kredyt na oze

PVPI Business  – wskaźnik PV Profitability Index Business grudzień 2023

18 grudnia, 2023 |

Fotowoltaika w firmie po prostu się opłaca, tak mówią dane za 2023 rok i taka prognoza zostaje utrzymana na rok kolejny. Skąd takie wnioski? Co o stopach zwrotu, oszczędnościach w skali roku, ulgach i in. aspektach mówi liczby?

Zwrot z inwestycji w instalację fotowoltaiczną w firmach stał się trudniejszy do oszacowania, ponieważ cena odkupu energii zmienia się w każdym miesiącu. W Da Vinci Green Energy postanowiliśmy wyjść naprzeciw temu wyzwaniu i opracować wskaźnik PVPI skierowany do klienta biznesowego, który obrazuje jak zwraca się instalacja przy cenie z danego miesiąca. Wyliczenia, na których jest opracowanie, oparte są na ogólnodostępnych danych. 

Po roku regularnych opracowań indeksu PVPI Business, z całą pewnością możemy stwierdzić, że warto inwestować w instalację fotowoltaiczną w każdej firmie, niezależnie od wielkości czy charakteru działalności. Według wyliczeń,  w każdym miesiącu czas zwrotu z inwestycji w instalację PV, był na poziomie poniżej trzech lat – wyjaśnia Krzysztof Lalik, odpowiedzialny za rozwój biznesu w Da Vinci Green Energy. – Warto zwrócić uwagę,  że jeżeli nie zainwestujemy w instalację solarną, to i tak te środki przedsiębiorca musi wydać na energię elektryczną. Ma więc wybór – płacić rachunki  lub je zmniejszyć, a z różnicy pokryć koszty budowy instalacji fotowoltaicznej, a już po trzech latach cieszyć się darmowym prądem – wyjaśnia Krzysztof Lalik.


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️️


Wielomiesięczne utrzymanie się trendu mówiącego o szybkim zwrocie z inwestycji w fotowoltaikę pozwala ze spokojem patrzeć w przyszłość i prognozować jego dłuższe utrzymanie. 

Co wpływa na rozwój fotowoltaiki dla klienta biznesowego 


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Innowacyjność to zdecydowanie czynnik, jaki należy wziąć pod uwagę jako ten numer jeden. Dlaczego? Bo jest kluczem do tworzenia konkurencyjności firmy. 


Zamów darmową konsultację


  📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


  Wdrażanie nowych produktów, usług czy rozwiązań jest kluczowe, ponieważ polepsza wydajność przedsiębiorstwa. W tym przypadku, krok w stronę innowacji (fotowoltaiki), pozwoli uniezależnić energetycznie firmę i jednocześnie trzymać w ryzach koszty. 

  Przeczytaj:  Fotowoltaika dla krematorium. Czy inwestycja w instalację PV jest opłacalna dla branży funeralnej?

  Coraz więcej przedsiębiorców, szczególnie tych większych, stawiających na rozwój także poza granicami Polski, musi myśleć o sprostaniu takim wymogom, jak dyrektywy unijne wymagające np. ograniczenia emisji CO2. Najprostszym sposobem na to jest korzystanie z rozwiązań opartych na energii odnawialnej, jak instalacja PV. Dodatkowo tylko takie przedsiębiorstwo może może mówić o aktywności w obszarze CSR, tak potrzebnej w budowaniu wizerunku.

  Wskaźnik opłacalności instalacji fotowoltaicznej w firmach – PV Profitability Index Business, opracowywany regularnie od 14 miesięcy przez specjalistów Da Vinci Green Energy, w oparciu o ogólnodostępne dane, niezmiennie wskazuje, że taka instalacja – przy założeniu 50 kWp, i koszcie jej realizacji w wysokości 200 tys. zł, zwróci się w krótkim czasie – niecałe 3 lata (dokładnie 2,86 lat). Oszczędność na rachunkach to prawie 70 tys. zł w skali roku (wahania miesięczne to kilka tysięcy złotych, w zależności od zmian rynkowej miesięcznej ceny energii elektrycznej).

  pvpi busineee miesiąc po miesiącu 12/2023

  Kalkulacje stopy zwrotu 

  Wskaźnik zwrotu inwestycji energii rozliczana na zasadach net-billingu 

  (ceny energii obejmują koszty zakupu i dystrybucji obowiązujące w roku 2023 (ceny taryfowe Tauron C21), oraz  auto konsumpcję na poziomie 50%)

  koszt zakupu energii 12/2023
  pvpi business - wyliczenia 12/2023