Uzysk energii z paneli fotowoltaicznych

Uzysk energii z paneli fotowoltaicznych. Ile energii można otrzymać z paneli fotowoltaicznych?

3 października, 2022 |

Pierwsza połowa roku 2022 przyniosła wręcz drastyczną skalę podwyżek cen energii elektrycznej. Wydatki, jakie na ten cel muszą ponosić gospodarstwa domowe, wzrastają z miesiąca na miesiąc. Jak informują eksperci Da Vinci Green Energy, w stosunku do maja 2022 średnia cena energii elektrycznej w czerwcu wzrosła aż o 33,59%. Jeśli ta tendencja się utrzyma (nic nie wskazuje, by miało się to zmienić), inwestycja w instalację PV może zwrócić się nawet w 3,2 roku! Tak wynika ze wskaźnika PVPI za wrzesień 2022. Czy jednak uzysk energii z paneli fotowoltaicznych będzie wystarczający, by sięgać właśnie po takie rozwiązanie? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości w tej kwestii!

Uzysk energii z paneli fotowoltaicznych. Ile wynosi?

Uzysk energii z paneli fotowoltaicznych zależy od kilku czynników. Każdy przypadek jest odrębny, więc instalację PV najlepiej zlecić sprawdzonej firmie, która nie tylko ją założy, ale przede wszystkim będzie w stanie doradzić optymalne rozwiązanie. Warto jednak wiedzieć wcześniej, jakie ilości zielonej energii jest w stanie wyprodukować przydomowa mikroinstalacja. Przyjmuje się, że w roczny uzysk energii elektrycznej z 1 kWp paneli fotowoltaicznych to nawet 1000 kWh. Gospodarstwo domowe może potrzebować instalacji o mocy 4 kWp. Podkreślamy jednak, że ostateczne wyliczenia przeprowadzają eksperci – warto zaufać ich wiedzy.


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️️


Od czego zależy uzysk energii z instalacji PV?

Uzysk energii z instalacji PV zależy od kilku czynników. Na wydajność zainstalowanych paneli wpływa między innymi:

  • nasłonecznienie, czyli ilość promieniowania słonecznego docierającego na daną powierzchnię w określonym czasie. W Polsce te wartości oscylują pomiędzy 950 a 1160 kWh/m2 w ciągu roku;
  • jakość założonych modułów – im nowocześniejsze i wyższej jakości urządzenia, tym lepszy uzysk. Da Vinci Green Energy daje 25 lat gwarancji;
  • czystość paneli fotowoltaicznych – warstwa kurzu, liści, śniegu czy innych zabrudzeń obniża wydajność instalacji PV;
  • kierunek ustawienia paneli fotowoltaicznych.
Przeczytaj:  Fotowoltaika dla JST. Jak jednostki samorządu terytorialnego mogą na niej skorzystać?

Osoby, które decydują się na wykorzystanie OZE w swoim gospodarstwie domowym, powinny zwracać uwagę nie tylko na moc fotowoltaiki. Wysoki uzysk energii z paneli fotowoltaicznych można otrzymać dzięki optymalnemu dostosowaniu instalacji do warunków, a także poprzez późniejszą jej konserwację. 


Zamów darmową konsultację






    📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


    Optymalizacja ustawienia paneli fotowoltaicznych

    Ustawienie paneli fotowoltaicznych to jedna z najistotniejszych kwestii dla uzysku energii. Największą wydajność mają instalacje skierowane na południe, natomiast o wiele mniejszą moduły, które zostały zwrócone ku północy. Ich optymalny kąt nachylenia wynosi od 30 do 40 stopni – o wiele łatwiej uzyskać go na instalacjach gruntowych. Dachowe mogą wymagać dodatkowych wsporników, zwłaszcza jeśli jego konstrukcja jest płaska. – Największą wydajność z 1 kWp udaje się osiągnąć przy ułożeniu paneli w kierunku południowym pod kątem około 30 stopni – mówi Marcin Węcek, Doradca Klienta w Da Vinci Green Energy. – Jeśli wybrana zostanie instalacja gruntowa, ważne jest, by nie zacienić modułów. Przy tym rodzaju montażu mamy do czynienia z wypukłą krzywą produkcji.


    📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


    Uzysk energii z paneli fotowoltaicznych – podsumowanie

    Uzysk energii z paneli fotowoltaicznych zależy zarówno od mocy instalacji, jak i od jej kierunku oraz dodatkowych czynników związanych z użytkowaniem. Warto jednak podkreślić, że zielona energia jest wystarczająca, by zaspokoić zapotrzebowanie każdego gospodarstwa domowego, a tym samym znacząco obniżyć koszty życia.