pvpi wrzesień 2022

PVPI – wskaźnik PV Profitability Index za wrzesień 2022

20 września, 2022 |

Od lipca br. nasz wskaźnik opłacalności fotowoltaiki PVPI dla przeciętnego “Kowalskiego” opiera się na nowych, ogólnodostępnych danych na RCEm  Miesięcznej Rynkowej Cenie Energii. Docelowa stawka odkupu energii z prosumenckich instalacji fotowoltaicznych, dla których wnioski o przyłączenie zostały złożone po 1.04.2022,  pierwszy raz została opublikowana 11.07.2022 na stronach PSE (Polskie Sieci Energetyczne) za czerwiec i wyniosła 659,29 zł/MWh, za lipiec – 799,99 zł/MWh., a za sierpień  przekroczyła po raz pierwszy “magiczny tysiąc” i wyniosła dokładnie 1023,42 zł.

Znaczący wzrost cen spowodował, że jeżeli ceny energii utrzymałyby się na niezmienionym poziomie, instalacja fotowoltaiczna dla przeciętnej wielkości gospodarstwa domowego może zwrócić się w  3,18 roku (szczegółowe parametry w ramce poniżej). To jeszcze szybciej niż w sierpniu, nie mówiąc o przedwakacyjnych miesiącach.

Na co wskazują trendy?


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️️


Analizując trendy zarówno w skali roku – przeciętnej wielkości instalacja PV przed zmianą przepisów do pierwszego kwietnia br. zwracała się ok. 6  lat, więc obecne 3,2 roku jest naprawdę bardzo dobrym wynikiem. Biorąc pod uwagę nasz indeks PVPI, liczony miesiąc do miesiąca – od maja br. jej opłacalność zdecydowanie się zwiększała i oscyluje obecnie nieco powyżej 3 lat (w maju 4,7 roku, w czerwcu 4,4 roku, w lipcu 3,6 roku, w sierpniu 3,8 roku, we wrześniu 3,18).  

Gdzie szukać wsparcia finansowego 


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Nie można oczywiście zapominać o rynkowych czynnikach dodatkowych, takich jak podwyżki cen komponentów, inflacja, koszty ekip monterskich, które w zdecydowany sposób wpływają na koszt i okoliczności montażu instalacji fotowoltaicznych. Ceny całościowe instalacji PV nie są niskie, ale patrząc wieloaspektowo i w perspektywie najbliższych lat, jej opłacalność i tak jest spora. Dodatkowo warto przyjrzeć się możliwościom skorzystania z dotacji, ulg podatkowych, lokalnych programów wsparcia, leasingów czy kredytów na zieloną energię. Obecnie kilka banków ma w swoich strukturach specjalne działy zajmujące się obsługą potrzeb klientów tylko w zakresie zapotrzebowania na finansowanie produktów opartych na energii odnawialnej. Wiele firm oferujących fotowoltaikę, także Da Vinci Green Energy oferuje pomoc zarówno w rozpoznaniu, jak i procesowaniu wniosków o finansowe wsparcie, w oparciu o profesjonalne doradztwo wyspecjalizowanych firm oraz banków, z jakimi spółka na stałe współpracuje. 


Zamów darmową konsultację






    📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


    Przeczytaj:  Fotowoltaika off-grid – co to jest, czy się opłaca, czy musi być podłączona do sieci?

    Zielona tarcza antyinflacyjna

    Inwestycja w instalację fotowoltaiczną to podwójna oszczędność także z racji gigantycznej inflacji (w sierpniu br. wg danych GUS sięgnęła 16,1 proc.). Jakiekolwiek lokowanie oszczędności w nieruchomość, podnosząc znacznie jej wartość dzięki zamontowanej instalacji fotowoltaicznej, to choćby z tego powodu także dobry pomysł. Trudno o lepszą zieloną tarczę antyinflacyjną. 

    Kalkulacje stopy zwrotu 

    Wskaźnik zwrotu inwestycji energii rozliczana na zasadach net-billingu 

    (ceny energii obejmują koszty zakupu i dystrybucji obowiązujące w roku 2022, oraz  auto konsumpcję na poziomie 30%)