pvpi business styczeń

PVPI Business  – wskaźnik PV Profitability Index Business wrzesień 2023

28 września, 2023 |

Fotowoltaika w firmie się opłaca! Myśląc w kategoriach inwestycji w firmie, w połączeniu z szukaniem długofalowych oszczędności, jest to przedsięwzięcie warte dłuższej uwagi. Co mówi liczby – bo one są najbardziej wiarygodne?

Wskaźnik opłacalności instalacji fotowoltaicznej w firmach – PV Profitability Index Business, opracowywany regularnie od 11 miesięcy przez specjalistów Da Vinci Green Energy, w oparciu o ogólnodostępne dane, niezmiennie wskazuje, że taka instalacja – przy założeniu 50 kWp, i koszcie jej realizacji w wysokości 200 tys. zł, zwróci się w krótkim czasie – niecałe 3 lata. Oszczędność na rachunkach to ponad 70 tys. zł w skali roku (wahania miesięczne to kilka tysięcy złotych, w zależności od zmian rynkowej miesięcznej ceny energii elektrycznej). 

Jak to wygląda w praktyce?


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️️


Przykład działania instalacji na wybranej inwestycji – w firmie  produkującej komponenty z aluminium – pokazuje szczegółowo poziom oszczędności w przedsiębiorstwie osiąganych dzięki korzystaniu z energii odnawialnej. W tym przypadku to 110 proc. energii z mocy zainstalowanej. 

Opisując obrazowo – z 50 kWp zainstalowanej mocy paneli firma osiąga 55 MW wyprodukowanej energii. Na czym i ile firma oszczędza w skali roku:


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


 • 55 tys. na zakupie energii,
 • 5,5 tys. na przesyle energii,
 • ok. 1 tys. na opłacie mocowej,

łącznie to ok. 66 tysięcy. Koszt całkowity przygotowania i wybudowania instalacji w tej firmie wyniósł dokładnie 195k. Biorąc pod uwagę powyższe dane liczbowe, czas zwrotu tej inwestycji to 3 lata.


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Na co wskazuje trend?

Wielomiesięczne utrzymanie trendu pokazującego, że opłacalność fotowoltaiki rośnie, a czas zwrotu w tę inwestycję utrzymuje się na podobnym poziomie – nie przekroczył 3 lat w pierwszym półroczu tego roku, dla instalacji o mocy 50 kWp, pozwala ze spokojem patrzeć w przyszłość i prognozować jego dłuższe utrzymanie. 


Zamów darmową konsultację

  To zdecydowanie niepodważalny argument za tym, że warto rozważyć inwestycję w instalację PV w przedsiębiorstwie, niezależnie od jego wielkości czy charakteru działalności.

  Przeczytaj:  Jak oszczędzać prąd w biurze? Sprawdzone rady!

  Dobry czas na dotacje i dofinansowania!

  Chyba na niewiele rzeczy czekali przedsiębiorcy tak mocno, jak na dotacje unijne na zieloną energię, które pojawiły się na początku tego roku. Dodatkowo istnieje sporo lokalnych, czasowych programów pozaunijnych. Oto kilka przykładowych rozwiązań dofinansowujących, dostępnych aktualnie, atrakcyjnych dla przedsiębiorców:

  1) Dla rolników  „Energia dla wsi”. Pożyczka na instalacje fotowoltaiczną o mocy od 50 kW do 1 MW. Pożyczka do 100% kosztów kwalifikowanych, do 25 mln zł. Oprocentowanie pożyczki – na warunkach preferencyjnych: WIBOR 3M + 50 pb, nie mniej niż 1,5 % w skali roku. Szczegóły w portalu Gov.pl  

  2) Dla przedsiębiorców, pożyczka  „Energia plus”. Umorzenie możliwe maksymalnie 10% wartości pożyczki, do 1 mln zł. Pożyczka do 85% kosztów kwalifikowanych. Szczegóły w portalu Gov.pl  

  3) „FENS.01.01 Efektywność energetyczna”. Typ projektu: poprawa efektywności energetycznej (wraz z instalacją OZE) w dużych i średnich przedsiębiorstwach. Planowany termin naboru: 01 grudnia 2023 r. – 05 lutego 2024 r.

  Wiele firm oferujących sprzedaż i montaż instalacji współpracuje z firmami dotacyjnymi, wspierającymi przedsiębiorców w staraniach o dofinansowania, dotacje czy kredyty i kooperacja z nimi jest wpisana w ofertę firmy. 

  Kalkulacje stopy zwrotu 

  Wskaźnik zwrotu inwestycji energii rozliczana na zasadach net-billingu 

  (ceny energii obejmują koszty zakupu i dystrybucji obowiązujące w roku 2023 (ceny taryfowe Tauron C21), oraz  auto konsumpcję na poziomie 50%)