fotowoltaika dla fabryk

PVPI Business  – wskaźnik PV Profitability Index Business sierpień 2023

24 sierpnia, 2023 |

Fotowoltaika w firmie się opłaca! Myśląc w kategoriach inwestycji w firmie, w połączeniu z szukaniem długofalowych oszczędności, jest to przedsięwzięcie warte dłuższej uwagi. Co mówi liczby – bo one są najbardziej wiarygodne?

Wskaźnik opłacalności instalacji fotowoltaicznej w firmach – PV Profitability Index Business, opracowywany regularnie od 10 miesięcy przez specjalistów Da Vinci Green Energy, w oparciu o ogólnodostępne dane, niezmiennie wskazuje, że taka instalacja – przy założeniu 50 kWp, i koszcie jej realizacji w wysokości 200 tys. zł, zwróci się w rekordowo krótkim czasie – niecałe 2,5 roku. Oszczędność na rachunkach to ponad 72 tys. zł w skali roku (wahania miesięczne to kilka tysięcy złotych, w zależności od zmian rynkowej miesięcznej ceny energii elektrycznej). 

Na co wskazuje trend?


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️️


Wielomiesięczne utrzymanie trendu pokazującego, że opłacalność fotowoltaiki rośnie, a czas zwrotu w tę inwestycję utrzymuje się na podobnym poziomie – nie przekroczył 3 lat w pierwszym półroczu tego roku, dla instalacji o mocy 50 kWp, pozwala ze spokojem patrzeć w przyszłość i prognozować jego dłuższe utrzymanie. 

To zdecydowanie niepodważalny argument za tym, że warto rozważyć inwestycję w instalację PV w przedsiębiorstwie, niezależnie od jego wielkości czy charakteru działalności. 


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Jakie aspekty dodatkowo sprzyjają produkcji prądu ze słońca? Z pewnością jest to okres najwyższej produktywności dzięki największemu nasłonecznieniu w miesiącach od kwietnia do października. Wciąż istnieje szansa, że przy szybkiej decyzji, przedsiębiorca, dla którego wystarczającą mocą instalacji będzie 50 kWp, będzie cieszył się tańszym prądem jeszcze w tym roku. 


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Jakie czynniki mają wpływ na rozwój fotowoltaiki dla klienta biznesowego?

W obecnych czasach budowanie konkurencyjności przedsiębiorstwa wymaga tyleż innowacji, szukania niestandardowych wyróżników, bycia w trendzie, co i coraz częściej rzetelnej dbałości o środowisko naturalne i udziału w polityce dekarbonizacji nie tylko “na papierze” czy w celach stricte marketingowych. 

Przeczytaj:  Fotowoltaika dla szkół – niższe ceny energii, edukacja i świadomość ekologiczna

Do tego należy dorzucić aspekty  związane ściśle z obszarem handlowym – wiarygodność w oczach kontrahenta zagranicznego i wymogi formalne, jakie nam narzuca, szczególnie ten pochodzący z obszary Unii Europejskiej, w której legislacja jest coraz bardziej restrykcyjna. Dlatego też jeśli przedsiębiorca planuje ekspansję swojej firmy poza granice naszego kraju, warto dość priorytetowo potraktować tę kwestię. To z kolei powiązane jest z koniecznością rejestrowania i raportowania śladu węglowego, która wielkimi krokami zbliża się do wszystkich firm na terenie UE.


Zamów darmową konsultację





    Czy będzie taniej?

    Ścierają się obecnie dwa trendy – spadkowy w postaci taniejących paneli fotowoltaicznych, oraz wzrostowy wynikający z wyższych kosztów montażu – mówi Bartłomiej Tuleja Prezes Zarządu Da Vinci Green Energy. – Jeżeli chodzi o same panele fotowoltaiczne to możemy mówić o spadku na poziomie blisko 40% od początku roku, co jest wynikiem uruchomienia nowych mocy produkcyjnych tak w Azji jak i Europie.  Z zaciekawieniem obserwuję do jakiego poziomu może dojść rynek. Po drugiej stronie mamy koszty przygotowania i wykonawstwa, które podążały za inflacją.

    Patrząc całościowo możemy zaobserwować, że wyceny instalacji spadły o jakieś 15% względem tego co widzieliśmy jeszcze na początku roku.

    Przestrzegałbym jednak przed “okazjami”, tj. ofertami tanimi, wyraźnie odstającymi od podobnych ofert. Zwykle kryją się pod tym mało znane komponenty oraz zabezpieczenia raczej niskiej jakości, co może rodzić pewne ryzyko eksploatacji.

    Decydujmy się również na sprawdzone firmy z doświadczeniem w realizacji tego typu projektów –  podsumowuje B. Tuleja. 

    Przedsiębiorca nie musi ponosić tego kosztu sam!

    Chyba na niewiele rzeczy czekali przedsiębiorcy tak mocno, jak na dotacje unijne na zieloną energię, które pojawiły się na początku tego roku. Dodatkowo istnieje sporo lokalnych, czasowych programów pozaunijnych. Przykłady aktualnie dostępnych to: Kredyt Ekologiczny, pożyczka z NFOŚ, specjalne finansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego. Można też skorzystać z leasingu na rozwiązania oparte na energii odnawialnej czy też modelu ESCO – w którym spłata instalacji następuje z wygenerowanych oszczędności bez konieczności angażowania kapitału.

    Przeczytaj:  Fotowoltaika 20kW dla firm. Sprawdź, jak montaż instalacji fotowoltaicznej 20 kW pomoże Twojemu przedsiębiorstwu!

    Wiele firm oferujących sprzedaż i montaż instalacji współpracuje z firmami dotacyjnymi, wspierającymi przedsiębiorców w staraniach o dofinansowania, dotacje czy kredyty i kooperacja z nimi jest wpisana w ofertę firmy. 

    Kalkulacje stopy zwrotu 

    Wskaźnik zwrotu inwestycji energii rozliczana na zasadach net-billingu 

    (ceny energii obejmują koszty zakupu i dystrybucji obowiązujące w roku 2023 (ceny taryfowe Tauron C21), oraz  auto konsumpcję na poziomie 50%)