Zalety fotowoltaiki – dlaczego warto wybrać panele fotowoltaiczne?

8 lutego, 2022 |

Wszyscy jesteśmy świadkami kryzysu energetycznego i doświadczamy skutków szybujących cen energii oraz nieodwracalnych zmian klimatycznych. Sposobem na ich powstrzymanie są alternatywne metody wytwarzania energii – jak odnawialne źródła energii czy nowoczesne elektrownie atomowe. Jakie są zalety fotowoltaiki?

Przede wszystkim daje możliwość ochrony przed wciąż rosnącymi opłatami za prąd. OZE + elektrownie atomowe są alternatywą dla gospodarki węglowej, nie wpływają niekorzystnie na klimat, nie prowadzą do wyczerpywania zasobów naturalnych. Aby zachęcić do inwestowania w instalacje fotowoltaiczne, przygotowano specjalne programy ogólnopolskie, jak Mój Prąd, Czyste Powietrze, ale także regionalne, dzięki którym możesz starać się o dofinansowanie. Warto wspomnieć choć o kilku z nich:

 • EKO – KLIMAT woj. kujawsko-pomorskie;
 • dotacja warszawska woj. mazowieckie;
 • Poprawa jakości powietrza poprzez wymianę źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych woj. dolnośląskie i zachodniopomorskie;
 • Program Priorytetowy „QA – Ochrona Atmosfery” woj. świętokrzyskie.

Dopłaty, nisko oprocentowane kredyty i pożyczki sprawiają, że klienci coraz chętniej decydują się na montaż paneli słonecznych. To jednak nie wszystkie ułatwienia dla osób chcących korzystać z OZE – jednocześnie wprowadzono szereg ulg np. zwrot VAT dla przedsiębiorców, ulga termoizolacyjna dla osób fizycznych, czy ulga dla rolników. 


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️️


 

Najważniejsze zalety instalacji


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Fotowoltaika to rozwiązanie, które przede wszystkim pozwala zapanować w przewidywalny sposób nad rachunkami za prąd i uniezależnić się od cen dostawców i globalnych wpływów na podwyżki cen energii. Najważniejsze zalety fotowoltaiki to wspomniana długofalowa oszczędność i pozytywny wpływ na środowisko, ale także fakt, że instalacja jest mało wymagająca jeśli chodzi o utrzymanie i serwis.

Przeczytaj:  Fotowoltaika off-grid – co to jest, czy się opłaca, czy musi być podłączona do sieci?

 

Jak działa przydomowa elektrownia?

jak działa instalacja fotowoltaiczna

Działanie przydomowej elektrowni słonecznej tłumaczy powyższy schemat. Wytwarzanie prądu rozpoczyna się w momencie, gdy płytka krzemowa (element modułu) pochłonie foton (najmniejszą jednostkę światła). Instalacja produkuje prąd stały (DC), który musi zostać przekształcony (przez falownik, czyli inwerter) w prąd zmienny (AC) płynący w gniazdkach i zasilający wszystkie sprzęty i urządzenia. Prąd przemienny ma napięcie 230 V i częstotliwość 50 Hz. Wyprodukowana energia zostaje wykorzystana na potrzeby gospodarstwa domowego, a nadwyżka trafia do zakładu energetycznego.

 

Jak prawidłowo dobrać panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne powinny być dobrane do Twoich potrzeb, dlatego wcześniej warto przeprowadzić analizę rachunków za prąd i skali rocznego zużycia energii. W wyliczeniach pomoże specjalny wzór:

 • wartość rachunku za prąd należy pomnożyć przez 12 miesięcy;
 • otrzymaną wartość należy pomnożyć przez 2 (stały współczynnik);
 • uzyskaną wielkość należy podzielić przez wartość roczną z kW, czyli około 1000 kWh dla instalacji skierowanych na południe i 800 kWh dla pozostałych.

Przykład: Rachunek miesięczny wynosi 300 zł. Należność za cały rok = 12 x 300 zł = 3 600 zł. Kwotę mnożymy przez współczynnik: 3 600 x 2 = 7 200 i dzielimy przez 1000 = 7,2. Uzyskany wynik wskazuje na moc instalacji.


Zamów darmową konsultację

  Trzeba jednak pamiętać, że energia słoneczna wykorzystywana jest jedynie w ciągu dnia. Zazwyczaj gospodarstwa domowe wykorzystują jedynie 1/3 tego, co zostanie wyprodukowane, a nadwyżka trafia do sieci. To właśnie stamtąd będziesz czerpać prąd, gdy panele PV nie pracują, m.in. w nocy czy w pochmurne dni. Część energii, która trafi do zakładu energetycznego, na pewno do Ciebie wróci. Tak wyglądało rozliczanie energii w tzw. erze prosumenta. Od kwietnia 2022 roku zaczną obowiązywać nowe zasady. które położą kres dotychczasowemu rozliczeniu w oparciu o opusty.

  Nową formą rozliczeń będzie system net-billingu, który polega na odsprzedaży nadwyżek energii do sieci po cenach hurtowych oraz zakupie jej po cenach detalicznych. Aż do połowy roku 2024 cena prądu będzie ustalana co miesiąc, później okres rozliczeniowy zostanie wydłużony. 

  Przeczytaj:  Pompa ciepła i fotowoltaika – dlaczego warto wybrać ten duet?

   

  Fotowoltaika – montaż instalacji

  Fotowoltaika wykorzystywana jest w skali makro i mikro. Ty również możesz stać się posiadaczem własnej instalacji, by korzystać z darmowej energii i w praktyce poznać zalety fotowoltaiki. Aby zainstalowanie paneli było możliwe, należy jednak spełnić szereg warunków i wymagań. Niezbędne jest przygotowanie projektu, by instalacja nie była przewymiarowania (nie przekraczała rocznego zużycia) i nie charakteryzowała się zbyt niską wydajnością (co wcale nie przyczyni się do obniżenia rachunków za prąd, a obniży rentowność inwestycji). Podstawowe warunki, jakie musi spełnić inwestor, to:

  • posiadanie na własność domu lub działki;
  • zabudowanie domu dachem o solidnej konstrukcji; paneli nie można montować na dachach wykonanych z eternitu, poliwęglanu, onduliny, pleksy;
  • wyznaczenie dobrze nasłonecznionego miejsca (idealny jest dach o nachyleniu 30-40 stopni oraz skierowany na południe, o jak najprostszej konstrukcji; bez zbędnych elementów powodujących zacienienie).

  Przed podjęciem ostatecznej decyzji o położeniu paneli, warto spotkać się z naszym doradcą, który pomoże dopasować najlepsze możliwe rozwiązanie. Pod uwagę weźmie warunki, w których ma funkcjonować fotowoltaika, zapotrzebowanie na energię, możliwości finansowe. Nasi eksperci przygotują umowę, projekt instalacji oraz wycenę. Po montażu, wciąż możesz liczyć na nasze wsparcie i opiekę. Dzięki naszemu kompleksowemu podejściu, będziesz pewny, że Twoja instalacja działa prawidłowo i będzie ci służyć wiele lat.

   

  Czy fotowoltaika się opłaca? Zwrot z inwestycji i niezależność od podwyżek cen

  Koszt zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej zwraca się po kilku latach. Warto pamiętać, że osoby, które chcą w ten sposób wytwarzać energię, mogą liczyć na dofinansowania – dotacje czy kredyty na korzystnych warunkach. Jeśli nadal się wahasz, weź pod uwagę, że ceny energii elektrycznej będą wciąż wzrastać. Chcesz uniknąć wzrostu cen? Zastanów się nad zainwestowaniem w fotowoltaikę. O dopłatach mogą pomyśleć zarówno przedsiębiorcy, jak i właściciele gospodarstw rolnych czy mieszkańcy domków jednorodzinnych. Umożliwiają to specjalne programy ogólnopolskie:

  • Mój Prąd oraz Czyste powietrze – wsparcie przygotowane dla osób fizycznych, możliwość pokrycia do 50 proc. kosztów w przypadku zakupu i montażu instalacji o mocy 2-10 kW;
  • Agroenergia – program przygotowany z myślą o rolnikach na zakup i montaż instalacji do 50 kW;
  • Energia Plus – dotacje przeznaczone dla przedsiębiorców na budowę, przebudowę i przyłączenie instalacji;
  • Stop Smog – wsparcie dla osób fizycznych zamieszkałych w gminach objętych uchwałą antysmogową.
  Przeczytaj:  Fotowoltaika na działkę – na jaką instalację się zdecydować?

   

  Dodatkowe korzyści z instalacji paneli fotowoltaicznych

  Przeanalizowałeś wady i zalety instalacji fotowoltaicznych, jednak dalej masz wątpliwości? Skontaktuj się z nami. Wyjaśnimy Ci:

  • jak oszacować wydajność paneli i koszt inwestycji;
  • jak najlepiej skorzystać ze światła słonecznego;
  • jakie są możliwości płynące z dofinansowań i programów i jak z nich skorzystać;
  • jak będzie wyglądać rozliczenie po zakończeniu ery prosumenta (wciąż będzie bardzo korzystne). 

  Pamiętaj, że jedną z zalet fotowoltaiki jest też podniesienie wartości nieruchomości. Nadal się wahasz? Aby poznać wszystkie zalety paneli, zgłoś się do nas! My wiemy, jak ważne jest, byś znalazł odpowiedź na każde pytanie na temat pracy instalacji. W Da Vinci stawiamy na jakość i bezpieczeństwo. Służymy na każdym etapie Twojego przedsięwzięcia, od projektu, po położenie i okresowe przeglądy.

   

  <— Powrót do BLOGA