Fotowoltaika 5kW

Fotowoltaika 5kW – zestaw, cena, eksploatacja. Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 5 kW, ile wytworzy energii?

27 marca, 2022 |

Fotowoltaika 5 kW wystarczy, by na prądzie sporo oszczędzić, a nawet zacząć zarabiać. Ile dokładnie? Kiedy wydatek na zestaw fotowoltaiczny o mocy 5 kWp zwróci się w całości? Poznaj wyliczenia i analizy specjalistów z Da Vinci Green Energy!

Fotowoltaika 5 kW budzi coraz większe zainteresowanie konsumentów. I słusznie. Cena takiego zestawu to nieco ponad 15 tysięcy złotych (po uwzględnieniu dostępnych dotacji z programu „Mój prąd”). Przy założeniu, że rocznie wyprodukuje 5000 kWh energii elektrycznej, a poziom autokonsumpcji wyniesie 35%, to przy aktualnych stawkach giełdowych prosument oszczędzi dokładnie 3 576,75 zł. To znaczy, że cały koszt fotowoltaiki 5 kW zwróci ci się w nieco ponad 4 lata! A przez kolejne 25–40 lat będziesz płacić już tylko koszty dystrybucji i stałe opłaty dla elektrowni. Sam prąd będzie za darmo!

Fotowoltaika 5 kW to idealne rozwiązanie dla odbiorców indywidualnych

Dużo mówiło się o końcu odnawialnych źródeł energii po tym, jak pod koniec 2021 roku rząd dokonał modyfikacji przepisów. Dotychczasową zasadę net-meteringu – na której państwowi dostawcy byli stratni – od 1 kwietnia 2022 zastąpiła reguła net-billingu. Nadwyżki z twojej instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kW będziesz sprzedawać i odbierać z publicznej sieci energetycznej według stawek miesięcznych (a od lipca 2024 r. godzinowych) na giełdzie energii.

Od początku roku ceny prądu dla odbiorców indywidualnych wzrosły o 37%, a dla przedsiębiorców nawet o 300% – i to niestety nie koniec podwyżek. Im droższa będzie energia z sieci, tym większe oszczędności zapewni przydomowa elektrownia fotowoltaiczna. Warto również inwestować w magazyny energii oraz pompy ciepła.


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


Przeczytaj:  Najważniejsze rzeczy, które trzeba wiedzieć przed założeniem instalacji PV

Panele fotowoltaiczne, inwerter i nie tylko. Lista modułów PV do fotowoltaiki 5 kW

Z czego składa się cała instalacja o mocy 5 kW? Kompletny zestaw musi posiadać:


📞 Zadzwoń do nas: 723 001 522 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac ☀️


 • konstrukcję wspierającą – montowaną na dachu lub na gruncie;
 • panele słoneczne z ogniwami fotowoltaicznymi;
 • falownik – nazywany również inwerterem. Falownik przekształca prąd stały (DC), jaki wytwarzają same panele pod wpływem promieniowania słonecznego dzięki tzw. efektowi fotowoltaicznemu, w prąd zmienny (AC). Czyli dokładnie taki, jak płynie w domowej instalacji elektrycznej;
 • okablowanie;
 • odgromnik i pozostałe zabezpieczenia;
 • liczniki.

Jakie zapotrzebowanie na energię elektryczną pokryje zestaw fotowoltaiczny o mocy 5 kW?

Najczęściej podaje się, że fotowoltaika o łącznej mocy paneli 5 kW w pełni pokryje potrzeby tych gospodarstw domowych, których roczne zapotrzebowanie na energię przekracza 4000 kWh. To jednak dane dotyczące starego systemu rozliczeń, w którym przewymiarowanie systemu fotowoltaicznego pozwalało zwiększać zyski. Zwykle moc instalacji była większa o ok. 20% od realnego zapotrzebowania. To oznacza, że po zmianie zasad zestaw PV o mocy 5 kW wystarczy tam, gdzie roczne zużycie energii wynosi ok. 5000 kWh.


Zamów darmową konsultację

  Ile energii wyprodukuje fotowoltaika 5 kW w ciągu roku?

  To zależy od wielu zmiennych. Najważniejsze czynniki, jakie wpływają na efektywność fotowoltaiki 5kW, to:

  • poziom nasłonecznienia;
  • nachylenie dachu/terenu i kąt montażu paneli fotowoltaicznych;
  • pogoda;
  • ryzyko poważnego zabrudzenia lub uszkodzenia mechanicznego modułów fotowoltaicznych.

  Co wpływa na cenę zestawu fotowoltaicznego 5 kW?

  Na cenę instalacji wpływa przede wszystkim jej moc. Duże znaczenie ma również jakość podzespołów, a także:

  • moc falownika;
  • zabezpieczenia inwertera;
  • miejsce montażu paneli fotowoltaicznych – wpływa na robociznę;
  • zakres wsparcia posprzedażowego (WAŻNE! Do prawidłowej pracy instalacji PV nie potrzeba konserwacji. Nowoczesne zestawy są bezobsługowe).

  Łączna cena fotowoltaiki 5 kW w wariancie podstawowym to ok. 26 000 złotych. Kosztu zakupu wraz z montażem instalacji obniżysz, jeżeli skorzystasz z różnych programów dofinansowania. Jedne wkrótce się kończą, ale można spodziewać się kolejnych edycji i nowych inicjatyw promocji OZE. Aktualnie możesz oszczędzić nawet ponad 10 tysięcy na fotowoltaice 5 kW! Najważniejsze formy i programy dotacji to:

  • Mój prąd 4.0 (wnioski można składać od połowy kwietnia 2022);
  • Czyste Powietrze;
  • ulga termomodernizacyjna.
  Przeczytaj:  Fotowoltaika – co to jest i jak działa panel fotowoltaiczny? Jaką moc instalacji fotowoltaicznej należy wybrać?

  Koszt instalacji fotowoltaicznej 5 kW zwróci ci się w pełni dzięki niższym rachunkom za prąd

  Po jakim czasie to nastąpi? Jeżeli nie pozyskasz dofinansowania, przy obecnych stawkach za energię zajmie to niespełna 7,5 roku. Roczną stopę zwrotu w fotowoltaikę 5 kW szacujemy na 13,76%. Natomiast po uzyskaniu maksymalnego możliwego wsparcia finansowego wzrasta ona do 22,87%.

  To wyliczenia dotyczące rozliczeń w net-billingu, przy stawce godzinowej 70 gr/kWh. Z kolei instalacja paneli na starych zasadach zwracała się średnio w nieco ponad 10 lat albo 6,5 roku, jeżeli uwzględnić wszystkie oferowane dotacje.

  Fotowoltaika 5kW od Da Vinci Green Energy to korzystna oferta!

  Korzystamy z niezawodnych podzespołów najwyższej jakości, na które dajemy 25 lat gwarancji. Dodatkowy zysk zapewni ci polecenie naszych usług innym! W ramach programu EKOambasador Da Vinci Green Energy możesz otrzymać:

  • 500 zł za jedno polecenie;
  • 1000 zł za dwa polecenia;
  • dodatkowe 600 zł za trzecie i każde kolejne polecenie.

  To, czy lepiej się sprawdzi fotowoltaika 5 kW czy też wystarczy np. 3 kW wyliczą już specjaliści podczas audytu u Klienta. Moc instalacji fotowoltaicznej u osoby, która skorzysta z usług Da Vinci Green Energy z polecenia, nie ma żadnego wpływu na gratyfikacje dla naszych EKOambasadorów! Skontaktuj się z przedstawicielem firmy i umów się na przeprowadzenie audytu.

  <— Powrót do BLOGA