Fotowoltaika na działkę – na jaką instalację się zdecydować?
26 marca, 2022 |Fotowoltaika na działkę nie jest rozwiązaniem dla każdego. Jeśli jednak długo przebywasz na ogródkach lub mieszkasz w domku letniskowym, warto rozważyć właśnie taką instalację. Sprawdź, jak dobrać optymalny zestaw fotowoltaiczny!
Fotowoltaika na działkę to często instalacja typu off-grid, czyli pozbawiona połączenia z publiczną siecią energetyczną. W miejscach położonych na peryferiach i pozbawionych infrastruktury takie rozwiązanie może być bardzo korzystne. Czasami budowa własnej małej elektrowni opłaca się właścicielowi domku letniskowego w górach bardziej niż zawarcie umowy na wspólną inwestycję z zewnętrznym dostawcą energii. Moduły fotowoltaiczne zachowują wysoką sprawność przez 20–30 lat. Można je wykorzystać wszędzie tam, gdzie potrzebna jest energia elektryczna. Ponadto masz możliwość pozyskania dofinansowania na ekologiczny, darmowy prąd oraz inne odnawialne źródła energii. Dla kogo instalacja fotowoltaiczna na działce będzie najbardziej opłacalna?
Spis treści
Fotowoltaika na działce – komu się opłaci?
To rozwiązanie polecane zwłaszcza mieszkańcom domków letniskowych, czyli osobom, które spędzają „za miastem” dużo czasu i korzystają z wielu urządzeń zasilanych energią elektryczną. Jak działa taka instalacja? Panele solarne wytwarzają prąd z promieniowania słonecznego, a akumulatory pozwalają na jego magazynowanie na później i wykorzystanie w czasie, kiedy instalacja przestaje działać. Do czego można wykorzystać fotowoltaikę na działce? Najczęściej takie zestawy fotowoltaiczne służą do:
- zasilania sprzętów AGD i RTV (lodówek, telewizorów, odbiorników radiowych itd.);
- ładowania szeroko pojmowanych urządzeń mobilnych (smartfony, laptopy, powerbanki);
- oświetlania wewnątrz domku lub zasilania zewnętrznych lamp na działce;
- ogrzewania, o ile do instalacji podłączysz dodatkowe urządzenia.
Fotowoltaika na działkę – elementy systemu fotowoltaicznego off-grid
Ważne, by do każdego elementu wyposażenia stałego lub osobistego sprzętu trafiał prąd o odpowiednim napięciu i natężeniu. Nie można również dopuścić do przeładowania lub nadmiernego rozładowania akumulatorów, które pełnią funkcję magazynów energii. Niezwykle istotnymi elementami zestawu fotowoltaicznego na działkę są:
- panele solarne z ogniwami fotowoltaicznymi;
- inwerter (falownik);
- przetwornice napięcia;
- regulatory ładowania;
- akumulatory – żelowe lub w innej technologii;
- elementy systemu montażowego – konstrukcja wsporcza, okablowanie itd.
Czym się różni fotowoltaika na działkę od klasycznego kompletu dla domu jednorodzinnego? Przede wszystkim brak w niej licznika dwukierunkowego, który jest niezbędny do rozliczeń energii przekazanej i zakupionej od zakładu elektrycznego. Masz zamiar podłączyć swój system (np. z rodzinnych ogródków działkowych) do sieci, aby uzyskać status prosumenta handlującego prądem? Konieczny będzie montaż takiego licznika, przełącznika (dla instalacji hybrydowych) i jeszcze innych podzespołów.
Działanie zestawu fotowoltaicznego na działce ROD
W pierwszej kolejności należy przeprowadzić pogłębioną analizę zapotrzebowania na prąd i warunków terenowych, ale nie tylko. O wydajności i opłacalności fotowoltaiki na działce decydują między innymi:
Zamów darmową konsultację
- poziom nasłonecznienia;
- drzewa i inne przeszkody, które mogą zacieniać panele solarne;
- nachylenie dachu domu letniskowego lub ukształtowanie terenu dla systemów montowanych na gruncie (optymalny kąt nachylenia paneli to 30–40° dla południowej orientacji paneli fotowoltaicznych oraz 10–20° w przypadku systemów dwustronnych na osi wschód-zachód);
- jakość zastosowanych podzespołów.
Zasada działania paneli fotowoltaicznych zgrupowanych w moduły jest bardzo prosta. Ogniwa ze specjalnych materiałów wytwarzają prąd stały z promieniowania słonecznego dzięki tzw. efektowi fotowoltaicznemu. Inwerter przekształca tę energię w prąd zmienny – czyli taki, jaki płynie w domowych gniazdkach. Z kolei przetwornice odpowiadają za stabilizację, a czasami również za dostosowanie napięcia prądu przemiennego do poziomu pożądanego przez przewodnik. Standardowo na wyjściu jest to 230 V, ale niektóre urządzenia pozwalają na sterowanie właściwościami energii w pewnym zakresie.
Dobór paneli słonecznych na działkę. Które parametry instalacji fotowoltaicznej są najistotniejsze?
W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na moc znamionową oraz sprawność. Jeśli te parametry będą zbyt niskie, może nie wystarczyć energii, by zasilić wiele urządzeń elektrycznych jednocześnie. Moc w dużej mierze zależy od tego, ile jest paneli słonecznych, a sprawność pozostałych podzespołów do fotowoltaiki na działce powinna oscylować wokół 90%. Którzy producenci gwarantują najwyższą jakość i niezawodność na polskim rynku?
– Współpracujemy z renomowanymi firmami, które wielokrotnie udowodniły swoją wartość i wzbogaciły rynek PV o wartościowe innowacje technologiczne – mówi Bartłomiej Tuleja, Członek Zarządu w Da Vinci Green Energy. – W naszych zestawach najczęściej używamy paneli solarnych marek Hyundai i Longi. Z kolei w segmencie falowników i regulatorów za liderów uważamy Huaweia oraz GoodWe. Naturalnie sytuacja na rynku może się zmienić. Kolejni producenci tworzą gotowe zestawy fotowoltaiczne, specjalnie z myślą o domkach działkowych. Śledzimy trendy i nowości, by proponować Klientom maksymalnie korzystne rozwiązania.
Dofinansowanie fotowoltaiki na działkę. Jak obniżyć koszty instalacji PV?
Magazyny energii czy regulator ładowania akumulatora są niezbędne, jeżeli system nie ma połączenia z siecią energetyczną. Co oczywiste, dodatkowe urządzenia wymuszają zwiększenie wydatków. Jeżeli swój domek na działce wykorzystujesz na cele mieszkaniowe i masz przyłącze energetyczne , możesz ubiegać się o dotację z programu Mój Prąd 4.0. O wsparcie mogą się ubiegać inwestorzy budujący nowe systemy fotowoltaiczne o mocy instalacji od 2 do 10 kW. Kolejne kilka tysięcy możesz odzyskać w ramach programu Czyste Powietrze – pod warunkiem, że wymieniasz ogrzewanie na bezemisyjne i poprawiasz efektywność energetyczną jednorodzinnego domku letniskowego.
Nawet przy dofinansowaniu fotowoltaika na działkę byłaby zbyt dużym jednorazowym wydatkiem? W takich okolicznościach warto zastanowić się nad celowym kredytem. Chociaż raty zwiększą łączny koszt całej inwestycji, to jednak wcześniej zaczniesz oszczędzać dzięki produkcji własnego, darmowego prądu. Biorąc pod uwagę obecne regulacje prawne, systemy rozliczeń i spodziewane wzrosty cen energii, montaż fotowoltaiki na dachu domku letniskowego może się zwrócić całkowicie nawet w ciągu 4–6 lat!
Fotowoltaika na działkę – montaż paneli fotowoltaicznych z zestawu solarnego powierz fachowcom
Niektóre firmy na polskim rynku OZE oferują komplety przeznaczone do samodzielnego złożenia i podłączenia. Naszym zdaniem nawet najbardziej precyzyjna instrukcja nie zastąpi doświadczenia i kwalifikacji. Jeśli chcesz pozyskiwać energię z promieni słonecznych dzięki fotowoltaice na działce, zaufaj specjalistom Da Vinci Green Energy! Zapewniamy do 25 lat gwarancji na panele solarne oraz uzyski prądu z energii słonecznej!
Więcej szczegółowych informacji udzielą Ci nasi konsultanci. Skontaktuj się z Da Vinci Green Energy i umów się na darmowy audyt energetyczny! Zaproponujemy Ci taką fotowoltaikę na działkę wraz z dodatkowymi urządzeniami, które długoterminowo najlepiej odpowiedzą na Twoje indywidualne potrzeby!