stacja ładownia samochodowych

Stacja ładowania samochodów elektrycznych – na czym polega?

11 lutego, 2022 |

Coraz częściej na naszych ulicach można zobaczyć samochody elektryczne. Mimo że ich cena nie jest niska,  zainteresowanie takimi pojazdami sukcesywnie wzrasta. To zasługa rozwoju infrastruktury z nimi związanej i zmiana w podejściu do dbałości o powietrze, jakim oddychamy. Zwiększający się każdego roku smog w polskich miastach jest silnym motywatorem do szukania rozwiązań w ekomobilności. Sprawdź, jak działa stacja ładowania samochodów elektrycznych.

Z danych udostępnionych przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego wynika, że na koniec stycznia 2022 roku zarejestrowanych było w Polsce 39 328 samochodów osobowych i 1 738 samochodów użytkowych z napędem elektrycznym. W porównaniu do analogicznego okresu 2021 roku to wzrost odpowiednio w pierwszej grupie o 88%, a w drugiej – o 145%. To potwierdza  zdecydowanie rosnące zainteresowanie Polaków „elektrykami”.

Do tego można zaobserwować coraz szybszy rozwój infrastruktury ładowania. Pod koniec stycznia 2022 roku działało w naszym kraju 1992 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. 28% z nich to stacje szybkiego ładowania prądem stałym (DC), a 72% – wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy do 22 kW. Część właścicieli samochodów elektrycznych decyduje się  własną domową stację ładowania samochodów. 


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️️


Zasada działania aut elektrycznych

Zasada działania samochodu elektrycznego (BEV, z ang. Battery Electric Vehicle) nie różni się zasadniczo od tradycyjnego auta, jeśli nie liczyć rodzaju napędu. BEV wykorzystuje energię elektryczną, a pod maską takiego auta znajduje się silnik elektryczny czerpiący energię z akumulatorów. Nie ma tu zatem tradycyjnego silnika spalinowego i konieczności tankowania paliwa. W „elektrykach” energia jest magazynowana we wspomnianych już akumulatorach, skąd jest przekazywana do silnika elektrycznego napędzającego koła auta. Właściciel takiego pojazdu musi zadbać właśnie o dostarczanie tej energii, co oznacza po prostu, że trzeba naładować akumulator. 


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Przeczytaj:  PVPI – wskaźnik PV Profitability Index za lipiec 2022

Jak działa stacja ładowania samochodów elektrycznych?

W tym momencie przechodzimy do meritum naszego artykułu, a więc do stacji ładowania samochodów elektrycznych. Chodzi o specjalnie przygotowane stanowiska wyposażone w ładowarki zasilane z sieci energetycznej lub innego źródła, np. instalacji fotowoltaicznej. Do nich podłączane są samochody z napędem elektrycznym i w ten sposób ładowane są ich baterie. 


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Stacje mogą ładować auta prądem stałym lub przemiennym. Odbywa się to w różny sposób w zależności od wtyczki, w jaką wyposażona jest dana stacja ładująca. W przypadku prądu stałego akumulator może być ładowany:

 • bezpośrednio (np. wtyczka CHAdeMO);
 • w systemie Mode 4 (np. wtyczka Combo 2) – szybkie ładowanie z funkcjami sterującymi i zabezpieczającymi. 

W stacjach z prądem przemiennym ładowanie odbywa się w trybie Mode 3 (np. wtyczka Type 2). Nawiązywana jest łączność między ładowarką a samochodem i ten ostatni określa moc ładowania w zależności od mocy przetwornicy auta.

Stacja ładowania samochodów elektrycznych – domowa czy publiczna?

Stacje przeznaczone do ładowania mogą być:


Zamów darmową konsultację

  • ogólnodostępne;
  • prywatne, domowe.

  Te pierwsze często są usytuowane na stacjach benzynowych, a coraz częściej również przy hipermarketach oraz na miejskich parkingach. 

  Prywatna stacja ładowania samochodów elektrycznych

  Prywatne stacje ładowania mogą należeć do firm na użytek ich własnej floty lub być urządzeniami domowymi do prywatnego użytku. Warto postawić na ostatnie rozwiązanie, ponieważ to ogromny komfort, wygoda i niezależność. Do zalet domowej stacji (wallbox) zaliczyć można z pewnością możliwość ładowania „elektryka” na własnej posesji, gdy jest taka potrzeba – bez czekania, aż ładowarka się zwolni. Ponadto podłącza się odpowiednią stację ładowania samochodów elektrycznych. To również możliwość nocnego ładowania pojazdu, gdy nie jest używany, a do tego w czasie tańszej taryfy.

  Jaki jest koszt ładowania pojazdów elektrycznych?

  To zależy od tego, gdzie się ładuje pojazd. W przypadku ogólnodostępnych stacji ładowania koszt zależy od:

  • samej sieci stacji;
  • tego, czy masz kartę stałego klienta RAFID;
  • od wykupionego pakietu. 
  Przeczytaj:  Fotowoltaika opłacalna jak nigdy wcześniej!

  W przypadku ładowania prądem przemiennym AC, trzeba zapłacić od 0,99 do 1,59 zł, natomiast ładowanie prądem stałym DC (szybkie) to koszt 1,29–2,99 zł. Jeśli zatem mamy miejski samochód o pojemności akumulatora 26,8 kWh, którego zasięg nie przekracza 200 km, koszt jego naładowania nie powinien przekroczyć 43 zł przy prądzie przemiennym i 80 zł przy prądzie stałym.

  Jednak 83% właścicieli aut o napędzie elektrycznym preferuje ładowanie swoich pojazdów w domu. O zaletach tego rozwiązania już wspomnieliśmy. Takie wygodne i komfortowe ładowanie zależy od wybranego planu taryfowego i dostawcy prądu. W przypadku całodobowej taryfy G11, za 1 kWh trzeba zapłacić w 2022 roku od 0,63 do 0,70 zł/kWh. To oznacza, że naładowanie akumulatora o pojemności 50 kWh kosztuje od 31,50 do 35 zł, czyli mniej niż na publicznej stacji ładowania. Jeśli użytkownik ma również taryfę nocną G12 w cenie 0,34 zł/kWh, wtedy za naładowanie przykładowego akumulatora samochodu trzeba zapłacić 17 zł. 

  Punkt ładowania z fotowoltaiką – ile można zaoszczędzić?

  Jeśli przydomowy wallbox połączy się z instalacją fotowoltaiczną, można ładować akumulator pojazdu elektrycznego praktycznie za darmo. Taka stacja może zostać wykonana np. w formie carportu, czyli wiaty parkingowej z zadaszeniem, na którym są montowane panele PV. Pod wiatą może parkować nawet kilka aut. Zadaszenie chroni pojazd przed uszkodzeniami karoserii, śniegiem oraz deszczem, a do tego panele zasilają stację ładującą, a nawet cały dom. Do zasilania samego auta z napędem elektrycznym wystarczy instalacja o mocy 3 kWp, ale do zasilania domu potrzebne będzie co najmniej 5 kWp.

  Stacja ładowania samochodów elektrycznych a fotowoltaika – oszczędności

  Ile możesz zaoszczędzić, ładując pojazd elektryczny z wykorzystaniem fotowoltaiki? To zależy oczywiście od tego, ile kilometrów pokonujesz w roku. Jeśli to głównie dojazdy do pracy samochodem o zasięgu 200 km i rocznie przejeżdżasz nie więcej niż 15 tys. km, w kieszeni zostanie Ci 1266–1407 zł, które trzeba by było wydać przy korzystaniu z energii elektrycznej kupowanej od dystrybutora. Gdy masz większe auto z akumulatorem 50 kWh i o zasięgu 500 km, a pokonujesz do 30 tys. km rocznie, zaoszczędzisz od 1890 do 2100 zł.

  Przeczytaj:  PVPI Business  – PV Profitability Index Business wrzesień 2022

  Jak widać, instalacja fotowoltaiczna sprawdza się również przy ładowaniu pojazdu elektrycznego. Gdzie szukać carportów? Nasza firma specjalizuje się m.in. w takich konstrukcjach, zapewniając nie tylko doświadczonych fachowców do montażu, ale i produkty najlepszych marek z branży PV.

  Wystarczy spojrzeć na ulice wielu zachodnich miast, i łatwo o wniosek,  że pojazdy o napędzie elektrycznym będą przyszłością motoryzacji. W tej sytuacji ważne jest także pamiętanie o rozbudowie infrastruktury umożliwiającej ładowanie samochodów. Własna stacja ładowania samochodów elektrycznych na posesji to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, szczególnie gdy połączy się je z fotowoltaiką. 

  <— Powrót do BLOGA