Koszt pompy ciepła do domu 200 m

Koszt pompy ciepła do domu 200 m² – cena i parametry

2 maja, 2022 |

W firmie Da Vinci Green Energy regularnie otrzymujemy pytania o to, jaki będzie koszt pompy ciepła do domu 200 m². Warto mieć tego świadomość, co wpływa na wydatki. Dowiedz się, dlaczego bez audytu nie poznasz ostatecznej ceny!

Przed wyborem sposobu ogrzewania budynku mieszkalnego należy poznać wszystkie dostępne opcje. Często większa inwestycja w dłuższej perspektywie opłaca się bardziej, gdyż zapewnia więcej oszczędności. O ogrzewanie domu warto dbać, zatem zwróć uwagę na warunki gwarancyjne zakres obsługi serwisowej. To też zawiera się w cenie. Łączny koszt pompy ciepła do domu 200 m² za każdym razem będzie inny – czasami zamknie się w kwocie poniżej 50 000 złotych, a przy jednoczesnym montażu fotowoltaiki i ogrzewania podłogowego może przekroczyć 100 tys. zł. Konkretną sumę Klient pozna dopiero po pełnej wycenie, ponieważ fachowcy muszą wziąć pod uwagę wiele czynników podczas doboru pompy i planowania całej instalacji grzewczej budynku. Warto także pamiętać o dotacjach i ulgach na odnawialne źródła energii.

Pompa ciepła do domu 200 m² musi mieć odpowiednią moc grzewczą

Moc grzewczą określa się także jako znamionową moc cieplną. Określa ona, ile energii wytwarza urządzenie w określonych warunkach. Jak łatwo się domyślić, domy jednorodzinne nie mają wiele wspólnego z testami laboratoryjnymi. Dokładne zapotrzebowanie na moc pompy ciepła do każdego obiektu musi ocenić wykwalifikowany specjalista. Podczas analizy brane są pod uwagę rozmaite zmienne, a najważniejsze spośród nich to:

 • kubatura obiektu;
 • stan i rodzaj materiałów budowlanych;
 • typ i jakość izolacji cieplnej;
 • warunki temperaturowe w okolicy domu;
 • oczekiwania domowników względem ogrzewania pomieszczeń (pożądane temperatury);
 • dotychczasowe zużycie energii na ogrzewanie lub zapotrzebowanie na ciepło z projektu budowlanego.
Przeczytaj:  Pompy ciepła do basenów – jak działają, czy warto kupić, jaką moc wybrać?

Ważne informacje o dopasowywaniu mocy pomp ciepła do powierzchni domu

Założenia podstawowe służą za przykład, który nie musi sprawdzić się w Twoim przypadku. Za punkt wyjścia przyjmuje się stan, w którym zapotrzebowanie na energię cieplną budynku wynosi 50 W/m². To wartość typowa dla budynków jednorodzinnych, które są przyzwoicie, ale nieidealnie zabezpieczone przed utratą ciepła. Dla domu o powierzchni 200 m² oznacza to, że teoretycznie pompa ciepła powinna mieć minimum 5 kW mocy – w rzeczywistości często montujemy urządzenia dwu-, trzykrotnie mocniejsze.


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Zapas przydaje się m.in. podczas barnie dziej surowych zim. Zapotrzebowanie na moc zwiększa także konieczność przygotowywania ciepłej wody użytkowej przez pompę ciepła. Jeśli w projekcie budowy domu uwzględniono korzystanie z c.w.u, średnio potrzeba ok. 1,2–2 kW więcej. W ofercie Da Vinci Green Energy znajdziesz pompy ciepła o mocy:


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


 • 6 kW;
 • 9 kW;
 • 12 kW;
 • 15 kW;
 • 19 kW i większe, w zależności od producenta. 

Od czego jeszcze zależy koszt pompy ciepła do domu 200 m²?

Znajomość zapotrzebowania na ciepło to dopiero początek. Duże znaczenie ma rodzaj pompy ciepła. Większość montowanych w Polsce urządzeń korzysta z powietrznych wymienników, czyli takich, które pobierają ciepło z powietrza i przekazują je spoza budynku do wewnątrz pomieszczeń lub instalacji wodociągowej. Powietrzne pompy ciepła do ogrzewania wykorzystują układ nadmuchowy. Natomiast pompa ciepła powietrze-woda przekazuje ciepło do górnego źródło ciepła w postaci kaloryferów, ogrzewania podłogowego, naściennego, klimakonwektorów i innych.

Jeszcze większe wymagania wstępne mają gruntowe pompy ciepła, które nie obejdą się bez odwiertów głębinowych lub wymienników poziomych. Dla urządzeń tej klasy dolnym źródłem ciepła jest energia termiczna ziemi. Ostateczny koszt pompy ciepła do domu 200 m² zależy również od:


Zamów darmową konsultację

  • źródła górnego (typ instalacji grzewczej – ogrzewanie płaszczyznowe, grzejniki);
  • funkcji dodatkowych, (to np. chłodzenie, przygotowanie c.w.u);
  • konstrukcji urządzenia (split, monoblok);
  • zastosowanych przez producenta komponentów;
  • długości i zakresu gwarancji.

  Koszt pompy ciepła do domu 200 m² nie powinien być  jedynym kryterium wyboru

  Niższa cena pompy nie oznacza jeszcze, że taki zakup będzie dla Ciebie bardziej opłacalny. Wspominaliśmy już o ogromnej roli wsparcia posprzedażowego. W Da Vinci Green Energy otrzymują Państwo 5 lat gwarancji na urządzenia i montaż pomp ciepła. Przed podjęciem decyzji warto zwróć także uwagę na komfort obsługi oraz żywotność kluczowych podzespołów.

  Przeczytaj:  Koszt pompy ciepła do domu 150m² – zakup i montaż. Koszty ogrzewania domu i chłodzenia gruntową, powietrzną pompą ciepła

  Nasza firma oferuje takie pompy ciepła do domów 200 m², jakie stworzyli inżynierowie renomowanych marek Energy Save, Ochsner, Hewalex, Bosch i innych. Zastosowano w nich m.in. dotykowe panele sterujące czy powłoki ochronne na parowniki. Moduły Wi-Fi przydają się do zdalnej kontroli temperatury w pomieszczeniach i zmiany trybów pracy systemu ogrzewania pompą ciepła.

  Do kosztu pompy ciepła do domu 200 m² musisz doliczyć montaż i koszty eksploatacyjne instalacji

  Firmy podające osobno ceny samej pompy i jej podłączenia należą do mniejszości. Jako Klient Da Vinci Green Energy poznasz pełen koszt pompy ciepła do domu 200 m², razem z pracami montażowymi i niezbędnymi częściami. Kosztorys prac przy instalacji obejmuje m.in.:

  • transport;
  • części hydrauliczne i elektryczne;
  • montaż instalacji f-gazowej, zbiorników na wodę użytkową itd.;
  • próby azotowe;
  • przygotowania grawitacyjnego systemu odprowadzania skroplin;
  • wytwarzanie próżni;
  • uruchomienie.

  Jeśli chodzi o koszt ogrzewania domu pompą ciepła, najważniejszy będzie poziom zużycia energii elektrycznej. Duże znaczenie ma zatem współczynnik COP – im wyższy, tym więcej energii cieplnej wytworzy urządzenie z tej samej ilości prądu. Kierowanie się wyłącznie mocą i ceną nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego. Pamiętaj, że obniżysz koszty eksploatacji pompy ciepła w domu 200 m², jeśli podłączysz ją do instalacji fotowoltaicznej. To doskonały sposób na zwiększenie autokonsumpcji, który ma ogromne znaczenie dla prosumentów.

  Koszty inwestycji w pompę ciepła do domu jednorodzinnego 200 m² zwrócą się w niższych kosztach ogrzewania

  Jak szybko zwróci się koszt pompy ciepła do domu 200 m²? W tej kwestii także wiele zależy od uwarunkowań w konkretnym budynku. Przy cenach prądu obowiązujących w 2022 roku, koszty ogrzewania pompą ciepła dobrze zaizolowanego domu o powierzchni 200 m² powinny zmieścić się w przedziale 1500-2000 zł. Wydatków może być jeszcze mniej, jeśli prąd będzie pochodził z paneli PV. Dla porównania grzejniki elektryczne wygenerowałyby koszt na poziomie 6000 zł na rok. Z kolei ogrzewanie gazowe kosztowałoby obecnie ok. 3000 zł rocznie.

  Przeczytaj:  Jaka jest cena pompy ciepła 2022 z montażem? Jak wpływa na koszty ogrzewania i chłodzenia domu?

  Minimalizacja kosztów pomp ciepła do domów 200 m² – ulgi, dotacje, finansowanie zewnętrzne

  Sumy przekraczające 100 000 złotych są dla wielu osób nieosiągalne – z różnych powodów. Jednak to nie znaczy, że trzeba zrezygnować z nowoczesnych, przyjaznych środowisku rozwiązań. Istnieje wiele sposobów i programów unijnych, rządowych oraz lokalnych, dzięki którym możesz radykalnie obniżyć koszt pompy ciepła do domu 200 m². Najważniejsze spośród nich to:

  • ulga termomodernizacyjna – do 106 tys. zł odliczeń podatkowych na gospodarstwo domowe;
  • Czyste Powietrze – 30, 37 lub 69 tys. zł bezzwrotnej dotacji na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domu jednorodzinnego (do 14 100 zł na zakup pompy ciepła);
  • Stop Smog – część programu Czyste Powietrze, skierowana do mieszkańców domów jednorodzinnych w 14 z 16 województw, które przyjęły uchwałę antysmogową. Obejmuje do 70% kosztów wymiany lub likwidacji wysokoemisyjnych źródeł ciepła, termomodernizacji, instalacji OZE;
  • Moje Ciepło – od 7 do 21 tys. zł dotacji na zwrot kosztów zakupu i montażu pompy ciepła w nowym domu jednorodzinnym o podwyższonym standardzie energetycznym, zgodnym z panującymi normami efektywności energetycznej;
  • regionalne i lokalne programy wymiany pieców na paliwa stałe.

  Każda taka akcja ma wiele wytycznych i wymogów, a w wielu z nich obowiązuje zasada „najpierw inwestycja, potem wypłata”. Jeśli nie stać Cię na samodzielne pokrycie kosztu pompy ciepła do domu 200 m², zastanów się nad finansowaniem przedsięwzięcia. Banki, z którymi Da Vinci Green Energy zawarła umowy partnerskie, oferują naszym Klientom:

  • finansowanie do 100% wartości inwestycji;
  • do 10 lat okresu kredytowania;
  • stałe oprocentowanie.

  Po pełnej wycenie dowiesz się, ile kosztuje pompa ciepła do domu

  Bez konkretnych danych o budynku zwyczajnie nie da się przewidzieć, jaki będzie koszt wykonania całości instalacji. Dlatego zapraszamy do kontaktu z przedstawicielami Da Vinci Green Energy w celu umówienia się na audyt. Sprawdzimy, jaka pompa ciepła będzie optymalna dla twojego gospodarstwa domowego. Pomożemy Ci również w pozyskaniu oraz doborze dofinansowania, a instalacją pompy ciepła zajmą się wyszkoleni fachowcy.

  Już po pierwszym sezonie grzewczym odczujesz różnicę w rocznych kosztach ogrzewania budynku. Wszystkie wydatki zwrócą się po ok. 4 latach! Zadzwoń lub wypełnij formularz, a wkrótce poznasz całościowy i realny koszt pompy ciepła do domu 200 m²!