Fotowoltaika na dachu – jak wygląda montaż paneli fotowoltaicznych na dachu?
18 kwietnia, 2022 |Polacy coraz częściej decydują się na inwestycję w instalację PV. Najpopularniejszym rozwiązaniem montażowym jest fotowoltaika na dachu. Dowiedz się, jak wygląda konstrukcja i jak przebiega montaż takiej instalacji.
Decydując się na inwestycję w panele fotowoltaiczne, trzeba podjąć kilka istotnych decyzji (np. moc instalacji, wybór odpowiednich paneli). Jedna z nich dotyczy miejsca mocowania paneli PV. Opcje są tak naprawdę dwie: fotowoltaika na dachu lub PV na gruncie. Większość Polaków wybiera pierwszą opcję, co doskonale widać, gdy przejeżdża się przez różne miejscowości. Przeczytaj i dowiedz się więcej o tego typu konstrukcji.
Spis treści
Fotowoltaika na dachu – dlaczego warto?
Jest wiele powodów, dla których warto zamontować panele fotowoltaiczne na dachu. Do zalet takiego rozwiązania można zaliczyć przede wszystkim:
- brak ingerencji w przestrzeń działki znajdującej się w otoczeniu domu – nie trzeba przygotowywać dużej powierzchni dla paneli PV jak w przypadku instalacji na gruncie, konstrukcja i moduły fotowoltaiczne na dachu nie przeszkadzają domownikom, nie ograniczają swobody korzystania z własnej działki;
- większe bezpieczeństwo konstrukcji – panele PV na dachu nie są łatwo dostępne dla zwierząt, które mogłyby wyrządzić szkody, ani dla osób postronnych, które chciałyby dokonać kradzieży lub dewastacji modułów;
- często niższe koszty – montaż paneli na gruncie wymaga zawsze zastosowania specjalnych konstrukcji, a w przypadku dachu tylko w niektórych przypadkach (piszemy o tym dalej).
Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu – na co zwrócić uwagę?
Zanim rozpocznie się inwestycję w instalację na dachu, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim trzeba zweryfikować nachylenie, kierunek oraz zacienienie połaci dachowej. Duże zacienienie to mniej wyprodukowanej energii elektrycznej, ale i możliwość występowania zwarć i uszkodzeń. W pobliżu wybranego pod panele PV miejsca nie powinno być kominów, anten lub innych elementów, które mogłyby rzucać cień na moduły fotowoltaiczne.
Orientacja dachu względem słońca
Trzeba sprawdzić, jakie nasłonecznienie panuje w danym miejscu oraz jaka jest orientacja dachu względem słońca. Optymalne rozwiązanie to montaż paneli na południowej połaci dachu. Nie znaczy to jednak, że instalacja paneli fotowoltaicznych nie jest opłacalna na dachu ułożonym w kierunku wschód-zachód. W takiej opcji produkcja energii elektrycznej może być jednak niższa o ok. 10%.
Jaki powinien być kąt nachylenia dachu?
Trzeba również zwrócić uwagę, na kąt nachylenia dachu. Optymalny kąt to 35°, jednak nieduże odchylenia nie powinny wpływać mocno na spadek produkcji energii elektrycznej. Trzeba się upewnić również, czy na dachu jest wystarczająco miejsca pod panele PV. Wszystko to powinno zostać sprawdzone przez firmę, która będzie montować panele na dachu.
Zamów darmową konsultację
Fotowoltaika na dachu okiem specjalisty
– Wybierając panele fotowoltaiczne i inne elementy instalacji, najczęściej zdajemy się na propozycje firmy montażowej. To zrozumiałe, ponieważ nie każdy inwestor musi być ekspertem od fotowoltaiki. Warto jednak zweryfikować to, co mówi i proponuje nam wykonawca instalacji – zwraca uwagę Kamil Kur, Kierownik Działu Technicznego z firmy Da Vinci Green Energy. – Należy mieć świadomość, że bardzo ważna jest wysoka jakość wszystkich elementów instalacji, ponieważ jej poprawne działanie zależy od każdego z tych elementów. Każdy, nawet najdrobniejszy komponent ma ogromne znaczenie, musi być zatem trwały i niezawodny. To często ma wpływ na odrobinę wyższą cenę, ale za to mamy gwarancję większej wytrzymałości. W polskich warunkach klimatycznych to bardzo istotne, bo instalacja jest narażona na silne wiatry, ulewne deszcze, grady, zalegający długo śnieg itp. wynikające ze zmiennej, często ekstremalnie pogody. . Dlatego w Da Vinci proponujemy tylko komponenty najwyższej jakości – podkreśla Kamil Kur.
Duże znaczenie przy montażu fotowoltaiki na dachu ma także rodzaj dachu i jego poszycia. Zatrzymajmy się teraz nad tą kwestią.
Na jakich dachach odbywa się montaż fotowoltaiki?
Właściwie każda konstrukcja dachu nadaje się do montażu paneli PV, pod warunkiem że jest w dobrym stanie technicznym. Oto wady i zalety poszczególnych dachów w kontekście fotowoltaiki:
- dach dwuspadowy – dodatkowe konstrukcje fotowoltaiczne nie są wymagane do ustawienia paneli pod odpowiednim kątem. Wadą może być to, że do wyboru są tylko dwie płaszczyzny i często jest niezbyt odpowiedni kąt nachylenia do słońca;
- dach kopertowy – nie wymaga dodatkowej konstrukcji pod panele zamontowane, ale często jest mała powierzchnia do wykorzystania;
- dach jednospadowy – łatwy dostęp do paneli, nierzadko dużo miejsca na dachu, często można wybrać kierunek nachylenia paneli;
- dach płaski – wymaga dodatkowych konstrukcji montażowych, łatwy dostęp do dachu, wygoda w czasie realizacji prac, duża swoboda w wyborze kierunku i kąta nachylenia paneli PV;
- dach wielospadowy – montaż jest skomplikowany, panele są układane w różnych miejscach, czasami na całej powierzchni dachu.
Jakie pokrycie dachu nadaje się do montażu paneli PV?
Istotny jest także rodzaj pokrycia pod instalację fotowoltaiki na dachu. Nadaje się do tego:
- blachodachówka;
- dachówka ceramiczna i betonowa IBF;
- papa;
- blacha trapezowa;
- gont bitumiczny.
Ze względu na zagrożenie pożarowe nie jest możliwe umiejscowienie paneli na dachu pokrytym eternitem, pleksą lub poliwęglanem. Problemem może być również wiek dachu. W przypadku bardzo starego pokrycie tego dachu i stan krokwi mogą uniemożliwić montaż fotowoltaiki.
Montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu – jak jest realizowany?
Proces montażu fotowoltaiki zależy od rodzaju dachu i jego pokrycia. Najczęściej konstrukcję przykręca się do krokwi, natomiast same panele mocuje się za pomocą specjalnych klamer do profili aluminiowych. Ze względu na rodzaj pokrycia montaż wygląda następująco:
- blachodachówka – w krokwie dachu wkręcane są śruby dwugwintowe z uchwytami mocującymi. Do tych uchwytów dokręca się profile aluminiowe, a na nich z kolei montuje się panele PV;
- blacha trapezowa – używa się mostków przykręcanych do blachy, a do tych mostków mocuje się panele słoneczne;
- dachówka ceramiczna – najpierw zdejmuje się dachówkę, która przysłania miejsce montażu uchwytu dachowego typu T. Potem szlifuje się dachówkę, żeby nie leżała na uchwycie. To pozwala uniknąć pękania dachówek, gdy pracuje cały stelaż (np. pod wpływem wiatru);
- papa, gont bitumiczny – tutaj używa się śrub dwugwintowych (takie same, jak przy blachodachówce), jeśli pod papą znajduje się pełne deskowanie.
Konstrukcje do montażu paneli fotowoltaicznych
Ze względu na rodzaj dachu używa się następujących konstrukcji:
- dach płaski – często używa się konstrukcji balastowych, dzięki którym nie jest konieczne duże ingerowanie w poszycie dachu, można precyzyjnie ustawić panele, a cała konstrukcja jest wytrzymała. Aby ochronić konstrukcję, wykonuje się kotwienie (odwiert na śrubę mocującą, a potem zalanie otworu kotwą);
- dach skośny – używa się uchwytów przykręcanych do krokwi lub blachy, często wykorzystuje się śruby z uszczelkami EPDM.
Technologia gontowa – dlaczego warto?
Na koniec trzeba jeszcze wspomnieć o technologii gontowej. Skąd taka nazwa? Chodzi o łączenie ogniw fotowoltaicznych w taki sposób, że wąskie paski ogniw nakłada się na siebie, co właśnie przypomina nakładanie gontów na dachu. Paski nakłada się i łączy za pomocą kleju przewodzącego, aby utworzyć połączenie elektryczne. Dzięki temu łączenie ogniw mieści się pod pojedynczą szyną z tyłu każdego ogniwa, a szyny zbiorcze nie zacieniają tych ogniw. Technologia gontowa to wyższa wydajność, mniejsze straty energii, a także wyższa estetyka konstrukcji.
Fotowoltaika na dachu to najpopularniejsze rozwiązanie w Polsce. Dzięki takiemu usytuowaniu paneli PV nie traci się powierzchni na działce, a moduły są bezpieczniejsze. Trzeba jednak dokładnie sprawdzić, czy dany dach spełnia wszystkie wymagania i pozwala na optymalne ustawienie paneli.