowadzone przez specjalistów Da Vinci Green Energy, czyli tzw. wskaźnik PVPI — PV Profitability Index. Najnowsze obliczenia pokazują, że mimo wprowadzonych zmian w sposobie rozliczania, fotowoltaika jest nie tylko wciąż opłacalna, ale czas zwrotu zainwestowanych środków skrócił się do niecałych pięciu lat. Według ekspertów z Da Vinci koszt średniej przydomowej instalacji zwróci się w ciągu 4,7 lat (dane za kwiecień 2022), co oznacza skrócenie tego okresu o niemal 3 lata. Jak to możliwe? Dostosowanie wielkości instalacji do rzeczywistych potrzeb, możliwość korzystania z dofinansowań, i paradoksalnie, wciąż rosnące ceny prądu (oznaczające odsprzedaż energii po wysokich cenach), wpływają na skrócenie czasu, w którym inwestycja może się zwrócić.

    Grono specjalistów z Da Vinci Green Energy przygotowało symulację kosztów w przypadku prosumentów korzystających z systemu opustów, a także tych, którzy będą rozliczać się na nowych zasadach. Warto zapoznać się z przedstawionymi danymi, by ostatecznie obalić mity krążące w sieci, sugerujące, że zmiany wprowadzone po 1 kwietnia 2022 wpływają niekorzystnie na rynek fotowoltaiki. Zainteresowanych odsyłamy zatem do artykułu https://davinci.pl/fotowoltaika-oplacalna-jak-nigdy-wczesniej/.

    Wiele osób zastanawia się nad zakupem magazynów energii, na który można dostać spore dofinansowanie. To doskonały sposób na zwiększenie autokonsumpcji. Warto pamiętać, że największy koszt ponosisz na początku, podpisując umowę i kupując zestaw. Koszty eksploatacji są jednak niewielkie.

    Kiedy warto zdecydować się na instalację fotowoltaiczną?

    Jak pokazują badania rynku, pod koniec roku 2021 zainstalowana moc paneli osiągnęła wynik, który został przewidziany dopiero na rok 2030 (7 GW). Dane te pokazują, jak dużym zainteresowaniem cieszy się fotowoltaika. Jako przyczynę wyboru tego rozwiązania użytkownicy wskazują czynniki ekonomiczne, chęć oszczędzenia, zmniejszenie rachunków za prąd. Nie bez znaczenia są także aspekty środowiskowe. Trzeba pamiętać, że wybór OZE to świadome podejmowanie działań proekologicznych i własny wkład w ochronę środowiska.

    Jeśli szukasz możliwości, które pomogą Ci zadbać o finanse, a jednocześnie o planetę, postaw na fotowoltaikę. Jak szacują eksperci, jest to rozwiązanie, które będzie się cieszyć coraz większą popularnością. Jak podaje Centrum Badań i Analiz, na podstawie przeprowadzonych ankiet można stwierdzić, że aż 86% respondentów odnotowało zmniejszenie rocznych kosztów energii o połowę. Dane z 2021 jeszcze bardziej zachęcają do skorzystania z fotowoltaiki.

    Jeśli wciąż masz wątpliwości lub potrzebujesz wsparcia, zgłoś się do nas. W Da Vinci Green Energy dokładamy wszelkich starań, by klienci zrozumieli, jakie korzyści daje posiadanie własnej przydomowej elektrowni. Odpowiadamy na trudne pytania i tłumaczymy, od czego zacząć. Jeśli chcesz dołączyć do grona użytkowników paneli, skontaktuj się z naszym ekspertem.