fotowoltaika 2023

Fotowoltaika 2023 – jakie zmiany zaszły po 1 kwietnia 2022? Czy instalacja nadal się opłaca?

23 stycznia, 2023 |

Dla polskiej fotowoltaiki 2022 rok okazał się przełomowy pod wieloma względami. Nie tylko z powodu zmian w prawie i systemie rozliczeń prosumentów, lecz także z innych powodów. Przekonaj się, że własna instalacja fotowoltaiczna w 2023 roku to wciąż opłacalna inwestycja!

Od 1 kwietnia 2022 r. z systemu opustów (net-metering) mogą korzystać tylko ci, którzy wcześniej zgłosili instalację PV lub podpisali umowę na tzw. projekt parasolowy z samorządem albo w ramach RPO. Pozostali będą rozliczać swoją energię z PV wg zasad net-billingu, czyli bieżącej sprzedaży nadwyżek energii, jaką wygeneruje fotowoltaika. 2022 rok według wielu publikacji sprzed 1 kwietnia miał oznaczać spowolnienie rozwoju OZE w Polsce przez mniejsze korzyści dla prosumentów. Tymczasem to nie brak opłacalności powoduje spadek zainteresowania fotowoltaiką wśród odbiorców indywidualnych, a rosnące ceny i coraz wyższy próg wejścia. Opracowany przez specjalistów Da Vinci Green Energy wskaźnik PVPI pokazuje, że inwestycje w ogniwa solarne zwracają się jeszcze szybciej niż wcześniej!

Fotowoltaika 2023 – mikroinstalacje zgłoszone po 1 kwietnia 2022 są rozliczane na nowych zasadach

Prosumenci, którzy zgłosili fotowoltaikę do 31 marca 2022 r., mogą odebrać 70–80% (w zależności od mocy instalacji PV) przekazanych do sieci nadwyżek energii w czasie, gdy ich elektrownia słoneczna nie pokrywała pełnego zapotrzebowania. Było to m.in. źródło powszechnego przewymiarowywania instalacji fotowoltaicznej. W systemie net-billingu taka praktyka nie ma już większego sensu – zwłaszcza przy rosnących cenach podzespołów. Instalacje zgłoszone po 1 kwietnia 2022 r. są rozliczane według wartości przekazywanej i odbieranej energii według stawek na TGE:

  • zakup – do końca lipca zgodnie z indeksem BASE_Y za minione 12 miesięcy, od sierpnia wg indeksu RCEm (rynkowej miesięcznej ceny energii elektrycznej);
  • sprzedaż – zgodnie z taryfą sprzedawcy za poprzedni miesiąc;
  • od 1 lipca 2024 sprzedaż i zakup zgodnie ze stawkami godzinowymi.
Przeczytaj:  PVPI – wskaźnik PV Profitability Index za kwiecień 2023

Środki w depozycie konsumenckim za sprzedaż nadwyżek są dostępne przez rok. Co w sytuacji, gdy „stan konta” przekroczy wartość energii pobranej z sieci energetycznej na pokrycie niedoborów, gdy nie działa fotowoltaika? 2022 rok przyniósł sporą zmianę w tym zakresie – prosument otrzyma pieniądze, ale nie więcej niż 20% wartości przekazanej energii w miesiącu, w którym wnioskuje o zwrot tak powstałej nadpłaty. Przyszłe stawki godzinowe najpewniej będą niższe za dnia i wyższe w nocy oraz zimą, kiedy fotowoltaika wytwarza mniej prądu. Klucz do zwiększenia opłacalności to maksymalizacja autokonsumpcji i magazynowanie energii na własne potrzeby. Dlatego długofalowo warto inwestować w akumulatory, pompy ciepła czy stacje ładowania dla swoich samochodów elektrycznych.


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Wskaźnik PVPI pokazuje, że opłacalność fotowoltaiki w 2023 r. ciągle rośnie 

– PV Profitability Index to wskaźnik, który od momentu opracowania aktualizujemy co miesiąc – mówi Marcin Węcek, Doradca klienta w Da Vinci Green Energy. – Obliczamy go dla instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kWp i rocznego zużycia energii na poziomie 5 MW. Uwzględniamy zmieniające się ceny podzespołów, dofinansowania, a także podwyżki cen prądu. W sierpniu 2022 stawka RCEm wynosiła 1023,42 zł/MWh, podczas gdy jeszcze w czerwcu było to 648,16 zł/MWh – to prawie 58% więcej. I niewiele wskazuje na to, by tempo wzrostu cen miało wyhamować – komentuje Marcin Węcek.


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Zamów darmową konsultację






    Na początku 2022 r. ceny prądu dla odbiorców indywidualnych wzrosły średnio o 24%, a w niektórych przypadkach podwyżki sięgały 37%. Firmy płaciły nawet 300% więcej. Tymczasem dystrybutorzy złożyli do URE wnioski o zmianę taryf (co w praktyce oznacza kolejne podwyżki) jeszcze przed końcem 2022 roku, przez co stawki dla odbiorców indywidualnych mogą wzrosnąć nawet o 180%! Ten i wiele innych czynników spowoduje, że wydatki na fotowoltaikę zaczną zwracać się jeszcze szybciej. Doskonale obrazują to zmiany naszego wskaźnika PVPI:

    Przeczytaj:  PVPI – wskaźnik PV Profitability Index za grudzień 2022

    Wykres: Indeks PVPI miesiąc do miesiąca. Za okres 05-07.2022 liczony na bazie średnioważonej miesięcznej ceny BASE (źródło:TGE), od 08.2022 liczony na bazie RCEm- rynkowej miesięcznej ceny energii elektrycznej (źródło: PSE)

    Fotowoltaika 2023 – rosną koszty instalacji, ale pojawiają się kolejne programy dofinansowań

    Wzrost cen dotyczy praktycznie każdej dziedziny. Podwyżki nie omijają branży PV – trzeba płacić coraz więcej za ogniwa, panele, konstrukcje wsporcze czy montaż i usługi fachowców. Jednocześnie konsumentom i firmom oferuje się różnorodne formy wsparcia inwestycji w OZE. Jakie są najważniejsze drogi pozyskiwania pieniędzy na fotowoltaikę? 2023 to czas funkcjonowania następujących form wsparcia:

    • program Mój Prąd;
    • program Czyste Powietrze;
    • program Moje Ciepło;
    • ulga termomodernizacyjna;
    • preferencyjne kredyty celowe.

    Dlaczego wymieniliśmy programy związane z ogrzewaniem? Pompy ciepła zasilane fotowoltaiką długofalowo wygenerują bowiem jeszcze większe oszczędności, pozwolą też osiągnąć wyższą stopę zwrotu z całej inwestycji w odnawialne źródła energii. Dlatego w Da Vinci Green Energy polecamy naszym Klientom rozwiązania najbardziej przyszłościowe. 

    Chcesz założyć panele fotowoltaiczne w 2023 roku? Wybierz Da Vinci Green Energy!

    Poważne inwestycje, które mają przynosić zyski przez 20–30 lat – a tak jest w przypadku OZE – należy realizować z odpowiednimi partnerami. O jakości naszej marki najlepiej świadczą dotychczasowe projekty oraz otrzymane referencje. Zespół Da Vinci Green Energy tworzą fachowcy z różnych dziedzin, którzy mają wiedzę i doświadczenie. Wielu z naszych specjalistów od lat zajmuje się fotowoltaiką i odnawialnymi źródłami energii, niektórzy zaś pracowali wcześniej w bankach – dzięki temu wiemy, jak pomóc Klientom w pozyskiwaniu środków. W sprawach dofinansowań korzystamy ze wsparcia Centrum Kreacji i Strategii INTERAKCJA.

    Dysponujemy odpowiednim zapleczem, by podejmować się wymagających realizacji. Kapitał zakładowy Da Vinci Green Energy wynosi 2,5 miliona złotych, głównym inwestorem firmy jest polski fundusz WP2 Investments. Wywiązujemy się ze wszelkich podjętych zobowiązań. O wiarygodności naszej firmy świadczą także ambasadorowie marki – zaufali nam mistrzyni olimpijska Justyna Kowalczyk-Tekieli i himalaista Kacper Tekieli. Chcesz, by twój dom lub firmę zasilała fotowoltaika? 2023 rok to dobry moment na inwestycję w OZE! Skontaktuj się z nami i umów na przeprowadzenie kompleksowego audytu energetycznego!

    Przeczytaj:  Najważniejsze rzeczy, które trzeba wiedzieć przed założeniem instalacji PV