Pompa ciepła z montażem

Jaka jest cena pompy ciepła 2022 z montażem? Jak wpływa na koszty ogrzewania i chłodzenia domu?

17 marca, 2022 |

Coraz więcej konsumentów dopytuje o pompy ciepła. Cena gazu wzrasta, piece węglowe systematycznie wycofuje się z użytku – ogrzewanie domu lub firmy własną energią elektryczną z fotowoltaiki pozwoli ci uniezależnić się od podwyżek. Sprawdź, od czego zależy koszt inwestycji!

Ile trzeba wydać, by w efekcie roczne koszty ogrzewania budynku spadły nawet o 75%? W firmie Da Vinci Green Energy montujemy powietrzne pompy ciepła – cena urządzenia to oczywiście nie wszystko. Trzeba do tego doliczyć montaż, przygotowanie infrastruktury (np. podłączenie do ogrzewania podłogowego), czasami również do systemu mixu energetycznego dołącza się również moduły fotowoltaiczne. Całkowity koszt kompletnej instalacji najczęściej mieści się w przedziale 20–50 tysięcy złotych. Jednak są przecież dofinansowania odnawialnych źródeł energii! Dzięki nim ostateczna cena pompy ciepła będzie odczuwalnie niższa.

Pompy ciepła – cena urządzenia zależy od kilku podstawowych czynników

Rozstrzał cenowy jest  bardzo duży, a bez podstawowego rozeznania w sprawie łatwo przepłacić. Dlatego w pierwszej kolejności wykonujemy kompleksowy audyt energetyczny i grzewczy budynku. Obliczenia i analizy mają na celu znalezienie najbardziej opłacalnej dla klienta pompy ciepła. Cena samego sprzętu zależy przede wszystkim od jego mocy. Wpływ na koszt urządzenia mają również:

 • sprawność;
 • wydajność;
 • pobór prądu przez pompę ciepła;
 • pokrycie zapotrzebowania na moc cieplną w budynku;
 • polityka cenowa producentów pomp ciepła i stosowanych w nich komponentów;
 • dodatkowe funkcjonalności.

O jakości, a tym samym również cenie pompy ciepła świadczą współczynniki COP (coefficient of performance) i SCOP (seasonal coefficient of performance). Pierwszy z nich pokazuje, ile ciepła wytwarza urządzenie z 1 kW energii elektrycznej. Im wyższy, tym lepiej. To samo dotyczy drugiego z parametrów, związanego z efektywnością w całym sezonie grzewczym. W pompach ciepła do poprawy ich sprawności i funkcjonalności stosuje się następujące elementy:


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


 • zintegrowane podgrzewacze elektryczne;
 • moduły do przygotowania ciepłej wody użytkowej;
 • wężownice do podłączenia dodatkowego źródła ciepła z zewnątrz;
 • podzespoły do automatycznego odszraniania;
 • dodatkowe powłoki osłaniające parownik;
 • moduły Wi-Fi do obsługi na odległość;
 • odwrócenie obiegu – zimą ogrzewanie pompą ciepła, a latem chłodzenie.
Przeczytaj:  Grzejniki do pompy ciepła – jakie urządzenia współpracują z instalacją niskotemperaturową?

Cena pompy ciepła wynika z technologii. Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Duże znaczenie ma również podstawowa zasada działania sprzętu, czyli to, z jakiego źródła pompa pobiera ciepło, przy przekazać je do wnętrza budynku. W Polsce najpopularniejsze są powietrzne pompy ciepła powietrze-woda oraz powietrze-powietrze. Pobierają energię cieplną z atmosfery, a potem przekazują ją do systemu grzewczego, w którym nośnikiem ciepła są odpowiednio woda lub powietrze.


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Alternatywnym rozwiązaniem są pompy ciepła gruntowe oraz systemy wodne. Takie urządzenia pobierają energię cieplną odpowiednio z ziemi i pobliskich zbiorników wodnych, podziemnych wód termalnych lub solanek. Dotarcie do nich wymaga wykonania głębokich odwiertów. Przez to instalacja gruntowej pompy ciepła jest droższa niż montaż powietrznego systemu grzewczego. Mowa o wartościach rzędu średnio 15 tys. zł. Wodna pompa ciepła również kosztuje kilkanaście tysięcy więcej (mowa o łącznej cenie z montażem) od urządzeń powietrznych.

Szacowanie łącznego kosztu pomp ciepła zaczyna się od ustalenia mocy

Do tego trzeba obliczyć dokładną powierzchnię i zapotrzebowanie na ciepło w domu lub innym budynku. W przypadku obiektów mieszkalnych o wysokim poziomie izolacji termicznej wynosi ono w granicach 50 W/m². Przy takim założeniu w domu o powierzchni 200 m² optymalne byłoby urządzenie o mocy 10 kW.


Zamów darmową konsultację





  Specjaliści z Da Vinci Green Energy radzą, aby unikać przewymiarowania instalacji. Pompy ciepła o wyższej wydajności niepotrzebnie zwiększają wydatki, a w umiarkowanych temperaturach często się włączają i wyłączają, co obniża ich żywotność. A to przecież inwestycja długoterminowa! 

  Poniżej znajduje się poglądowy cennik pomp ciepła różnych producentów bez wskazywania konkretnych nazw i modeli. Chodzi o pokazanie, że ceny pomp ciepła typu powietrze-woda i powietrze-powietrze o zbliżonej mocy mogą się mocno różnić ze względu na dodatkowe wyposażenie. I czasami, ale nie zawsze, warto wydać więcej, a moc pompy ciepła to nie jedyne kryterium, według którego planuje się całą instalację. Oto zestawienie:

  • 1,5 kW – 9700 zł;
  • 2,0 kW – 6600–7500 zł;
  • 2,2 kW – 6900 zł;
  • 2,5 kW – 4500–7800 zł;
  • 9 kW – 23000 zł;
  • 16,5 kW – 42000 zł.
  Przeczytaj:  Koszt pompy ciepła do domu 200 m² – cena i parametry

  Koszt instalacji pompy ciepła. Ile trzeba zapłacić za montaż?

  To zależy od wyboru pompy ciepła do ogrzewania obiektu. W przypadku urządzeń gruntowych oraz wodnych koszt wynosi co najmniej kilkanaście tysięcy złotych. Są jednak budynki, w których opłata za założenie i podłączenie pompy ciepła przekracza 40 tys. zł. Dokładną kwotę klient poznaje  po zakończeniu audytu. Koszt montażu całego systemu zależy od:

  • sposobu pozyskiwania ciepła przez pompę;
  • warunków w obiekcie;
  • typu ogrzewania (podłogowe, kaloryfery);
  • budowy i liczby jednostek systemu (1 w pompach ciepła typu monoblok lub 2 w urządzeniach klasy split).

  Koszty eksploatacji pompy ciepła. Cena prądu ma tu decydujące znaczenie

  Rachunki za energię elektryczną to główny, w zasadzie jedyny, wydatek związany z długotrwałym użytkowaniem takiego systemu. Założenie pompy ciepła należy powierzyć autoryzowanemu specjaliście, ale przeglądy techniczne nie są konieczne do zachowania gwarancji producenta. Eksploatacja nie wymaga od użytkownika praktycznie żadnego wysiłku czy czynności konserwacyjnych.

  Inwestycja w pompę ciepła z fotowoltaiką opłaca się najbardziej

  Jak obniżyć koszt prądu? Produkując energię elektryczną samodzielnie! Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie mix-u energetycznego z instalacją fotowoltaiczną pracującą  razem pompą ciepła. Cena w takich przypadkach często może być negocjowana indywidualnie, bo klient zamawia więcej usług. Zakres cenowy robocizny też może być nieco mniejszy.

  Ogrzewanie domu pompą ciepła, cena użytkowania kotła gazowego

  Według specjalistów od instalacji grzewczych roczne koszty ogrzewania pompą ciepła nowoczesnego domu o powierzchni 200 m² z dobrą izolacją cieplną wynoszą 1500–2000 zł. A bilans może być korzystniejszy w przypadku kiedy fotowoltaika i magazyny energii prezentują najwyższą jakość. Ogrzewanie tego samego domu gazem kosztuje ok. 3000 zł na rok, a grzejnikami elektrycznymi – 6000 zł rocznie. Nawet 4 razy niższy koszt wynika z lepszej efektywności pomp ciepła. Poniżej kilka innych przykładów:

  • starszy dom o powierzchni 160 m² – koszt ogrzewania gazem 3500 zł rocznie, po podwyżce na początku 2022 roku ok. 4900 zł rocznie. Eksploatacja pompy ciepła powietrze-woda z dodatkową grzałką będzie kosztować ok. 2500–3000 zł na rok;
  • hotel, który za ogrzewanie płacił ok. 10 000 zł rocznie – po podwyżce cen gazu koszty ogrzewania wzrosłyby do 45–60 tysięcy na rok. Eksploatacja systemu grzewczego z pompą ciepła kosztowałaby ok. 7500 zł rocznie.
  Przeczytaj:  Pompa ciepła wysokotemperaturowa – czym jest, jak działa, ile kosztuje?

  Na wymianie ogrzewania można zaoszczędzić na wiele sposobów. Przede wszystkim dzięki dotacjom (o nich piszemy poniżej), ale też za sprawą programów poleceń producentów i monterów urządzeń. W Da Vinci Green Energy Klientom, którzy zamówią pompę ciepła, proponujemy 500 zł za każdą rekomendację. Jeśli polecisz nasze usługi więcej niż dwóm osobom, stawka wzrasta do 600 za każdego kolejnego Klienta, który przyjdzie od Ciebie!

  Dzięki dofinansowaniom na pompy ciepła cena instalacji będzie znacznie niższa!

  Rządowy program Czyste Powietrze pozwala ubiegać się o zwrot kosztów związanych z wymianą źródła ciepła podczas termomodernizacji budynku. Na powietrzną pompę ciepła możesz otrzymać do 14 100 zł, co w sprzyjających okolicznościach równa się nawet 100% ceny sprzętu grzewczego. Z kolei koszt wykonania instalacji możesz ująć w rozliczeniu poprawy efektywności cieplnej budynku. W ramach ulgi termomodernizacyjnej da się odliczyć do 53 tysięcy na osobę, czyli do 106 000 zł, jeżeli na zakup i montaż pompy ciepła w domu jednorodzinnym zdecydują się osoby wspólnie rozliczające się przed urzędem skarbowym.

  W Da Vinci Green Energy nie mamy żadnych wątpliwości, że opłaca się inwestować w pompy ciepła. Cena urządzeń oraz prac montażowych jest wprawdzie spora, ale dzięki niskim kosztom eksploatacyjnym zwróci się w 4–5, a maksymalnie 10 lat. Żywotność i bezobsługowość pomp ciepła sprawia, że inwestycje zaczynają się opłacać. Przekonasz się o tym po spojrzeniu na niskie rachunki oraz dzięki odczuwalnej poprawie czystości powietrza. Czekamy na kontakt z twojej strony!

  <— Powrót do BLOGA