Pompa ciepła a inne źródła energii

Pompy ciepła a ogrzewanie tradycyjne. Czy warto stawiać na nowoczesne rozwiązania? 

2 sierpnia, 2022 |

Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, które wykorzystuje energię czerpaną ze środowiska naturalnego. Tradycyjne metody ogrzewania, czyli spalanie węgla czy gazu, powodują uwolnienie zanieczyszczeń do atmosfery. Pompa pozwala uniknąć tego problemu, jest bowiem urządzeniem, które samo w sobie nie emituje zanieczyszczeń. Osoby korzystające z pompy ciepła chronią naturę w pełnym tego słowa znaczeniu. To jednak nie jedyna zaleta tego rozwiązania. W czasach, gdy ceny szybują coraz wyżej, a końca podwyżek nie widać, istotne znaczenie ma minimalizowanie kosztów wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Jak zauważają eksperci, zamiana tradycyjnego ogrzewania na pompę ciepła daje realne oszczędności i poczucie bezpieczeństwa dzięki pewności, że nie zabraknie opału czy funduszy na jego zakup. 

Rzut oka na sytuację 

Wzrost kosztów ogrzewania spowodowany jest szeregiem czynników. Wojna Rosji z Ukrainą, pandemia, inflacja to tylko kilka powodów, dla których na przestrzeni zaledwie kilku miesięcy rachunki większości Polaków drastycznie wzrosły. Najbardziej odczuli to użytkownicy pieców na ekogroszek i opalający gazem. Cena ekogroszku, który kosztował 1 tys. zł za tonę, osiągnęła pułap 3 tys. zł i wcale nie zatrzymała się na tym progu. To niestety zła wiadomość dla wielu właścicieli domów jednorodzinnych – według Głównego Urzędu Statystycznego niemal ⅓ Polaków do ogrzewania wykorzystuje węgiel. Dalsze badania pokazują, że ponad 30% gospodarstw znalazło się w sytuacji tzw. ubóstwa energetycznego. Na razie wszystko wskazuje na to, że nadchodzący sezon grzewczy będzie wyjątkowo trudny. W czarnych scenariuszach pojawia się kwota około 5 tys. złotych za tonę ekogroszku. 


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️️


Przeczytaj:  Pompa ciepła do CWU – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

To jednak nie koniec problemów osób opalających domy węglem. Dodatkowo okazuje się, że paliwa brakuje, składy świecą pustkami, a zakup w sklepie PGG graniczy niemal z cudem. W tak trudnej sytuacji wiele osób zdobywa węgiel o znacznie gorszych parametrach, a nawet zaczyna palić śmieci. To z kolei przekłada się na pogorszenie jakości powietrza. Wielu Polaków znalazło się “pod ścianą” i nie widzi wyjścia z impasu. Przejście na ogrzewanie gazowe powoli traci sens – tu ceny rosną jeszcze szybciej, a przepisy Unijne regulujące kwestię zasilania gazem w dużym stopniu stoją pod znakiem zapytania (planuje się wprowadzenie zakazu ogrzewania gazem w całej UE). Co więc robić, skoro węgiel i gaz to już swego rodzaju luksus, a jednocześnie ekonomiczny przeżytek?

Pompa ciepła, czyli remedium na kłopoty

Jak podaje Polska Organizacja Rozwoju Pomp Ciepła, jeszcze przed kryzysem energetycznym wzrosło zainteresowanie alternatywnym źródłem ogrzewania. W 2020 roku w Polsce zakupiono o 52% więcej pomp ciepła niż w 2019. Do podjęcia takiej decyzji skłaniała na pewno polityka odchodzenia od tradycyjnych źródeł energii i stawiania na OZE. Choć dla wielu osób zakup pompy ciepła wciąż wydaje się zbyt dużym wydatkiem, z pomocą przychodzą programy dofinansowań. Inwestycja w alternatywne źródła ogrzewania to doskonały sposób na realne oszczędzanie. 


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Pompy ciepła a ogrzewanie tradycyjne – przybliżone koszty

Zainteresowanie pompami ciepła systematycznie wzrasta. Podobnie jest z instalacjami fotowoltaicznymi, które umożliwiają produkcję prądu na własne potrzeby. Z jednej strony wybór odpowiedniego źródła energii pozwala właścicielom domów uniezależnić się do rosnących cen paliw. Z drugiej strony jest to krok zgodny z polityką proekologiczną, o której głośno mówi Unia Europejska. Przygotowane zestawienie kosztów dla przykładowego gospodarstwa domowego pozwoli ocenić opłacalność przedsięwzięcia.


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Jak kształtują się koszty ogrzewania w przypadku domu o powierzchni 160 m², zamieszkiwanym przez 4-osobową rodzinę? Poniższe obliczenia dotyczą budynku o słabej izolacji termicznej. Uwzględniono koszt ogrzania domu oraz podgrzania wody, przy wykorzystaniu danych dotyczących kosztów energii w II kwartale br.

Przeczytaj:  Koszt pompy ciepła do domu 200 m² – cena i parametry
Rodzaj ogrzewaniaRoczny przybliżony koszt ogrzewania i podgrzania wody użytkowej
kocioł gazowy, propan18 510 zł
kocioł kondensacyjny, olej17 910 zł
kocioł węglowy15 730 zł
kocioł na pelet14 780 zł
kocioł na kawałki drewna10 320 zł
pompa ciepła powietrze/woda + grzejniki7 170 zł
pompa ciepła powietrze/woda + ogrzewanie podłogowe5 430 zł

Źródło: https://portpc.pl/kalkulator-koszty-ogrzewania-budynku/ 


Zamów darmową konsultację





    Jak łatwo zauważyć na podstawie powyższych wyliczeń, najbardziej opłacalnym rodzajem systemu ogrzewania jest pompa ciepła. Co więcej, koszty można jeszcze obniżyć, jeśli zdecydujesz się na połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną. Kwota rocznego ogrzewania może zamknąć się w zaledwie kilkuset złotych! Jak to możliwe?

    Pompa ciepła i panele fotowoltaiczne – duet niemal doskonały

    Połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną zagwarantuje niezależność i swoistą samowystarczalność. Skorzystasz z rozwiązania cieszącego się coraz większą popularnością, ale przede wszystkim ekologicznego i ekonomicznego. Twoja pompa ciepła ogrzeje dom i wodę, a do tego posłużą naturalne zasoby, takie jak woda czy powietrze. Do działania taki sprzęt potrzebuje jednak prądu. Wyobraź sobie, że niezbędną energię produkujesz samodzielnie przy użyciu własnej przydomowej elektrowni. To spora oszczędność. Warto także zwrócić uwagę, że połączenie pompy z panelami sprawi, że większość wyprodukowanej energii zużyjesz na własne potrzeby, a nie oddasz do sieci. To pomysł na zmniejszenie tzw. strat w autokonsumpcji.

    Choć większość osób zdaje sobie sprawę z korzyści, jakie można osiągnąć decydując się na zestaw pompa plus fotowoltaika, waha się z uwagi na wysokie koszty inwestycji. W 2022 należy liczyć się z kwotą w granicach 4680 tys. złotych za pompę ciepła i instalację PV (pompa 9 KW + instalacja 8 kWp to koszt około 80 tys. złotych). Koszt ten można jednak znacznie ograniczyć, korzystając z dofinansowania np. z programów Mój Prąd czy Czyste Powietrze. Według Remigiusza Gajocha, Dyrektora Regionalnego z Da Vinci Green Energy, decydując się na taki zestaw i wsparcie z wybranego programu, konsumenci mogą liczyć na koszt całościowy niższy nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wiele osób wykorzystuje również możliwość odliczenia zakupu od podatku, czyli z tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Jak dodaje p. Gajoch, pompa ciepła to najbardziej ekonomiczne i najtańsze w użytkowaniu źródło ciepła. Biorąc pod uwagę sytuację na rynku paliw oraz rozważając możliwość skorzystania z dofinansowań, warto już dziś zastanowić się nad taką alternatywą. 

    Przeczytaj:  Jaka pompa ciepła do domu 200 m² sprawdzi się najlepiej?

    Pompy ciepła – dlaczego warto zwrócić na nie uwagę?

    Dzięki udostępnionym kalkulatorom w łatwy sposób można sprawdzić opłacalność inwestycji w pompę ciepła. Przeanalizujmy przypadek:

    Dom wybudowany przed 1990 rokiem, średnio ocieplony. Do ogrzania powierzchnia 85 m² oraz woda użytkowa dla 4 osób. Dotychczasowy sposób ogrzewania: ekogroszek, koszt roczny: 15 tys. złotych.Pompa ciepła (c.o. + c.w.u.)
    moc: 9 kW
    roczne zużycie energii: 5600  kWh
    cena instalacji: około 44 tys. złotych
    możliwe dofinansowanie z programu Czyste Powietrze w wysokości 25 tys. złotych 
    cena instalacji po dofinansowaniu: 19 tys. złotych
    roczny koszt energii do zasilenia pompy: około 4 tys. złotych

    Tego rodzaju dane nie pozostawiają żadnych wątpliwości, inwestycja w pompę ciepła to pomysł wart uwagi. 

    Pompy ciepła uznawane są za urządzenia bezobsługowe. Instalacja nie wymaga montażu komina ani przygotowania miejsca na składowanie opału. Wystarczy dobór sprzętu o odpowiednich parametrach, dostosowanych do indywidualnych potrzeb użytkownika. 

    Z łatwością można ją zaplanować na etapie projektowania domu, ale także PC można zainstalować  w istniejącym już domu, bez konieczności remontu.

    Prosta obsługa to kolejna zaleta rozwiązania, które wydaje się tym atrakcyjniejsze, im bardziej niepewna staje się sytuacja na rynku paliw. Dodatkowo urządzenie jest ciche, estetyczne (obecnie niektórzy producenci dostarczają nawet zróżnicowane kolory urządzenia, aby łatwiej i efektywniej można je dobrać do elewacji domu).

    Jednak jeśli, nadal masz wątpliwości, czy pompa ciepła to optymalne rozwiązanie, skorzystaj z naszej pomocy. W Da Vinci Green Energy pomożemy zrozumieć, jak działa pompa ciepła i dlaczego jest wyjściem z trudnej sytuacji na rynku energetycznym. Nie zwlekaj i umów się na rozmowę z naszymi ekspertami!