pvpi grudzień 2022

PVPI – wskaźnik PV Profitability Index za grudzień 2022

28 grudnia, 2022 |

Index PVPI w grudniu to 3,79 roku

Eksperci z firmy Da Vinci Green Energy przygotowali kolejną edycję autorskiego wskaźnika PVPI – PV Profitability Index, określającego opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Najnowszy odczyt wskaźnika, uwzględniający  aktualne ceny energii, pokazuje, że inwestycja w instalację fotowoltaiczną zwraca się wg danych za listopad 2022 już po 3,79 roku. Jak to możliwe?

Publikacja ma charakter ciągły i  porównuje dane z miesiąca na miesiąc. Z danych rynkowych wynika, że w grudniu br. opłacalność fotowoltaiki mierzona czasem zwrotu z inwestycji skróciła się.  Co ma na to wpływ? Od czego jesteśmy zależni na rynku energetycznym? Jak kształtują się trendy?


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️️


Największy wpływ na skrócenie czasu zwrotu z inwestycji miał wzrost cen energii i modyfikacja w programie Mój Prąd 4.0. W porównaniu do października w którym nastąpiła korekta cen  w listopadzie Rynkowa Miesięczna Cena Energii  wzrosła o 126,7 zł za MWh do poziomu 703,81 zł, co daje wzrost o 22,1 % miesiąc do miesiąca.

W ostatnim miesiącu zmodyfikowany został również program Mój Prąd 4.0. Kwota dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne bez magazynów  energii  i infrastruktury towarzyszącej wzrosła o 50%, z 4000 do 6000 zł. To z pewnością czynnik, jaki wpłynie na  jeszcze większe zainteresowanie instalacją fotowoltaiczną.


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Zamów darmową konsultację


  Grudzień to też dobry moment, aby zanalizować, jak będzie  kształtował się zwrot z inwestycji  w instalacje fotowoltaiczne w roku 2023.


  📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


  • Inwestycja w Instalacje w fotowoltaikę z pewnością pozostanie wciąż opłacalna – mówi Krzysztof Lalik, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu w Da Vinci Green Energy. -. Energia od prosumentów będzie odkupowana tak jak dotychczs po  Rynkowej Miesięcznej Cenie Energii. Do wykorzystania pozostała znaczą część ze środków programu Mój Prąd 4.0, co oznacza, że instalacje będzie można dofinansować kwotą co najmniej 6000 zł.  Ostatnim czynnikiem mającym istotny wpływ na zwrot z inwestycji, jest cena po jakiej klient kupi energię w godzinach, w których instalacja fotowoltaiczna nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania – wyjaśnia Krzysztof Lalik.
  Przeczytaj:  Aplikacje do fotowoltaiki – najlepsze propozycje. Przykłady, dodatkowe funkcje systemów monitorowania

  Po ile prosument kupi energię w 2023?
  Prezes URE zatwierdził taryfy na sprzedaż energii elektrycznej do odbiorców w gospodarstwach domowych czterem tzw. sprzedawcom z urzędu (PGE Obrót, Tauron Sprzedaż, Enea i Energa Obrót). Uwzględniając bardzo trudną sytuację na rynku energii, braki surowców, wojnę na Ukrainie, galopujące ceny na Towarowej Giełdzie Energii , ceny energii dla odbiorców w gospodarstwach domowych do określonych limitów zużycia (2 tys. kWh / 2,6 tys. kWh / 3 tys. kWh)[4] zostały zamrożone na poziomie taryf dla spółek obrotu ze stycznia 2022 roku. Jeżeli klient przekroczy limit zużycia, zapłaci dopuszczalną maksymalną stawkę 0,693 zł/kWh. Oznacza to, że odbiorca po przekroczeniu limitu zapłaci za energię aż o 60% więcej w stosunku do stawek 2022. Należy zwrócić uwagę na procedurę zatwierdzania taryf – gdyby o cenie decydował wolny rynek podwyżka byłaby na dużo wyższym poziomie. 

  Kalkulacje stopy zwrotu 

  Wskaźnik zwrotu inwestycji energii rozliczana na zasadach net-billingu 

  (ceny energii obejmują koszty zakupu i dystrybucji obowiązujące w roku 2022, oraz  auto konsumpcję na poziomie 30%)

  Obraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznie